Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 381)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
ADOBE FORMS SERVER
Název práce v češtině: ADOBE FORMS SERVER
Název v anglickém jazyce: ADOBE FORMS SERVER
Akademický rok vypsání: 2007/2008
Typ práce: projekt
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra softwarového inženýrství (32-KSI)
Vedoucí / školitel: RNDr. Antonín Beneš, Ph.D.
Řešitel:
Zásady pro vypracování
Cílem projektu je navrhnout a implementovat inovativní serverové řešení pro distribuci a správu elektronických formulářů na nově vyvíjené technologii XFA-forms společnosti Adobe. Cíl bude naplněn naprogramováním serveru pro řízení, správu a distribuci elektronických PDF formulářů, které budou sloužit jako tenký klient. Součástí řešení budou konkretní případové studie, které budou demonstrovat funkčnost a možnosti vyvinutého prostředí. Součásti bude také intuitivní administrační rozhraní. Výsledek práce bude podrobně dokumentován, včetně průvodců pro dodatečný vývoj na této platformě.

Řešení má rozšířit technologii interaktivních formulářů společnosti Adobe o univerzální možnost interoperability s různými externími produkty (na libovolné platformě) ? především různými firemními informačními systémy. Tyto ?připojené? systémy mají sloužit jako zdroj i cíl dat zpracovávaných prostřednictvím elektronických formulářů. Celé řešení musí být rozšiřitelné tak, aby bylo jednoduché implementovat a zapojit do celého systému novou agendu a převést tak její klasické zpracování pomocí papírových formulářů na jednodušší zpracování pomocí elektronických formulářů. Vše proto, aby firma mohla využít potenciál formulářů nejen pro zadávání a editaci dat, ale také pro sledování procesů a workflow nad formuláři.

Nabídnout infrastrukturu, na které bude možné postavit správu workflow týkající se formulářů, je jedním z hlavních cílů projektu. Každý formulář, jak jej známe z běžného života ? státní správy, firem, škol ? ?protéká? postupně pod rukama různých lidí, kteří mají na starost jejich doplnění, kontrolu a následné využití dat z nich. Pro usnadnění administrativy s formuláři je užitečné, pokud se co největší možná část formuláře předvyplní daty, které jsou známé a dostupné v různých zdrojích a datových úložištích. Tato funkce pak zrychlí práci zúčastněných lidí a oprostí je od nutnosti neustále vyplňovat stejné a navíc elektronicky známé údaje pořád dokola. S tím také souvisí správa procesů na jednom místě (tedy na serveru) a pokud možno jejich jednoduchá úprava. S trendem konzumerizace informačních technologií chceme nabídnout práci s formuláři jako maximálně dostupnou technologii všem lidem bez omezení vztahu k technologiím a odbornosti (prostřednictvím formulářů odbourat některé problémy v akceptaci technologií mezi některými skupinami lidí).
Seznam odborné literatury
Ted Padova (2002): Creating Adobe Acrobat Forms
John Deubert (2003): Extending Acrobat Forms with JavaScript
John Deubert (2007): Creating Dynamic Forms with Adobe LiveCycle Designer
Developing Acrobat Applications Using JavaScript (2006) - http://www.adobe.com/devnet/acrobat/pdfs/js_developer_guide.pdf
JavaScript for Acrobat API Reference (2007) - http://www.adobe.com/devnet/acrobat/pdfs/js_api_reference.pdf
Developing for Adobe Reader (2006) - http://www.adobe.com/devnet/acrobat/pdfs/reader_overview.pdf
Java Technology Reference - http://java.sun.com/reference/
David A. Chappell, Tyler Jewell (2002): Java Web Services
Bruno Lowagie (2007): iText in Action, Creating and Manipulating PDF
Předběžná náplň práce
Technologie Adobe Forms je technologie relativně nová, která si postupně získává svůj podíl na trhu formulářových řešení. O úspěšnosti a budoucnosti této technologie svědčí také fakt, že byla schválena Evropskou komisí jako standardní řešení pro elektronickou komunikaci s úřady Evropské unie a následně i jednotlivých členských zemí EU.

Základem této technologie je PDF formulář, který mimo standardního obsahu, jaký známe z běžné práce s PDF dokumenty, může obsahovat i obsah interaktivní. Tímto interaktivním obsahem jsou jednak nejrůznější pole formuláře, jednak programový kód v několika různých jazycích zahrnující i JavaScript a jednak také různé speciální objekty (např. Flash, pomocí kterého je možné PDF soubory nadále rozšířit o další možnosti využití). Pomocí programového kódu je možné nejen spravovat jednotlivé části PDF formuláře/souboru, ale také komunikovat s okolním světem například pomocí technologie webových služeb.

S využitím této komunikace pomocí webových služeb můžeme tedy vytvořit právě Adobe Forms Server, který bude centrálním prvkem celého projektu ? taková střední vrstva, která bude mít za úkol propojovat obsah front-end PDF souborů a jednotlivých back-end datových úložišť.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The purpose of this project is to design and implement an innovative server solution for electronic forms administration and deployment based on the brand new XFA-forms technology by Adobe. The purpose will be fulfilled by implementing a server application for the form management, administration and deployment. The Adobe PDF forms will serve as a thin client (through the Adobe Reader application). The development team will prepare few case studies (examples) as a part of the solution in order to demonstrate the abilities and potentials of the product. An intuitive administration interface will be included. All parts of the solution will be documented in detail.

The proposed solution is supposed to extend the Adobe forms technology by the interoperability with the number of third party products (platform independent) ? especially various information systems. These attached systems are meant to be used by the electronic forms for the data storage and retrieval. Thanks to our solution the transfer of the standard paper processes to its electronic equivalent will be easy to implement. This way the customer can use the forms not only for viewing or editing purposes, but he can benefit from the system by using it for controlling and workflow monitoring as well.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK