Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Teaching English to Learners with Special Educational Needs at Higher Elementary Schools
Název práce v češtině: Výuka angličtiny žáků se speciálními vzdělávacími potřebami na 2. stupni základní školy
Název v anglickém jazyce: Teaching English to Learners with Special Educational Needs at Higher Elementary Schools
Klíčová slova: SVP|ADHD|SPU|výukové metody|rozhovory|dotazníkové šetření|kurzy
Klíčová slova anglicky: : SEN|ADHD|SpLD|teaching strategies|interviews|questionnaire|courses
Akademický rok vypsání: 2019/2020
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Ústav anglického jazyka a didaktiky (21-UAJD)
Vedoucí / školitel: PhDr. Tomáš Gráf, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 05.11.2019
Datum zadání: 05.11.2019
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 07.11.2019
Datum a čas obhajoby: 17.06.2020 08:40
Datum odevzdání elektronické podoby:26.05.2020
Datum proběhlé obhajoby: 17.06.2020
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. Luca Cilibrasi, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
V České republice existuje velké množství kurzů, které učitele učí s žáky se specifickými poruchami učení (SPU) pracovat — v současnosti přibližně 1050 akreditovaných speciálně-pedagogických kurzů pro učitele (dvpp.msmt.cz). Většina je však určena učitelům mateřských škol a prvního stupně ZŠ. Na druhém stupni se na SPU často zapomíná. Pilotní výzkum na stránkách MŠMT a na webových portálech, které v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (DVPP) semináře zaměřené na žáky s SPU nabízejí (Dyscentrum; Portál; sylviad.cz; hello.cz; poradnaprodeti.eu; zretel.cz; zelinkova.cz; infra,s.r.o.) ukázal, že se jen málo z nich věnuje práci s těmito žáky na 2. stupni základních škol; ještě méně jich je pak zaměřeno konkrétně na výuku jazyka. Přitom právě cizí jazyky často bývají pro žáky s SPU problematickou oblastí.
Tato práce se zaměřuje právě na výuku cizího jazyka na 2. stupni základních škol. Zkoumá přesvědčení a názory druhostupňových učitelů angličtiny ohledně výuky žáků s SPU a ADHD a jejich zkušenosti a vzdělání v této oblasti. Snaží se ukázat jaké povědomí tito učitelé o SPU a ADHD mají a jak se studenty se zmíněnými diagnózami v hodinách pracují. Cílem je zjistit jednak s jakými problémy se v této oblasti učitelé obecně potýkají, a jak by se tyto problémy daly řešit; a jednak zda, případně jak, znalosti, přístupy a postoje učitelů ovlivňuje celková délka pedagogické praxe, předchozí zkušenosti s SPU a ADHD a absolvování specializovaných kurzů.
Teoretická část definuje koncepty SPU a ADHD , a zaměří se na to, jaký vliv mají na schopnost žáků osvojit si cizí jazyk, a jaké strategie mohou žákům s těmito diagnózami pomoci. Dále podá stručný přehled materiálů a kurzů, které mohou učitelé angličtiny na 2. stupni českých základních škol využít k sebevzdělávání v této oblasti. Empirický výzkum bude postaven na principu tzv. smíšeného designu – ke sběru dat budou využity metody kvalitativní i kvantitativní. Kvalitativní data budou shromážděna pomocí polostrukturovaných rozhovorů s učiteli. Kvantitativní část výzkumu bude provedena pomocí anonymního dotazníkového šetření. Kvalitativní a kvantitativní data budeme nejprve analyzovat zvlášť. V závěru pak bude provedena triangulace, a zjištění budou porovnána s výsledky předchozích studií.
Práce bude vypracována v anglickém jazyce.
Seznam odborné literatury
Birsh, J. R., & Carreker, S. (2018). Multisensory teaching of basic language skills. Baltimore: Paul H. Brookes Publishing Co.

Bodnárová, Z.; Krejčová, L.; Boneva., D; Mihova E.; Birzniece, E.; Schmit T.; Küçükyildiz B.; Sarı E.; Metin F. O. (2016). A handbook of good educational support for adolescents with dyslexia. Praha: Dyscentrum.

Delaney, M. (2016). Special educational needs. Oxford: Oxford University Press.

Dudley, E., Osváth, E. (2016) Mixed Ability Teaching - Into the Classroom. Oxford: Oxford University Press.

Eaton, H. (2011). Brain school: stories of children with learning disabilities and attention disorders who changed their lives by improving their cognitive functioning. Vancouver: Glia Press.

Eide, B., & Eide, F. (2007). The mislabeled child: how understanding your childs unique learning style can open the door to success. New York: Hyperion.

Grenarová, R., Vítková, M. (2008). Komunikativní přístup v cizojazyčné výuce u žáků s SPU. Brno: MU.

Jucovičová, D. (2014). Specifické poruchy učení a chování. Praha: Univerzita Karlova.

Kormos, J., & Smith, A. M. (2012). Teaching languages to students with specific learning differences. Bristol: Multilingual Matters.

Westwood, P. S. (2007). Commonsense methods for children with special educational needs. Milton Park, Abingdon, Oxon: Routledge.

Yin, R. (2018). Case study research and applications: design and methods. Los Angeles: SAGE Publications.

Zelinková, O. (2006) Cizí jazyky a specifické poruchy učení. 1. vyd. Havlíčkův Brod: Tobiáš.

Zelinková, O. (2009) Poruchy učení: dyslexie, dysgrafie, dysortografie, dyskalkulie, dyspraxie, ADHD. 11. vyd. Praha: Portál.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK