Úkolem studenta bude (i) seznámit se s problémem testovacího elektromagnetického pole v zadaném prostoročasu, (ii) prostudovat práce, v nichž je počítáno pole testovací proudové smyčky v prostoročasech izolovaných stacionárních černých děr, (iii) zreprodukovat/zkontrolovat závěry Z. Vlasákové, která se již problematice věnovala ve své diplomové práci, (iv) posoudit možnost využít formulí i pro případ Kerrova prostoročasu s nahou singularitou, (v) prozkoumat rozdíl mezi poli buzenými prográdním a retrográdním proudem, popř. (vi) postoupit dále v modelování pole generovaného tenkým proudovým diskem jakožto spojitou soustavou smyček.
Seznam odborné literatury
V.P. Frolov, I.G. Novikov: Black Hole Physics. Basic Concepts and New Developments (Springer, Berlin Heidelberg 1998), kap. 8
Z. Vlasáková: Pole proudových smyček kolem černých děr, diplomová práce (MFF UK, Praha 2020)
články z odborných časopisů
Předběžná náplň práce
Magnetická pole generovaná plazmatem akreujícím na černé díry jsou podstatným prvkem modelů takových astrofyzikálních objektů jako jsou aktivní galaktická jádra či rentgenové dvojhvězdy. Dnešní modely akrece jsou v konečné fázi výsledkem rozsáhlých numerických MHD kódů, nicméně nejjednodušší případy stacionárních a axiálně symetrických zdrojů byly vyřešeny i analyticky. Astrofyzikálně zajímavý případ testovací proudové smyčky byl studován v řadě článků a řešení prezentováno v různých podobách. Cílem této práce by mělo být využít tato publikovaná řešení pro zobrazení polí v konkrétních případech, speciálně pak k modelování pole soustavy koncentrických smyček (odpovídající tenkému proudovému disku).