Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 385)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Ideál či zrcadlo? Principy a ideje Ústavy 9. května a ústavy z roku 1960 a jejich odraz v trestním a občanském právu
Název práce v češtině: Ideál či zrcadlo? Principy a ideje Ústavy 9. května a ústavy z roku 1960 a jejich odraz v trestním a občanském právu
Název v anglickém jazyce: Ideal or mirror? Principles and ideas of the May 9 Constitution and the 1960 Constitution and their reflection in criminal and civil law
Klíčová slova: ústava. ústavní vývoj, vývoj po roce 1945
Klíčová slova anglicky: constitution. constitutional evolution, evolution after 1948
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: rigorózní práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra právních dějin (22-KPD)
Vedoucí / školitel:
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 25.03.2024
Datum zadání: 26.03.2024
Datum potvrzení stud. oddělením: 26.03.2024
Datum a čas obhajoby: 29.05.2024 13:00
Místo konání obhajoby: 117
Datum odevzdání elektronické podoby:28.03.2024
Datum proběhlé obhajoby: 29.05.2024
Oponenti: doc. JUDr. Jiří Šouša, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Předkládaná práce s názvem „Ideál či zrcadlo? Principy a ideje Ústavy 9. května a ústavy z roku 1960 a jejich odraz v trestním a občanském právu“ se zabývá problematikou ústavního vývoje na našem území po roce 1945. Práce má několik rovin. Zkoumá roli ústavy v procesu vytváření dalších právních předpisů a klade si otázky po roli ústavy ve společnosti ve vztahu k jejímu ideovému zakotvení. Zaměřuje se také na zkoumání vlivů komunistické ideologie v ústavním právu, zejména v procesu přijímání ústavy. Práce také postihuje roli ústavních hodnot v rámci kodifikačních procesů, které následovaly po přijetí Ústavy 9. května a ústavy z roku 1960. Jako příklad těchto kodifikačních procesů bylo zvoleno právo trestní a právo občanské.
Koncepčně je práce rozdělena do čtyřech základních kapitol. První část práce zahrnuje vymezení tématu, včetně metodiky, a nastiňuje též použité prameny a podklady pro zpracování disertační práce. Vzhledem k vymezení tématu pojednává také o vniku a podstatě směru marxismu-leninismu a jeho filozofie.
Druhá část je věnována Ústavě 9. května, a tomu jakým způsobem se odrazily její myšlenkové základy v trestním a občanském právu, tedy v klíčových právních odvětvích, které byly krátce po přijetí ústavy v průběhu procesu tzv. právnické dvouletky rekodifikovány. Tuto skutečnost demonstruje práce na příkladu vybraných institutů a některých vývojových tendencí. Ideové pozadí Ústavy 9. května promítající se do dalších právních odvětví bylo určeno a popisováno zejména s ohledem na filozofii marxismu-leninismu a nové tendence, které s sebou do práva přinášela.
Třetí kapitola se soustředí na ústavu z roku 1960 a její odraz v občanském a trestním právu. Popisuje ideové prvky ústavy, a jak jejich prostřednictvím ústava ovlivňovala další tvorbu práva a nazírání na něj. Práce také obsahuje stručné srovnání vybraných aspektů obou ústav, a ukazuje na nich jejich odlišnosti, ale zároveň i klade otázky týkající se jejich možné vzájemné podobnosti.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Presented thesis entitled "Ideal or mirror? The principles and ideas of the Constitution of May 9 and the Constitution of 1960 and their reflection in criminal and civil law" deals with the issue of constitutional development on the territory of Czechoslovakia after 1945. The work has several levels. It examines the role of the constitution in the process of creating other legal regulations and asks questions about the role of the constitution in society in relation to its ideological anchoring. It also focuses on examining the influence of communist ideology in constitutional law, especially in the process of adopting the constitution. The work also affects the role of constitutional values within the codification processes that followed the adoption of the May 9th Constitution and the 1960 Constitution. Criminal law and civil law were chosen as examples of these codification processes.
Conceptually, the work is divided into four basic chapters. The first part of the thesis includes the definition of the topic, including the methodology, and also outlines the sources and materials used for the preparation of the dissertation. Due to the definition of the topic, it also discusses the introduction and essence of the direction of Marxism-Leninism and its philosophy.
The second part is devoted to the May 9th Constitution, and how its ideological foundations were reflected in criminal and civil law, that is, in key legal branches that were recoded shortly after the adoption of the Constitution during the process of the so-called legal biennium. This fact is demonstrated by the work on the example of selected institutes and some development tendencies. The ideological background of the May 9th Constitution projecting into other legal branches was determined and described especially with regard to the philosophy of Marxism-Leninism and the new tendencies that it brought with it to law.
The third chapter focuses on the 1960 constitution and its reflection in civil and criminal law. It describes the ideological elements of the constitution and how, through them, the constitution influenced the further creation of law and the perception of it. The thesis also contains a brief comparison of selected aspects of both institutes, and shows their differences, but at the same time raises questions regarding their possible mutual similarities.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK