Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 372)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Studium mechanismu přenosu impulsu viskózními vakuometry
Název práce v češtině: Studium mechanismu přenosu impulsu viskózními vakuometry
Název v anglickém jazyce: Study of gas momentum transfer phenomena in the viscosity gauges
Akademický rok vypsání: 2008/2009
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce:
Ústav: Katedra fyziky povrchů a plazmatu (32-KFPP)
Vedoucí / školitel: RNDr. Tomáš Gronych, CSc.
Řešitel:
Konzultanti: RNDr. Ladislav Peksa, CSc.
Zásady pro vypracování
1) Studium literatury, bibliografická rešerše.
2) Dopracování teorie strunového vakuometru.
3) Dokončení nové konstrukce strunového vakuometru.
4) Úprava vakuového kalibračního systému.
5) Měření kalibračních křivek SRG a strunového vakuometru.
6) Porovnáni experimentálních dat s teorií.
Seznam odborné literatury
[1] J. M. Lafferty: Foundations of Vacuum Science and Technology, J. Wiley & Sons, New York, 1998, ISBN 0-471-17593-5.
[2] J. F. O?Hanlon: A User?s Guide to Vacuum Technology, J. Wiley & Sons, Hoboken, New Jersey, 2003, ISBN 0-471-27052-0.
[3] M. Wutz, H. Adam, W. Walcher: Theory and Practice of Vacuum Technology, F. Vieweg & Sohn, Braunschweig / Wiesbaden, 1989, ISBN 3-528-08908-3.
[4] T. Gronych, et al.: Measurements of the relative momentum accommodation coefficient for different gases with a viscosity vacuum gauge, Vacuum 73 (2): 275-279 (2004).
[5] A. Agrawala, S. V. Prabhu: Survey on measurement of tangential momentum accommodation coefficient, J. Vac. Sci. Technol. A 26 (4): 634-645 (2008).
[6] Další časopisecká literatura dle dohody s vedoucím práce.
Předběžná náplň práce
http://physics.mff.cuni.cz/kfpp/php/dipl-abs.php?id=610

Přenos impulsu molekulami plynu za sníženého tlaku patří k základním procesům v plynech. Závislosti přenosu impulsu na tlaku je využito v tzv. viskózních vakuometrech. Přesná měření přenosu impulsu za různých podmínek (tlak, druh plynu, povrch, teplota) by měla zpřesnit předpoklady o interakci molekul plynů s povrchy pevných látek.

Cílem diplomové práce bude změřit přenos impulsu pomocí dvou typů viskózních vakuometrů: a) vakuometru s rotující kuličkou - SRG (kulička levitující v magnetické poli je roztočena, poté je sledován pokles jejích otáček vlivem interakce s okolním plynem); b) strunového vakuometru (kovový pásek napnutý v magnetickém poli je rozkmitán, poté je snímán pokles amplitudy kmitů). Zatímco u SRG se jedná o přenos tangenciální složky impulsu, u strunového vakuometru dochází k přenosu normálové složky. Jde tedy o měření komplementární. Porovnání akomodačních koeficientů charakterizujících přenos impulsu umožňuje získat komplexnější popis tohoto jevu.

Experiment bude prováděn v kalibrační aparatuře vybavené oběma typy viskózních měrek, referenčními absolutními vakuometry, systémem napouštění čistých kalibračních plynů a systémem počítačového řízení experimentu. Teoretická část diplomové práce bude spočívat v dopracování teorie strunového vakuometru a srovnání s teorií SRG, může obsahovat i počítačovou simulaci mechanismu přenosu impulsu. Očekává se získání publikovatelných výsledků.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK