Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Simulace firmy prostřednictvím autonomních agentů
Název práce v češtině: Simulace firmy prostřednictvím autonomních agentů
Název v anglickém jazyce: A virtual company simulation by means of autonomous agents
Akademický rok vypsání: 2005/2006
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra softwaru a výuky informatiky (32-KSVI)
Vedoucí / školitel: doc. Mgr. Cyril Brom, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 16.10.2006
Datum zadání: 16.10.2006
Datum a čas obhajoby: 18.09.2007 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:18.09.2007
Datum proběhlé obhajoby: 18.09.2007
Oponenti: Mgr. Roman Neruda, CSc.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Ve firmách se často popisují pracovní postupy zaměstnanců. Jsou zachycovány pomocí nějakého grafického jazyka; jde o tzv. procesní modelování. Modely slouží např. pro potřeby ISO certifikace. Pokud se podaří procesní model parametrizovat, tj. nejen říci, jaké akce a v jakém pořadí se mají provádět (např. "po zabalení hrnce do krabice někdo krabici odnese do skladu"), ale také jak dlouho jednotlivé činnosti trvají a jaké jsou jejich zdroje, dají se modely použít pro simulaci na počítači. Simulovat pracovní procesy umí např. ARIS toolset. Problém je, že vyjadřovací prostředky jeho modelovacího jazyka jsou malé a výsledky nejsou vizualizovatelné jinak než prostřednictvím grafů a statistik. Problém ale můžeme vyřešit tím, že 1) jazyk pro popis procesních modelů zkombinujeme s nějakým jazykem pro popis mechanismu řízení akcí autonomních agentů, 2) navrhneme vhodný způsob popisu virtuálního světa -- firmy. To nám umožní simulovat firmu pomocí autonomních agentů, čímž dosáhneme vyšší granularity simulace a budeme moci vizualizovat přímo dění ve virtuální firmě.

Cílem práce je navrhnout 1) jazyk pro popisování chování zaměstnanců, který bude kombinovat možnosti procesního modelování a přístup pracující s autonomními agenty, 2) způsob popisu virtuální firmy a 3) způsob parametrizace simulace. Student dále implementuje interpret jazyka a nástroj pro samotnou simulaci virtuální firmy. Výstupem z nástroje budou data v takovém formátu, který umožní vizualizaci v grafickém prohlížeči. Samotný 2D/3D prohlížeč není nutnou součástí práce. Student při implementaci může vyjít z již existujících systémů, např. IVE nebo Soar.

Seznam odborné literatury
1. Bryson, J.: The Behavior-Oriented Design of Modular Agent Intelligence. In: Proc. of Agent Technologies, Infrastructures and Tools for E-Services, LNCS 2592 (2003) 61-76
2. IDS Scheer AG: ARIS Design Platform, ARIS Simulation. www.ids-scheer.com
3. Int. Organisation for Standardisation: ISO 9001-4, Quality Systems. www.iso.org
4. Brom, C., Kocáb, P.: Virtual agents in a simulation of an ISO-company. A poster. In: Proc. of Intelligent Virtual Agents, Springer, Berlin (2005)
5. Sierhuis, M., Clancey, J. W., van Hoof. R.: Brahms: A multiagent modeling environment for simulation work practice in organizations. In: Journal for Simulation Modelling Practice and Theory, A special issue on Simulating Organisational Processes, Elsevier (to appear)
6. Brom, C.: Virtual humans: How to represent their knowledge. In: Proceedings of ITAT 2005, Slovak Republic (2005) (in Czech)
7. Brom, C.: Framework GAL: Towards Large Simulations with Tens of Virtual Humans. Technical Report, TR 2005/3, Charles University, Mathematical-Physical Faculty (2005)
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK