Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 379)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Klam utopených nákladů
Název práce v češtině: Klam utopených nákladů
Název v anglickém jazyce: The sunk-cost fallacy
Klíčová slova: Klam utopených nákladů, efekt utopených nákladů, klam Concorde, stupňování závazku, rozhodování, racionalita
Klíčová slova anglicky: Sunk cost fallacy, sunk cost effect, Concorde fallacy, escalation of commitment, decision making, rationality
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra marketingové komunikace a public relations (23-KMKPR)
Vedoucí / školitel: Mgr. Ing. Marek Vranka
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 16.07.2019
Datum zadání: 16.07.2019
Datum a čas obhajoby: 23.09.2020 08:00
Místo konání obhajoby: Hollar - Smetanovo nábřeží 6,Praha 1, H110, Hollar - místn. č. 110
Datum odevzdání elektronické podoby:29.07.2020
Datum proběhlé obhajoby: 23.09.2020
Oponenti: doc. Ing. Petr Houdek, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
KAHNEMAN, Daniel. Myšlení: rychlé a pomalé. V Brně: Jan Melvil, 2012. Pod povrchem. ISBN 978-80-87270-42-4.
Daniel Kahneman, psycholog a držitel Nobelovy ceny za ekonomii, je průlomovým autorem v oblasti lidského přemýšlení a rozhodování. Ve své knize popisuje dva systémy, které řídí právě naše rozhodování. Systém 1 je rychlý a intuitivní, systém 2 je pomalý a rozvážný.

KAHNEMAN, Daniel, Amos TVERSKY, 1979. Prospect Theory: An Analysis of Decision Under Risk. Econometrica, roč. 47, č. 2. 263 ProQuest Central. ISSN 00129682
Daniel Kahneman s Amosem Tverskym představili prospektovou teorii na základě kritiky tradičního modelu maximalizace očekávaného užitku. Mezi klíčové principy patří princip averze ke ztrátě. Jedná se o zásadní podmínku v teorii rozhodování, kdy jsou lidé mnohem více cítliví na ztrátu než zisk stejného rozsahu.

WILKINSON, Nick. An introduction to behavioral economics / Nick Wilkinson and Matthias Klaes. 2018. ISBN 9781137524126.
Kniha nabízí ucelený vhled do behaviorální ekonomie. Popisuje vlivy, které působí na psychické procesy jedince během rozhodování v různých ekonomických kontextech. Jedna část knihy je vyhrazena mentálnímu účetnictví.

SKOŘEPA, Michal. Decision making: a behavioral economic approach . Basingstoke, Palgrave-Macmillian, 2011. ISBN 9780230248250.
Kniha Michala Skořepy je první knihou, která nabízí systematický přehled problematiky lidského rozhodování z ekonomického pohledu. Kriticky se věnuje některým významným debatám a sporům mezi ekonomy a psychology.

ARKES A BLUMER, Hal R. a Catherine BLUMER. The Psychology of Sunk costs. Organizational Behavior and Human Decision Processes. 1985.
Práce, která obsahuje sérii experimentů psychologů Hala R. Arkese a Catherine Blumerové se věnuje tématu utopených nákladů. Psychologické zdůvodnění tohoto jevu je založeno na touze vyvarovat se pocitu zbytečnosti. Jedním ze zajímavých závěrů provedených pozorování je i to, že předchozí navštěvování kurzů ekonomie nesnížilo efekt utopených nákladů.

THALER, Richard. Toward a Positive Theory of Consumer Choice. Journal of Economic Behavior and Organization. 1980. str. 39-60
Ekonomická teorie stojí na základech racionální maximalizace užitku a popisuje, jak by se zákaznící měli rozhodovat. Richard Thaler se věnuje přesně popsaným situacím, ve kterých se zákazník ale nerozhoduje podle této ekonomické teorie. Věnuje se podceňování oportunitních nákladů, neschopnosti ignorovat utopené náklady, volbě nic nevybrat a dalším.
Předběžná náplň práce
Práce se bude věnovat klamu utopených nákladů a efektu, který tento jev má na rozhodování jedince. Řada empirických výzkumů i literárních pramenů, jak ekonomických tak psychologických, ukazuje, že většina jedinců během procesu rozhodování zohledňuje utopené náklady a dopouští se tak iracionálního jednání. Cílem práce je ucelit teoretické poznatky o tomto jevu a následně s využitím experimentu na vybraném vzorku respondentů ověřit, zda skutečně klamu utopených nákladů při rozhodování podléhají.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK