Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vybrané otázky právní úpravy geneticky modifikovaných organismů
Název práce v češtině: Vybrané otázky právní úpravy geneticky modifikovaných organismů
Název v anglickém jazyce: Selected issues of legal regulation of genetically modified organisms
Klíčová slova: geneticky modifikované organismy, právní principy GMO, podpůrné nástroje právní úpravy GMO
Klíčová slova anglicky: genetically modified organisms, legal principles of GMOs, auxiliary instruments of GMO regulation
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra práva životního prostředí (22-KPZP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Martina Franková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 06.11.2019
Datum zadání: 06.11.2019
Datum a čas obhajoby: 22.04.2021 08:30
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 38, PC prezentace.
Datum odevzdání elektronické podoby:06.04.2021
Datum proběhlé obhajoby: 22.04.2021
Oponenti: JUDr. BcA. Tereza Fabšíková, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Geneticky modifikované organismy jsou jednou z nejaktuálnějších výzev moderního zemědělství a ostatních hospodářských odvětví. Je tomu tak na základě velkého množství potenciálních přínosů i rizik, které jsou v některých případech nedostatečně vědecky prozkoumány, což prohlubuje kontroverzi spojenou s jejich používáním. Jedná o již poměrně dlouho aplikovanou technologii, jejíž právní úprava je však neustále konfrontována s dynamickým vývojem věcných souvislostí tématu. Navzdory řečenému se některým otázkám tématu věnuje pouze okrajová pozornost, což znesnadňuje tvorbu i aplikaci plnohodnotně fungující právní úpravy.
Diplomová práce se věnuje vybraným otázkám právní úpravy geneticky modifikovaných organismů, přičemž se zaměřuje na aktuálnost právní úpravy, funkčnost podpůrných nástrojů a úvahy de lege ferenda. Tyto okruhy jsou formulovány do tří základních výzkumných otázek, na které se autor snaží odpovědět analýzou dílčích částí právní úpravy. Cílem práce je rozšířit tuto důležitou část práva životního prostředí o nové poznatky a doplnit tak ostatní akademická díla, které se právní úpravou geneticky modifikovaných organismů zabývají.
První kapitola vymezuje geneticky modifikované organismy v přírodovědném a společenskovědním kontextu a analyzuje multidisciplinární souvislosti tématu. Druhá kapitola analyzuje základy právní úpravy (tj. předmět a první principy), od kterých se odvíjí aplikace všech ostatních podpůrných nástrojů. Třetí kapitola se zaměřuje na jádro právní úpravy, kterým je nakládání s GMO a jeho nejbližší podpůrné nástroje. Čtvrtá a pátá kapitola analyzují nejspecifičtější podpůrné nástroje právní úpravy GMO, které se týkající práva na informace, účasti veřejnosti a zvládání mimořádných událostí. Kapitoly se vzájemně doplňují a nenabízí úplný výčet právní úpravy, důraz je namísto toho kladen na podrobnější rozbor konkrétních témat s cílem co nejpřesněji odpovědět na výzkumné otázky.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Genetically modified organisms are one of the most pressing challenges of modern agriculture and other economic sectors. This is due to the large number of potential benefits and risks, which are quite often insufficiently scientifically researched, exacerbating the controversy associated with their use. It is a technology that has been used for a relatively long time, but its legal regulation is constantly challenged due to the dynamic development of the related scientific advances. Despite the aforementioned, some issues of the topic receive only marginal attention, which makes it difficult to create and apply a fully functioning legal regulation.
The diploma thesis itself deals with selected issues of legal regulation of genetically modified organisms, focusing on the readiness of legal regulation, functionality of auxiliary instruments, as well as de lege ferenda considerations. These topics are formulated into three basic research questions, which the author tries to answer by analyzing relevant parts of the legal regulation. The aim of this thesis is to expand this vital part of environmental law with new findings and thus supplement other academic works that deal with legal regulation of genetically modified organisms.
The first chapter defines genetically modified organisms in a scientific and social context and analyzes the multidisciplinary context of the topic. The second chapter analyzes the basis of legislation (i.e. the subject and the principles), from which the application of all other auxiliary instruments is derived. The third chapter focuses on the core of the legislation, which is the use of GMOs and its adjusted auxiliary instruments. The fourth and fifth chapters analyze the most specific auxiliary instruments of GMO regulation, including the right to information, public participation, and emergency management. The chapters complement each other, they do not provide a complete analysis of the legal regulation, the emphasis is instead placed on a more detailed analysis of specific topics with the aim of answering the research questions as accurately as possible.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK