Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 385)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Nepříčetnost: Srovnání české a americké právní úpravy
Název práce v češtině: Nepříčetnost: Srovnání české a americké právní úpravy
Název v anglickém jazyce: Insanity: Comparison of Czech and Americal legal concept
Klíčová slova: Institut nepříčetnosti, testy nepříčetnosti, okolnosti vylučující trestnost, common law, Modelový trestní zákoník USA
Klíčová slova anglicky: Insanity, insanity tests, excuse defenses, common law, Model Penal code
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: rigorózní práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra trestního práva (22-KTP)
Vedoucí / školitel:
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 20.11.2019
Datum zadání: 20.11.2019
Datum potvrzení stud. oddělením: 20.11.2019
Datum a čas obhajoby: 29.05.2020 11:00
Místo konání obhajoby: PF UK m. 313
Datum odevzdání elektronické podoby:20.11.2019
Datum proběhlé obhajoby: 29.05.2020
Oponenti: doc. JUDr. Bc. Vladimír Pelc, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato práce si klade za cíl zachytit podstatu institutu nepříčetnosti z hmotněprávního hlediska dle české a americké právní úpravy a vyvodit z nich případné rozdíly. Nejdříve je porovnán kontinentální právní systém, z něhož vychází český právní řád s právním řádem angloamerickým, na kterém je postavena americká právní úprava. Následně jsou vymezeny základní pilíře českého právního řádu včetně postavení trestního práva. Pozornost je věnována také politickému systému ve Spojených státech, jelikož v důsledku federalismu zde existují dvě úrovně práva, které mají značný vliv na legislativy jednotlivých států.
Analyzována je také konstrukce trestní odpovědnosti dle pojetí českého práva a jelikož podstatou trestní odpovědnosti je spáchání trestného činu, je i tento definován. Pro účely komparace jsou nastíněny okolnosti vylučující protiprávnost a důvody zániku trestnosti. Vzhledem k faktu, že americké právo vychází z common law, je trestní odpovědnost vymezena jak z pohledu common law, tak dle Modelového trestního zákoníku, jenž je spolu s common law jedním ze základních pramenů amerického trestního práva.
Další část práce je zaměřena na samotný institut nepříčetnosti dle obou právních řádů. Pro české trestní právo je příznačná klasifikace kritérií nepříčetnosti na biologické a juristické a vymezení pojmu duševní porucha. Ve Spojených státech je nepříčetnost dokazována na základě testů nepříčetnosti, jenž tvoří stěžejní část této kapitoly. Pojednání o těchto testech je také doplněno o jejich konstruktivní kritiku.
Stěžejní částí je pak samotná komparace institutu nepříčetnosti na základě informací obsažených v předcházejících kapitolách. Tato část obsahuje také porovnání dílčích oblastí, kterým byla věnována pozornost, a to: kontinentálnímu a angloamerickému právnímu systému, pojetí trestného činu, konstrukci trestní odpovědnosti a okolnostem vylučujících protiprávnost, resp. důvodům zániku trestnosti.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK