Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 385)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Faktory společenského očekávání ve vztahu ke vzniku závislostí u žen v azylových domech
Název práce v češtině: Faktory společenského očekávání ve vztahu ke vzniku závislostí u žen v azylových domech
Název v anglickém jazyce: Social expectation factors in relation to the development of addiction in women in shelters
Klíčová slova: ženy – návykové látky - společenská očekávání - zvládání stresu - vztahy
Klíčová slova anglicky: women - addictive substances - social expectations - stress management - relations
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN (11-00611)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. MUDr. Kamil Kalina, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 05.05.2023
Datum zadání: 05.05.2023
Datum a čas obhajoby: 05.02.2025 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:04.12.2024
Datum proběhlé obhajoby: 05.02.2025
Předmět: Obhajoba diplomové práce (B02236)
Oponenti: PhDr. Ilona Preslová
 
 
 
Předběžná náplň práce
Faktory společenského očekávání ve vztahu ke vzniku závislostí u žen v azylových domech
Anotace:
Diplomová práce se zaměřuje na výzkum faktorů společenského očekávání, které mohou hrát roli ve vzniku závislostí u žen v azylových domech. Práce klade důraz na analýzu sociálních, psychologických a kulturních faktorů, které přispívají k rozvoji závislostí a zhoršují životní podmínky žen v těchto zařízeních.
Teoretická část práce se skládá ze tří hlavních částí. První část definuje pojmy, jako jsou azylový dům, závislost, společenské očekávání a genderové role. Druhá část se věnuje problematice závislostí u žen, včetně přehledu různých druhů závislostí (např. drogová, alkoholová, hazardní hry) a faktorů, které vedou k jejich zvýšenému riziku, jako jsou genetická predispozice, trauma, stres a psychosociální faktory. Třetí část analyzuje vliv společenských očekávání na ženy, zejména v kontextu genderových rolí a sociálního tlaku, který může vést k rozvoji závislostí.
Empirická část práce zahrnuje kvalitativní výzkum, který se skládá z rozhovorů s klientkami azylových domů, jejichž účelem je zjistit, jaké faktory společenského očekávání považují za nejvýznamnější v souvislosti se svými závislostmi.
V této části je kladen důraz na vyhodnocení výzkumu, které spočívá v analýze dat získaných z rozhovorů s klientkami azylových domů. Výsledky jsou analyzovány a interpretovány s využitím fenomenologické analýzy, která umožňuje zkoumat osobní zkušenosti a vnímání účastnic výzkumu, čímž poskytuje hlubší porozumění zkoumané problematice.
Tato diplomová práce může pomoci lépe porozumět tomu, jak společenská očekávání, jako jsou rodinné role a genderové stereotypy, ovlivňují závislosti u žen v azylových domech. Toto pochopení může napomoci vytvářet efektivní preventivní strategie a intervence.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This thesis focuses on research into the social expectation factors that may play a role in the development of addiction in women in shelters. The thesis emphasizes the analysis of social, psychological and cultural factors that contribute to the development of addiction and worsen the living conditions of women in these institutions.
The theoretical part of the thesis consists of three main parts. The first part defines concepts such as asylum, addiction, social expectations and gender roles. The second part focuses on addiction among women, including an overview of different types of addiction (e.g., drug, alcohol, gambling) and factors that lead to increased risk, such as genetic predisposition, trauma, stress, and psychosocial factors. The third section analyses the impact of societal expectations on women, particularly in the context of gender roles and social pressures that can lead to the development of addictions.
The empirical part of the thesis includes qualitative research consisting of interviews with women clients of the shelters to find out what factors of social expectation they consider most important in relation to their addictions.
In this part, the focus is on the evaluation of the research, which consists of the analysis of the data obtained from the interviews with the clients of the shelters. The results are analysed and interpreted using phenomenological analysis, which allows the personal experiences and perceptions of the research participants to be explored, thus providing a deeper understanding of the issues under investigation.
This thesis can help to better understand how societal expectations, such as family roles and gender stereotypes, influence addictions among women in shelters. This understanding can help to develop effective prevention strategies and interventions.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK