Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 381)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Komparativní analýza komentářů pod články o sexualizovaném násilí na českých zpravodajských online serverech
Název práce v češtině: Komparativní analýza komentářů pod články o sexualizovaném násilí na českých zpravodajských online serverech
Název v anglickém jazyce: Comparative Analysis of Comments under Articles on Sexualized Violence on Czech News Online Servers
Klíčová slova: Komparativní analýza, sexualizované násilí, online misogynie, iDNES.cz, novinky.cz
Klíčová slova anglicky: Comparative analysis, sexualised violence, online misogyny, iDNES.cz, novinky.cz
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mediálních studií (23-KMS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Lenka Vochocová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 06.08.2021
Datum zadání: 06.08.2021
Datum a čas obhajoby: 19.09.2022 08:00
Místo konání obhajoby: Hollar - Smetanovo nábřeží 6,Praha 1
Datum odevzdání elektronické podoby:01.08.2022
Datum proběhlé obhajoby: 19.09.2022
Oponenti: doc. PhDr. Irena Reifová, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
CIPROVÁ, Kristýna. Pod hladinou: fakta a mýty o znásilnění: sborník textů. [Praha]: Gender Studies, 2010. ISBN 978-80-86520-31-5.
Texty v publikaci pokrývají široké spektrum témat souvisejících se sexuálním násilím. Věnují se mimo jiné právní úpravě znásilnění, zobrazování znásilnění v médiích, znásilnění seniorů a seniorek nebo
vzdělávání policistů a policistek v oblasti práce s oběťmi znásilnění a další. Jak napovídá název, věnuje se také demytizaci některých stereotypů, které se v souvislosti se sexuálním násilí mezi laickou i odbornou veřejností často objevují.

ČÍRTKOVÁ, Ludmila. Viktimologie pro forenzní praxi. Praha: Portál, 2014. ISBN 978-80-262-0582-1.
Uznávaná policejní psycholožka Ludmila Čírtková v knize popisuje mimo jiné mýtus ideální oběti, paradoxy primární viktimizace, sekundární viktimizaci a vikmitizační syndromy, tedy to, jakými procesy oběti prochází nejen při samotném trestném činu, ale i poté v institucionálních procesech a v komunikaci s blízkými či partnery.

DOUŠOVÁ, Věra, KUTÁLKOVÁ, Petra a Ľubica KOBOVÁ, ed. Sexuální násilí: proč se nikdo neptá? Praha: In IUSTITIA, 2014. ISBN 978-80-260-5793-2.
Kniha obsahuje úvod do tématu sexuálního násilí, dále pak stereotypní představy o „pravém znásilnění“ a důvěryhodnosti poškozené, právní rámec pomoci obětem. Mimo jiné se také věnuje sexuálnímu násilí v marginalizovaných skupinách žen a přináší rady pro sociální pracovníky a pracovnice, jak k obětem přistupovat a jak jim pomoci.

HENDL, Jan. Kvalitativní výzkum: základní teorie, metody a aplikace. Čtvrté, přepracované a rozšířené vydání. Praha: Portál, 2016
Příručka popisuje, z jakých zdrojů metody kvalitativního výzkumu vycházejí a představuje také hlavní výzkumné plány užívané v této oblasti. Popisuje kvalitativní metody sběru dat, jejich kódování, vyhodnocování a interpretaci. Věnuje se také počítačovým nástrojům sloužícím kvalitativnímu výzkumu, psaní zprávy o výzkumu a hodnocení jeho kvality.

SEDLÁKOVÁ, Renáta. Výzkum médií: nejužívanější metody a techniky. Vyd. 1. Praha: Grada, 2014
Publikace shrnuje základy metodologie a empirického výzkumu v sociálních vědách, popisuje jednotlivé etapy a poskytuje vodítka pro případnou samostatnou vědeckou práci v oblasti výzkumu médií. Hlavní snahou autorky je představit nejčastěji užívané postupy ve výzkumech médií a kultury realizovaných v České republice. Čtenáři si tak osvojí základní pravidla vědecké práce a postupy vytváření a ověřování poznatků v oblasti mediálních, kulturálních a částečně i komunikačních studií.
Předběžná náplň práce
Tato diplomová práce se věnuje komparativní analýze komentářů pod články o sexualizovaném násilí na českých zpravodajských online serverech iDNES.cz a novinky.cz. Teoretická část popisuje genderově podmíněné násilí a sexualizované násilí a zabývá se definicí samotného činu, oběti i pachatele. Věnuje se také procesu viktimizace a mýtům o sexualizovaném násilí, které detailně rozebírá na základě zvolené literatury. Dále následuje problematika nových médií, která umožňují uživatelům aktivní participaci na tvorbě obsahů, a tedy i psaní komentářů. V návaznosti je popsán fenomén online neslušného jednání, hate speach a kybernásilí. Následuje úzce související kapitola o online genderově podmíněném a sexualizovaném násilí a přehled výzkumů zaměřených na toto téma. Metodologická část popisuje zvolené metody kvantitativní a kvalitativní analýzy. Následuje popis profilů zvolených serverů iDNES.cz a novinky.cz a také největších kauz sexualizovaného násilí za rok 2021. Analytická část poté pomocí kvantitativní a kvalitativní analýzy vybraného vzorku článků vyšedších v daném roce shrnuje nejčastější trendy a diskurzy, které se v komentářích objevují.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This diploma thesis deals with a comparative analysis of comments under articles about sexualized violence on the Czech online news servers iDNES.cz and novinky.cz. The theoretical part describes gender-based violence and sexualized violence and deals with the definition of the act itself as well as definitions of the victims and the perpetrators. It also describes the process of victimization and the myths of sexualized violence, which it analyses in detail based on selected literature. Next comes the issue of new media, which enable users to actively participate in the creation of content, and therefore also in writing comments. Subsequently, the phenomenon of online uncivil behaviour, cyberviolence and hate speech is described. This is followed by a related chapter on online gender-based and sexualized violence and an overview of research on this topic. The methodological part describes the chosen methods of quantitative and qualitative analysis. The following is a description of the profiles of the selected servers iDNES.cz and novinky.cz, as well as the biggest cases of sexualized violence for the year 2021. The analytical part, using a quantitative and qualitative analysis, then summarizes the most frequent trends and discourses that appear in the comments of a selected sample of articles published in the given year.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK