Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 385)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Fenomén akademické peregrinace jako téma moderní středoevropské historiografie: příklad českých a moravských studentů na vybraných kalvínských vzdělávacích institucích (1575-1620)
Název práce v češtině: Fenomén akademické peregrinace jako téma moderní středoevropské historiografie: příklad českých a moravských studentů na vybraných kalvínských vzdělávacích institucích (1575-1620)
Název v anglickém jazyce: The „peregrinatio academica“ Phenomenon as a topic of modern Middle-European Historiography: An Example of Czech and Moravian Students at Selected Calvinist Education Institutions (1575-1620)
Klíčová slova: Akademická peregrinace – historiografie – vzdělávání – evropské univerzity – raný novověk – české a moravské školství – seznamy studentů
Klíčová slova anglicky: Academic peregrination – historiography – education – European universities – Early Modern Period – Czech and Moravian education – lists of students
Akademický rok vypsání: 2020/2021
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Program Dějiny moderní evropské kultury (24-EKDD)
Vedoucí / školitel: PhDr. Marek Ďurčanský, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 18.03.2021
Datum zadání: 18.03.2021
Datum odevzdání elektronické podoby:22.06.2021
Datum proběhlé obhajoby: 14.09.2021
Předmět: Obhajoba diplomové práce (YMKDE0SZ4)
Oponenti: prof. PhDr. Jiří Pešek, CSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomová práce se bude zabývat otázkou akademické peregrinace na přelomu 16. - 17. století, jež jsou v jistém smyslu „zlatým věkem“ zahraničním studijních cest období raného novověku. Z relativně vysokého množství zahraničních vzdělávacích institucí univerzitního či akademického charakteru bylo vybráno pět škol, které jsou historiky charakterizovány jako „kalvinistické“. Jedná se o univerzity v Heidelberku, Basileji a Marburku a akademie v Ženevě a Herbornu. Dosavadní studium charakterizovalo sledované období jako dobu konfesionalizace univerzit. Práce se pokusí zodpovědět na otázku, zda je možné na základě příkladu českých a moravských studentů mluvit o specifické „kalvinistické peregrinaci“, a to v širším kontextu středovýchodní Evropy. Pro tyto účely bude v práci nastíněn vývoj moderního výzkumu raně novověké akademické peregrinace v české, slovenské, maďarské a polské historiografii. Ke sledování konkrétních osobností bude potřeba užít metody prosopografie, kvantitativního sběru dat a následnou analýzu a komparaci. Práce bude opatřena obsáhlým přílohovým aparátem sestávajícím z tabulek a grafů. Ty by měly lépe osvětlit v dosavadním bádání nedostatečně tematizované trendy ve vzdělávání na kalvínských vzdělávacích institucích.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK