Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Prodemokratické hnutí v Hongkongu: Vizuálně-sociologická analýza současných novinářských materiálů
Název práce v češtině: Prodemokratické hnutí v Hongkongu: Vizuálně-sociologická analýza současných novinářských materiálů
Název v anglickém jazyce: The pro-democracy movement in Hong Kong: A visual-sociological analysis of contemporary journalistic materials
Klíčová slova: Hongkong, prodemokratické hnutí, protest, sociálně sémiotická analýza, hegemonie, vizuální reprezentace, extradiční zákon, žurnalistická fotografie.
Klíčová slova anglicky: Hong Kong, pro-democracy movement, protest, social semiotic analysis, hegemony, visual representation,, extradition bill, news photography.
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra žurnalistiky (23-KZ)
Vedoucí / školitel: Mgr. Andrea Hrůzová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 30.01.2020
Datum zadání: 30.01.2020
Datum a čas obhajoby: 22.09.2020 08:00
Místo konání obhajoby: Hollar - Smetanovo nábřeží 6,Praha 1, H110, Hollar - místn. č. 110
Datum odevzdání elektronické podoby:31.07.2020
Datum proběhlé obhajoby: 22.09.2020
Oponenti: doc. Mgr. MgA. Filip Láb, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
CHAPLIN, Elizabeth. Sociology and Visual Representation
Kniha, zabývající se jako první tématem vizuální sociologie, poskytuje ucelený úvod do této problematiky. Dílo se zabývá statickými obrázky, schématy a vizuální prezentací psaného textu. Poskytuje selektivní historický přehled textů, jejichž autoři přispěli k rozvoji sociální analýzy vizuální reprezentace.

KNOWLES, Caroline. Picturing the Social Landscape : Visual Methods and the Sociological Imagination V této sbírce mezinárodní skupina odborníků vysvětluje, jak používají vizuální metody ve svém vlastním výzkumu, dále zkoumají jejich výhody a omezení a ukazují, jak byly použity vedle jiných výzkumných technik. Sbírka představuje různé metody v různých kontextech prostřednictvím zkoumání různých aktuálních problémů. Zahrnuté metody zahrnují fotografické a video deníky, použití obrazů vytvořených respondenty, dokumentární fotografie a vizuální etnografie.
HARPER, Douglas. Visual Sociology
Dílo Vizuální sociologie zkoumá, jak se svět, který je viděn, fotografován, nakreslen nebo jinak zastoupen vizuálně, liší od světa reprezentovaného slovy a čísly.

MITCHELL, William John Thomas. Teorie obrazu
Mitchell ve svém díle rozebírá reprezentace obrazové i verbální, souvislosti obrazu a jazyka, a to vše dokládá na velmi široké škále praktických ukázek z každodenního života. Základem Mitchellova přístupu k obrazům je interdisciplinarita: jeho hlavní argument pro multidisciplinární náhled vychází z obavy, že důkladná lingvistická interpretace obrazů fakticky brání jejich hlubšímu porozumění.

LAM, Wai-Man. Understanding the Political Culture of Hong Kong: The Paradox of Activism and Depoliticization (Hong Kong Becoming China)
Lam ve svém díle zkoumá politickou aktivitu v bývalé kolonii a demonstruje významný politický aktivismus Hongkongu na třinácti vybraných případových studiích pokrývajících období od roku 1949 až po současnost. Hloubkovou analýzou těchto případů poskytuje nové pochopení povahy hongkonské politiky, kterou lze popsat jako kombinaci politického aktivismu a kultury depolitizace.


PRESTON, P. W. The politics of China-Hong Kong relations: living with distant masters.
Dílo se popisuje předání kontroly nad Hongkongem z rukou Velké Británie v roce 1997. Od této chvíle čelila zavedená prosperující společnost znovunastolení a hledání smyslu sama sebe a svých vazeb na širší svět při sílících vazbách na autority Pekingu. Tato kniha sleduje politické vazby mezi Hongkongem a Čínou a představuje řadu možných budoucích scénářů, počínaje úspěšným vzájemným porozuměním, až po zhroucení duálního systému a zavedení vlády z Pekingu.
Předběžná náplň práce
Práce bude analyzovat zpracované fotografické materiály pořízené autorkou během nepokojů v Hongkongu a také analyzovat rozhovory s aktéry těchto událostí, které budou vypracovány v podobě polootevřených otázek. Fotografie budou analyzovány nejen jako jednotlivé záznamy, ale také jako celek ve formě fotoeseje.
Práce má za cíl následně porovnat výsledky vizuální analýzy fotografických materiálů a analýzy rozhovorů a představit výsledné zjištění. Na základě výsledků se práce zamyslí nad tím, zda se vyskytuje případná shoda či nesoulad mezi vizuální reprezentací nepokojů a výsledky analýzy rozhovorů a následně představí případné důvody, proč k tomuto rozkolu dochází.
Jedná se tedy o srovnání interpretace polostrukturovaných rozhovorů s interpretací a výpovědí podanou vizuální reprezentací. Cílem je tedy následně zjistit, zda se vizuální reprezentace událostí shoduje s tím, co lidé v místě dění zažili a zda vnímají události a jednotlivé aspekty rozličně nebo se jejich prožití shoduje.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The thesis will analyze the photographic materials photographed by the author during the riots in Hong Kong and also analyze interviews with the participants of these events, which will be conducted in the form of semi-open questions. The photographs will be analyzed not only as individual records, but also as a whole in the form of a photo essay. The work aims to compare the results of visual analysis of photographic materials and analysis of interviews and present the findings. Based on the results, it will be determined whether there is a possible agreement or discrepancy between the visual representation of the riots and the results of the analysis of interviews. Then it will present possible reasons why this split occurs. It is therefore a comparison of the interpretation of semi-structured interviews and the statement given by the visual representation. The aim is to determine whether the visual representation of events coincides with what people have experienced at the scene and whether they perceive events and individual aspects differently or their experience aligns.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK