Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Social'naja transformacija byvšich "zakrytych territorij" v Estonii na primere Paldiski i Sillamjae
Název práce v jazyce práce (ruština): Social'naja transformacija byvšich "zakrytych territorij" v Estonii
na primere Paldiski i Sillamjae
Název práce v češtině: Sociální transformace bývalých uzavřených měst v Estonsku.
Případová studie Paldiski a Sillamae
Název v anglickém jazyce: The Social Transformation of Former "Closed Cities" in Estonia.
Case-study of Paldiski and Sillamae
Akademický rok vypsání: 2009/2010
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: ruština
Ústav: Katedra ruských a východoevropských studií (23-KRVS)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Luboš Švec, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 07.11.2007
Datum zadání: 18.01.2011
Datum a čas obhajoby: 22.06.2010 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:22.06.2010
Datum proběhlé obhajoby: 22.06.2010
Oponenti: PhDr. Jan Šír, Ph.D.
 
 
 
Seznam odborné literatury
Vzhledem k tomu, že jde o téma velmi čerstvé a současně i do nedávna zčásti utajované, je jeho odborná reflexe dosti omezená. Teprve v roce 1996 byl v Rusku poprvé zveřejněn seznam ZATO a jejich poloha na mapě, teprve v polovině 90. let (!) začalo v případě Estonska a Lotyšska předávání těchto oblastí místní státní správě. Problematice vojenských měst se věnují především centra post-sovětských studií. V posledních letech tak vyšlo mezinárodněprávních analýz, demografických a ekologických studií a úzce profilovaných článků v několika odborných časopisech. Mezi větší výzkumné projekty patří knihy: Rowland, Richard H., "Russia's Secret Cities" (1996), Stanilov, Kiril ?The Post-Socialist City? (2007) a další. Celkově jde ale o velmi fragmentovanou reflexi, která nemá ani ujasněnou nebo společnou metodologii.
Předběžná náplň práce
Projekt se soustředí na analýzu a komparaci reforem sociálně-ekonomické struktury bývalých vojenských měst a ZATO (Zavřená autonomní teritoria) v Estonsku, Lotyšsku a Ruské Federaci. Hlavními objekty komparace jsou bývalá vojenská námořní města, a to Paldiski a Sillamae v Estonsku, v Lotyšska město Lijepaja a v Ruska oblast vojenských přístavních měst na Kolském poloostrově. Vojenská města se lišila především omezeným kontaktem obyvatel s vnějškem a pohybem informací, existencí speciálních státních institucí s rozšířenou pravomocí (prokuratura a policie), nemožností práce jakékoli mezinárodní organizace na teritorii města. Tato a další omezení se kompenzovala státními dávkami a lepším zásobováním měst, rizikovým faktorem však byla redukce místní ekonomiky na vojenskou výrobu. Základní otázkou projektu je to, zda reformní strategie uplatňované v případě těchto měst vykazují spíše společné nebo rozdílné rysy v závislosti na faktu, že v jednom případě jde o členské země EU a NATO, zatímco ve druhém případě jde o části území Ruské federace.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The project will focus on analytical and comparative studies of social and economical structure transformations in ?closed cities? (ZATO) and in the former military cities on the post-soviet territory. The main subjects of this comparative study are former military naval cities: Paldiski and Sillamae in Estonia, and Lijepaja in Latvia and the region of naval cities on the Kolskij peninsula. Soviet military cities were characterized by limited communication with outside environment and by the lack of exchange of information. The state institutions, such as police or Public Prosecutor's Office, had extended legal power there. These and other restrictive boundaries were offset by state benefits and by better abundant supplies for the city. The risk factor of local economy was the military focus in exchange for self sustainability. The main question of that project is if the development of those cities, depending upon the strategies of controlling governmental structures (Russia, EU and NATO), have different or common elements.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK