Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Informovanost těhotných žen o vlivu výživy na plod
Název práce v češtině: Informovanost těhotných žen o vlivu výživy na plod
Název v anglickém jazyce: Knowledge of pregnant women about the effect of nutrition on the fetus
Klíčová slova: výživa v těhotenství, těhotenství, vliv výživy na plod, výživa, gynekolog, frekvence stravování
Klíčová slova anglicky: nutrition in pregnancy, pregnancy, the effect of nutrition on the fetus, nutrition, gynecologist, frequency of eating
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: III. interní klinika – klinika endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN (11-00530)
Vedoucí / školitel: PhDr. Tamara Starnovská
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 23.09.2021
Datum zadání: 23.09.2021
Datum a čas obhajoby: 10.06.2022 08:00
Datum odevzdání elektronické podoby:30.04.2022
Datum proběhlé obhajoby: 10.06.2022
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (B02367)
Oponenti: Mgr. Jitka Tomešová
 
 
 
Předběžná náplň práce
Zdravá výživa je důležitá v každém věkovém období, obzvlášť při vývoji plodu. V těle těhotné ženy dochází k řadě metabolických změn. Plod neustále zvyšuje své nároky, a tak je na tělo ženy kladen zvýšený nárok než obvykle. Žena by měla alespoň v těhotenství přizpůsobit své stravovací návyky těmto požadavkům a zajistit tak dostatek kvalitních živin nejen pro správný vývoj a růst plodu, ale i pro své zdraví. Dodržováním správné životosprávy se snižuje riziko pozdějších zdravotních komplikací nejen u matky, ale také u dítěte.
Cílem této bakalářské práce bylo zjistit míru informovanosti dotazovaných těhotných žen o důležitosti výživy během těhotenství a zda jim je poskytováno dostatek potřebných informací k získání těchto znalostí.
Teoretická část je zaměřena na jednotlivé složky výživy, obecná doporučení v jídelníčku těhotné ženy, důsledky nesprávného stravování v těhotenství, fyziologické změny, ke kterým v průběhu těhotenství dochází. Zmíněn je i energetický příjem v těhotenství a váhový přírůstek, kterého se mnoha žen obává.
Pro získání informací ohledně stanovených cílů byla zvolena neintervenční dotazníková metoda a rozhovor. Formou dotazníku byla zjišťována data ohledně znalostí těhotných žen z hlediska výživy v těhotenství a vlivu výživy na plod. Pro zjištění informací od gynekologů ohledně míry edukace těhotných žen o důležitosti výživy v těhotenství byla zvolena metoda formou rozhovoru. Po ukončení a vyhodnocení sběru dat od respondentek se porovnaly odpovědi s odpověďmi z rozhovorů s gynekology. Vše probíhalo ve vybraných gynekologických ambulancích.
Bylo by vhodné více rozšířit nutriční poradenství do gynekologické péče a dát těhotným ženám možnost a prostor informace ohledně stravování v těhotenství získat.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
A healthy diet is important at all ages, especially during fetal development. A number of metabolic changes occur in the body of a pregnant woman. The fetus is constantly increasing its demands, so the woman's body is more demanding than usual. A woman should, at least during pregnancy, adapt her eating habits to these requirements and thus ensure sufficient quality nutrients not only for the proper development and growth of the fetus, but also for her health. Adherence to a proper lifestyle reduces the risk of later health complications not only for the mother but also for the child.
The aim of this bachelor thesis was to find out the level of awareness of the interviewed pregnant women about the importance of nutrition during pregnancy and whether they are provided with enough information to obtain this knowledge.
The theoretical part focuses on the individual components of nutrition, general recommendations in the diet of pregnant women, the consequences of improper diet in pregnancy, physiological changes that occur during pregnancy. Mention is also made of the energy intake during pregnancy and the weight gain that many women fear.
A non-interventional questionnaire method and an interview were chosen to obtain information on the set objectives. The questionnaire was used to obtain data on the knowledge of pregnant women in terms of nutrition during pregnancy and the effect of nutrition on the fetus. To find out information from gynecologists about the level of education of pregnant women about the importance of nutrition in pregnancy, the method of interview was chosen. After completion and evaluation of data collection from the respondents, the answers were compared with the answers from interviews with gynecologists. Everything took place in selected gynecological clinics.
It would be appropriate to further extend nutritional counseling to gynecological care and to give pregnant women the opportunity and space to obtain information about eating during pregnancy.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK