Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Využití prvků konceptu Spiraldynamik v rehabilitaci pacientů s hemiparetickým ramenem z pohledu ergoterapie
Název práce v češtině: Využití prvků konceptu Spiraldynamik v rehabilitaci pacientů s hemiparetickým ramenem z pohledu ergoterapie
Název v anglickém jazyce: Usege of the Spiraldynamic Concept in Rehabilitation of the Hemiparetic Arm from the Perspective of Occupational Therapy
Klíčová slova: ergoterapie, rehabilitace, Spiraldynamik, hemiparetické rameno, ADL
Klíčová slova anglicky: Occupational therapy, Rehabilitation, Spiraldynamic, Hemiparetic Shoulder, ADL
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Klinika rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN (11-00640)
Vedoucí / školitel: Gabriela Petráček
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 19.02.2019
Datum zadání: 17.07.2020
Datum a čas obhajoby: 11.09.2020 00:00
Místo konání obhajoby: Praha
Datum odevzdání elektronické podoby:20.07.2020
Datum proběhlé obhajoby: 11.09.2020
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (B01225)
Oponenti: Ing. Eva Kejhová
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cévní mozková příhoda je nejčastějším získaným poškozením mozku, hned v závěsu na druhém místě jsou traumatická poranění. Tato onemocnění mají nejenže vysokou mortalitu, ale přeživší pacienti mají velmi často trvalé doživotní následky. Velice zásadní je následné postižení horní končetiny. To má za následek mimo jiné problémy se soběstačností a zvládáním každodenních aktivit, pacienti tak často potřebují asistenci jiných osob. V rámci ergoterapie se snažíme o co největší návrat soběstačnosti a podporu nezávislosti, obnova funkce horní končetiny je proto nesmírně důležitá. V případě stagnace či chronicity se ergoterapie zásadně podílí na naučení náhradních mechanizmů ke zkvalitnění života a výběru kompenzačních pomůcek.
Hlavním cílem této práce je hledání dalších možností rehabilitace horní končetiny. Snahou bylo zjistit, zda prvky konceptu Spiraldynamik mohou pomoci v obnově funkce hemiparetického ramene, a zda je toto cvičení aplikovatelné do prvků personálních i instrumentálních všedních denních aktivit. Sběr dat probíhal v centru neurorehabilitace ERGO Aktiv, o.p.s. po dobu 4 týdnů. Do výzkumu byli zapojeni 3 pacienti a získaná data jsou zpracována ve 3 kazuistikách.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Stroke is the most commonly acquired brain damage, while the second place is held by traumatic brain injuries. These diagnosis not only have high mortality rate, but surviving patients are very often left with lasting life long consequences. Subsequent disability of the upper limb is very crucial consequence. This results in, among other things, problems with self-sufficiency and ADL, whilst patients find a need for assistance of other people. As part of occupational therapy, we strive for the greatest possible recovery of self-sufficiency and support of independence, the restoration of upper limb function is therefore extremely important. In case of stagnation or chronicity, occupational therapy is fundamentally involved in learning alternative mechanisms to improve the quality of life and selecting compensatory aids.
The aim of the thesis is to find other options for upper limb rehabilitation. The main goal is to find out whether elements of the Spiraldynamic concept could help in a function restoration of the hemiparetic arm, and whether it is applicable to the elements of pADL and iADL. Data collection took place in the neurorehabilitation center ERGO Aktiv, o.p.s. for the period of 4 weeks. 3 patients were involved in the research and the obtained data are processed in 3 cases.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK