Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Správní vyhoštění faktického tuzemce
Název práce v češtině: Správní vyhoštění faktického tuzemce
Název v anglickém jazyce: Administrative banishment of person who is resident in fact
Klíčová slova: Cizinec, Vyhoštění, Faktický tuzemec
Klíčová slova anglicky: Foreigner, Administrative expulsion, Factual national
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra správního práva a správní vědy (22-KSP)
Vedoucí / školitel: JUDr. David Kryska, Ph.D.
Řešitel: Mgr. Zdeněk Priesel - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 25.03.2019
Datum zadání: 25.03.2019
Datum potvrzení stud. oddělením: 30.01.2020
Datum a čas obhajoby: 29.01.2020 18:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 106, 106
Datum odevzdání elektronické podoby:30.10.2019
Datum proběhlé obhajoby: 29.01.2020
Oponenti: JUDr. Petr Svoboda, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cílem zpracovávaného tématu je zejména poukázat na specifickou situaci osob, které se na území České republiky narodily, nebo zde prožili podstatnou část svého dětství tak, že jsou zde plně integrovány. Problematika pramení zejména z úpravy státního občanství jako formalizovaného právního institutu vytvářejícím vztah mezi jednotlivcem a státem. Jakkoliv ve většině případů koresponduje navzájem státní občanství a sociální integrace, v případě osob, které jsou v práci označovány jako faktičtí tuzemci, dochází k rozkolu mezi faktickým sociálním životem jednotlivce a jeho státním občanstvím. Cílem práce je zaměřit se především na situaci těch faktických tuzemců, kterým je ukládáno správní vyhoštění jako zcela zásadní právní institut směřující k ukončení pobytu na území České republiky, a to i případně za prostředků státního donucení.
Uvedené téma nabývá v současné době na aktuálnosti a podle mých znalostí nebylo dosud v doktríně obsáhleji zpracováno. Česká republika byla do roku 1989 silně homogenním státem, který neměl zkušenost s většími migračními přírůstky jako jiné, většinou západoevropské státy. Teprve v posledních letech dochází tedy k tomu, že přistěhovalci druhých generací nabývají zletilosti a nemají řádně upraveno jejich pobytové oprávnění na našem území. I když mezinárodní i vnitrostátní právo poskytuje záruky cizincům ve snaze předejít porušení práva na rodinný a soukromý život, je v české aplikační praxi poměrně časté, že je pominuta specifičnost postavení tzv. faktických tuzemců.
Práce analyzuje současnou právní úpravu v České republice s ohledem na její mezinárodní závazky a představuje jednotlivé instituty zákona o pobytu cizinců a případně i zákona o azylu v kontextu faktického tuzemství. Součástí práce je rovněž srovnání s úpravou a praxí v Německu. Práce pak teoretické poznatky aplikuje na případ z praxe. Práce poukazuje na jednotlivé příčiny vzniku fenoménu faktického tuzemství a důvodu vzniku neoprávněnosti pobytu na území České republiky a klade si za cíl nastínit možná řešení nežádoucích jevů uvedeného fenoménu.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The aim of the processed topic is to point out the specific situation of people who were born in the Czech Republic or who lived here for a substantial part of their childhood so that they are fully integrated. The issue stems mainly from the regulation of citizenship as a formalized legal institute creating the relationship between the individual and the state. Although citizenship and social integration correspond in most cases, in the case of persons who are referred to as de facto nationals in this thesis, there is a split between the actual social life of the individual and his / her citizenship. The aim of this thesis is to focus mainly on the situation of those de facto residents who are subject to administrative expulsion as an absolutely essential legal institute aiming to end their stay in the Czech Republic, even with the means of state coercion.
This topic is currently being updated and to my knowledge it has not been elaborated in the doctrine so far. Until 1989, the Czech Republic was a strongly homogeneous state that had no experience of larger migratory increments like other, mostly Western European, states. It is only in recent years that second-generation immigrants are of legal age and do not have their residence permit duly regulated in our territory. Although international and domestic law provides guarantees to foreigners in an effort to prevent violations of the right to family and private life, it is quite common in Czech application practice that the specificity of the status of so-called factual nationals is ignored.
The thesis analyzes the current legal regulation in the Czech Republic with regard to its international obligations and presents the individual institutes of the Act on the Residence of Foreigners and possibly the Act on Asylum in the context of factual nationals. Part of the work is also comparison with the arrangement and practice in Germany. The thesis then applies theoretical knowledge to a case from practice. The thesis points out the individual causes of the phenomenon of the factual nationals and the reason of the illegality of the stay in the Czech Republic and aims to outline possible solutions to the undesirable phenomena of the phenomenon.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK