Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 381)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Rytmické cítění předškolních dětí a hudební složka Metody dobrého startu
Název práce v češtině: Rytmické cítění předškolních dětí a hudební složka Metody dobrého startu
Název v anglickém jazyce: The rythmic feeling of preschool children and the music component of the Good start method
Klíčová slova: předškolní věk, rytmus, vývoj rytmického cítění dítěte, Metoda dobrého startu
Klíčová slova anglicky: children aged 5-7 years, rhythm, development of rhythmic feeling of a child, The Good Start Method
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra hudební výchovy (41-KHV)
Vedoucí / školitel: Mgr. Milena Kmentová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem, čeká na schválení garantem
Datum přihlášení: 20.06.2019
Datum zadání: 20.06.2019
Datum a čas obhajoby: 19.01.2021 00:00
Místo konání obhajoby: M. Rettigové 4, Praha 1, R128, 128, divadlo, 1. patro, vlevo, zadní trakt
Datum odevzdání elektronické podoby:05.12.2020
Datum proběhlé obhajoby: 19.01.2021
Předmět: Obhajoba diplomové práce (předšk. ped.) (OSZD005PP)
Oponenti: PhDr. Jiřina Jiřičková, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato diplomová práce se zabývá vývojem rytmického cítění dětí předškolního věku v souvislosti s hudební složkou Metody dobrého startu. Cílem diplomové práce je představit problematiku propojení psychologie a hudby pro využití v pedagogice, s akcentací Metody dobrého startu. Pomocí vlastního výzkumu zhodnotím její teoretický základ, praktické využití a poukážu na její problematické části, respektive nastíním možné zlepšení této metody.
V teoretické části se práce zabývá popisem využití rytmické složky hudby v souladu s vývojem motorických dovedností dětí a s tím souvisejícím vývojem jejich rytmického cítění. Dále se zaměřuje na konkrétní metodologický postup pro rozvoj hudebních schopností a návazných motorických a grafomotorických schopností, explicitně se pak práce soustřeďuje na českou verzi Metody dobrého startu. V této části se soustředí na popis a cíle této metody a také představuje její úskalí, kterými se dále zabývá v empirické části práce.
V praktické části představuji realizovaný empirický výzkum, který se zaměřil na jednu konkrétní lekci české verze Metody dobrého startu s písní Náchodský zámeček. Na začátku praktické části popisuji zvolenou metodu výzkumu, jeho cíle, průběh a zvolenou formu, kterou je empirický výzkum, s využitím ratingové metody s vícerozměrnou škálou. V další části posuzuji vhodnost písně Náchodský zámeček na základě výzkumu rytmického cítění dětí v mateřské škole a v první třídě základní školy. Výzkum se přitom soustředil především nato, zda použití dané písně odpovídá vývojovému stádiu rytmických dovedností dětí a zda plní Metoda dobrého startu stanovený cíl. Poslední částí je pak vyhodnocení výzkumu, zhodnocení a konkrétní výstupy čerpající z konkrétních výstupů ve formě rytmických zápisů k jednotlivým úrovním hodnotící škály, tabulek a grafů.
Závěrečnou částí je osobní zhodnocení výsledků průzkumu, konkrétní poznatky a doporučení vycházející z kombinace zjištění z výzkumu a praxe autorky práce.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This diploma thesis deals with the development of the rhythmic feeling of children aged 5-7 years in connection with the music element of The Good Start Method. The aim of the diploma thesis is to present the issue of connecting psychology and music for the use in pedagogy, with emphasis on The Good Start Method. Using my own research, i evaluate its theoretical basis, practical use and point out its problematic parts and try to find a possible improvement of this method.
The theoretical part deals with the description of the use of the rhythmic element of music in accordance with the development of children's motor skills and the related development of their rhythmic feelings. It also focuses on a specific methodological approach to the development of musical abilities and related motor and graphomotor skills. The work is explicitly focused on the Czech version of The Good Start Method. This section focuses on the description and objectives of this method and it also presents its pitfalls, which are further mentioned and discussed in the empirical part of the work.
In the practical part i present the realized empirical research, which focuses on one lesson of the Czech version of The Good Start Method with a song called Náchodský zámeček. In the beginning of the practical part i describe the chosen method of research, its goals, process and a chosen form, an empirical research, with the use of the rating method with a multidimensional scale. In the next part, i assess the suitability of the song Náchodský zámeček based on research into the rhythmic feeling of children in kindergarten and in the first grade of primary school. The research is focused especially on whether the use of a given song corresponds to the developmental stage of rhythmic skills children and whether The Good Start Method meets the set goals.
The last part is the evaluation research, evaluation and specific outputs drawing on specific outputs in the form of rhythmic notations to individual levels of evaluation scales, charts and graphs. The final part is a personal evaluation of the survey results, specific knowledge and recommendations based on a combination of findings of the research and of the author's practice.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK