Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Morfologická a funkční diverzita očních skvrn u řádu Lepidoptera (Princip analogie jako forma biologického poznávání)
Název práce v češtině: Morfologická a funkční diverzita očních skvrn u řádu Lepidoptera (Princip analogie jako forma biologického poznávání)
Název v anglickém jazyce: Morphological and functional diversity of eyespots in Lepidoptera (The principle of analogy as a form of biological knowledge)
Akademický rok vypsání: 2006/2007
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra filosofie a dějin přírodních věd (31-107)
Vedoucí / školitel: prof. Mgr. Karel Kleisner, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 21.12.2006
Datum zadání: 21.12.2006
Datum odevzdání elektronické podoby:04.05.2007
Datum proběhlé obhajoby: 24.05.2007
Oponenti: prof. RNDr. Stanislav Komárek, Dr.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Současná srovnávací biologie je založená na pojmové dichotomii homologie (pravá podobnost) vs. analogie (nepravá podobnost). Zatímco homologie jsou ony podobnosti jež vedou výzkumníka k odhalování přirozeného systému organismů, analogie ho naopak svádí z cesty ctnosti a nutí pozorovatele ulpívat pouze při povrchu věcí. Homologie nám odhaluje fylogenetické vztahy organismů, analogie pouze sekundární podobnost zapříčiněnou stejným prostředím či kongruencí funkce orgánů (adaptace). Z těchto důvodů se již sto padesát let homologie těší úctě vědecké komunity, zatímco princip analogie zůstává nepovšimnut a zahozen, neboť ze své podstaty nenaplňuje fylogenetický program.
Práce se bude zabývat principem analogie jakožto alternativou k uvažovaní založeném na stromovitě dichotomickém modelu uspořádáni bioty. Zdá se, že význam a obliba principu analogie negativně koreluje s narůstající důležitostí konceptu phylogenetické homologie. Proto se analýza bude obracet k období první poloviny 20.století, kde principie historického pojetí organismů zaznamenaly poslední krizi, ta byla doprovázena teoretickým úsilím biologů navázat na před-darwinovské koncepce s důrazem na funkcionální a fysiologickou linii badání. Koncept analogie (jakožto funkční shoda orgánů různého původu) se měl stát pojmem do jisté míry ústředním. Studie zrekapituluje vývoj komparativní terminologie v 19. století; v návaznosti na toto, bude analyzovat vývoj a proměny konceptu analogie v textech revoltujícího proudu první pol. dvacátého století (Novikov, Rádl, Tait, Gadow, Boyden, ad.) Práce je zamýšlena coby obecný úvod a rešerše k případné práci diplomové.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK