Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 381)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Nucená migrace Židů během první světové války
Název práce v češtině: Nucená migrace Židů během první světové války
Název v anglickém jazyce: Forced Migration of Jews during First World War
Klíčová slova: Dějiny Židů|první světová válka|migrace|uprchlíci|Halič|Bukovina|chasidismus|Ostjuden
Klíčová slova anglicky: History of Jews|First World War|migration|refugees|Galicia|Bukovina|Hasidism|Ostjuden
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra Blízkého východu (21-KBV)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Pavel Sládek, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 27.02.2024
Datum zadání: 28.02.2024
Schválení administrátorem: bylo schváleno
Datum potvrzení stud. oddělením: 28.02.2024
Datum a čas obhajoby: 10.09.2024 10:50
Datum odevzdání elektronické podoby:29.07.2024
Datum proběhlé obhajoby: 10.09.2024
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Kateřina Čapková, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
První světová válka narušila každodenní život, hospodářství a sociální struktury mimo jiné v rozsáhlých oblastech východní Evropy, kde existovaly početné židovské komunity. Válečné události přivedly k nucené migraci velké počty Židů, z nichž mnozí hledali útočiště směrem na západ od svých původních domovů, včetně, včetně Čech, jež však byly v té době stále součástí Rakousko-uherské monarchie. Cíle této bakalářské práce jsou dva. Prvním a hlavním cílem je shrnout existující výzkum týkající se přítomnosti židovských uprchlíků (nucených migrantů) na území dnešní České republiky během první světové války a zhodnotit jej ve světle existujících prací zabývajících se nucenými migracemi během první světové války obecně. Druhým a vedlejším cílem, cílícím k případné navazující práci diplomové, je identifikace archivních pramenů, na jejichž základě by bylo možné následně zkoumat situaci židovských nucených migrantů detailněji a klást si otázky týkající se jejich právního statutu, způsobů přijetí v místních židovských obcích, a také okolností jejich života během jejich pobytu na českém území, zejména s ohledem na skutečnost, že se podle předpokladu jednalo o Židy klonící se k halachickému judaismu, který v přijímajících komunitách byl přinejmenším menšinový. Lze si tak klást řadu otázek z hlediska sociálních dějin nejen k migrantům samotným, ale také k přijímajícím komunitám Čechů a Židů.
Na základě zmíněného bude bakalantka pracovat zejména se sekundární literaturou, z níž příklady jsou uvedeny níže. Mimoto se pokusí provést alespoň preliminární popis archivního materiálu dotýkajícího se přítomnosti židovských nucených migrantů v Třebíči (Archiv ŽMP, archivní pomůcka č. 201, Péče o válečné uprchlíky, call no. 53918 a potenciálně relevantní fondů v č. 200) a v Klatovech (vzhledem k časovému omezení, bude-li to technicky možné).
Seznam odborné literatury
Sekundární literatura
Ashheim, Steven E., Brothers and strangers: the East European Jew in German and German Jewish consciousness, 1800-1923, Madison: The Univerity of Wisconsin Press, 1982.
Encyclopaedia Judaica. 2nd ed., Detroit: Macmillan Reference USA in Association with the Keter Pub. House, 2007.
Engel, David. "World War I." YIVO Encyclopedia of Jews in Eastern Europe 5 November 2010.https://yivoencyclopedia.org/article.aspx/World_War_.
Gatrell, Peter: Refugees, International Encyclopedia of the First World War, ed. by Ute Daniel, Peter Gatrell, Oliver Janz, Heather Jones, Jennifer Keene, Alan Kramer, and Bill Nasson, issued by Freie Universität Berlin, Berlin 2014.
Goldin, Semion, Antisemitism and Pogroms in the Military (Russian Empire), International Encyclopedia of the First World War, ed. by Ute Daniel, Peter Gatrell, Oliver Janz, Heather Jones, Jennifer Keene, Alan Kramer, and Bill Nasson, issued by Freie Universität Berlin, Berlin 2014.
Hamáčková, Vlastimila; Hanková, Monika; Lhotová, Markéta, Židé v Čechách 2, Praha: Židovský muzeum v Praze, 2009.
Koss, Andrew N. “War within, War without: Russian Refugee Rabbis during World War I.” AJS Review, vol. 34, no. 2, 2010, pp. 231–63. JSTOR,http://www.jstor.org/stable/40982832.
Mendelsohn, Ezra, The Jews of East Central Europe between the world wars, Bloomington: Indiana University Press, 1987.
Wein, Martin Joachim; Čábela, Jan; Fialová-Fürstová, Ingeborg a Sailer, Roman, Dějiny Židů v českých zemích: od Hilsnera po Slánského. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2021.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK