Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 390)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Askeze v životě a díle Simone Weilové a Matky Marie Skobcovové
Název práce v češtině: Askeze v životě a díle Simone Weilové a Matky Marie Skobcovové
Název v anglickém jazyce: Asceticism in the life and work of Simone Weil and Mother Maria Skobtsova
Klíčová slova: Simone Weilová, Marie Skobcovová, Askeze, Mnišství, Druhá světová válka, Odstvoření, Kenoze
Klíčová slova anglicky: Simone Weil, Maria Skobtsova, Asceticism, Monkhood, World War II., De-creation, Kenosis
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Evangelická teologická fakulta (27-ETF)
Vedoucí / školitel: Mgr. Kateřina Kočandrle Bauer, Th.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 02.04.2024
Datum zadání: 02.04.2024
Datum potvrzení stud. oddělením: 02.04.2024
Datum a čas obhajoby: 26.06.2024 10:30
Datum odevzdání elektronické podoby:18.04.2024
Datum proběhlé obhajoby: 26.06.2024
Oponenti: Mgr. Filip Outrata, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Práce se zaměřuje na život, duchovní cestu a s tím související pojetí askeze dvou žen – Simone Weilové, rodilé Francouzky židovského původu, a matky Marie Skobcovové, která byla nucena emigrovat z Ruska po bolševické revoluci. Obě ženy prošly tragickým obdobím druhé světové války a to, co formovalo jejich duchovní praxi a pojetí askeze, byla právě jejich reakce na tuto dějinnou událost.
Příklad Marie Skobcovové ukazuje, že není nutné vzdávat se vlastního denominačního prostředí, naopak, pevné zázemí vlastní tradice může být zdrojem síly a odhodlání vykročit k těm, kdo to potřebují, ať už je jejich vyznání jakékoliv. Simone Weilová může být naopak inspirativní v otevřeném a intelektuálně aktivním přístupu k jiným náboženským tradicím a ukazuje, jak je jejich odlišnost často pouze zdánlivá a týká se více rozdílného názvosloví a mnohobarevnosti jejich ritů než samé podstaty, k níž odkazují a ke které směřují. Obě svým životem a obětavým sebeodevzdáním ukazují, že je stále více toho, co nás spojuje než odlišností, na nichž by bylo nutné lpět.
Simone Weilová a matka Marie Skobcovová se snažily aktivně přispět k překonání nesnází těch, kteří byli nejohroženější v době druhé světové války. Nejenže poskytovaly materiální pomoc, ale byly také připraveny vstoupit přímo do života potřebných a přizpůsobit svůj vlastní život jejich potřebám. Toto téma je inspirativní a relevantní nejen v kontextu minulého století, ale i v současnosti, kdy se svět potýká s válečným děním na Ukrajině.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The thesis aims at life, spiritual journey, and the concept of asceticism of two women - Simone Weil of French Jewish origin and Mother Maria Skobtsova, who was forced to emigrate from Russia after the Bolshevik revolution. Both went through a tragic period of the World War II, which formed their spiritual praxis and their concept of asceticism.
The case of Maria Skobtsova shows that a person does not need to get rid of one´s denominational milieu, on contrary the stable background of one´s original tradition may be the source of strength and determination to set off to those, who are in need, whatever their confession may be. Simone Weil may serve as an inspiration in her open and intellectually active approach to other religious traditions, and shows, that their difference is often only putative and is based more on different terminology and colourfulness of their rites then on their proclaimed essence to which they aim. Both women show through their lives and unselfish self-sacrifice, that we can find many more connecting links, then differences that we are attached to.
Simone Weil and Mother Maria Skobtsova actively tried to overcome difficulties of the most endangered people during the World War II. Not only they provided their material aid, but they were also willing to enter directly lives of people in need and adapted their own lives to the needs of them. This topic is inspiring and relevant not only in context of the previous century, but also today, when we all deal with the war in Ukraine.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK