Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Gebrauch und Funktion von Konjunktiven in der Sprache der deutschen Publizistik
Název práce v jazyce práce (němčina): Gebrauch und Funktion von Konjunktiven in der Sprache der deutschen Publizistik
Název práce v češtině: Užití a funkce konjunktivu v německém tisku
Název v anglickém jazyce: Use and function of the conjunctive in the german press
Klíčová slova: modalita, konjunktiv, kondicionál, tisk
Klíčová slova anglicky: modality, conjunktive, conditional mood, press
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: němčina
Ústav: Katedra germanistiky (41-KG)
Vedoucí / školitel: doc. Dr. phil. PhDr. Dalibor Zeman, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 19.12.2018
Datum zadání: 19.12.2018
Datum a čas obhajoby: 09.09.2020 08:00
Místo konání obhajoby: Celetná 13, Praha 1
Datum odevzdání elektronické podoby:23.07.2020
Datum proběhlé obhajoby: 09.09.2020
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (OSZD004)
Oponenti: MA Clemens Kafka, BA, M.A.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Student analyzuje nejprve teoretickou stránku gramatického jevu, kterou posléze na základě získaných znalostí aplikuje ve svém praktickém výzkumu. Cílem práce je v první řadě rozdílnost mezi jednotlivými slovesnými způsoby, dále pak také širší popis konjunktivu I a II a jejich funkce v německojazyčných textech. Vybrané texty obsahují oba konjunktivy, i jejich četnost výskytu. Užití a funkce jsou uvedeny a náležitě komentovány.
Seznam odborné literatury
DRYER, Hilke, SCHMITT, Richard (2012): Lehr- und Übungsbuch der deutschen Grammatik aktuell. Die Gelbe aktuell. Ismaning: Hueber Verlag. 2. Auflage. ISBN 978-3-19-307255-9

EISENBERG, Peter a GUSOVIUS, Aleksandr. Bibliographie zur deutschen Grammatik 1965-1983. Tübingen: G. Narr, 1985. 302 s. Studien zur deutschen Grammatik; Bd. 26. ISBN 3-87808-826-4.

FLÄMIG, Walter. Zum Konjunktiv in der deutschen Sprache der Gegenwart :Inhalte und Gebrauchsweisen. Berlin : Akademie-Verl., 1959

GÖTZE, Lutz a HESS-LÜTTICH, Ernest W. B. Grammatik der deutchen Sprache: Sprachsystem und Sprachgebrauch. Aktualiz. Neuausg. München: Bertelsmann Lexikon Institut, 1999. 702 s. Nachschlagewerke zur deutschen Sprache im Bertelsmann-Lexikon-Verlag; 4. ISBN 3-577-10465-1

HELBIG, Gerhard a BUSCHA, Joachim. Deutsche Grammatik: ein Handbuch für den Ausländerunterricht. Berlin: Langenscheidt, [2007?], ©2001. 654 s. ISBN 978-3-468-49493-2.

WERMKE, Matthias, ed. et al. Duden. Bd. 4, Grammatik der deutschen Gegenwartssprache. 6., neu bearb. Aufl. Mannheim: Dudenverlag, ©1998. 912 s. ISBN 3-411-04046-7.

https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/frankreich-fordert-zurueckhaltung-von-trump-nach-gelbwesten-tweet-15932908.html

https://www.merkur.de/politik/kramp-karrenbauer-will-merkel-als-neue-cdu-chefin-paroli-bieten-ist-ihr-erstes-projekt-zr-10770215.html

https://www.sueddeutsche.de/muenchen/depressionen-hilfe-buendnis-1.4242729
Předběžná náplň práce
V této práce se zabývám užitím a funkcí konjunktivu v německém tisku. Vybral jsem si toto téma, protože se nezajímám jen o gramatiku v širším slova smyslu, ale také, jaké je užití konjunktivu v tisku.
Cíl práce je jak popis rozdílu mezi slovesnými způsoby, tak širší popis použití konjunktivu I a II a kondicionálu a jejich funkce v německojazyčných textech. V této práci jsou ve zvolených textech zmíněny všechny konjunktivy, včetně jejich četnosti výskytu. Užití a funkce jsou uvedeny a náležitě komentovány.
Bakalářská práce se skládá ze 2 hlavních částí, a sice z teoretické a praktické části. V teoretické části se zabývám obecně větnou modalitou a popisem morfologických a syntaktických rozdílů mezi konjunktivem I a II. Praktická část je zkoumána a analyzována na základě vybraných novinových článků z “Münchner Merkur”, “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, nebo “Süddeutsche Zeitung” Analýza novinových článků je založena na tom, do jaké míry jsou užívány v textech konjunktivy a jakou mají funkci. Práce se také zaměřuje na četnost výskytu v rozdílných formách konjunktivu a na prokázání jejich aktivního užívání jak v písemné, tak v mluvené formě jazyka.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
In my bachelor´s thesis I write about the use and function of the conjunctive in the german press.
I picked that topic, not only because im interestested about the grammar in the wider sense, but also how the grammatic mood of the subjunktive or the conjunktive is used in the press.
Objective of the thesis is the description of the differences between the modes, and a wider description of the use of the first and second conjunktive as the conditional and their function in german texts. I will mention all conjunktives in the selected texts and how often they appear. I will comment their use and function and demonstrate examples.
The bachelor´s thesis consists of two main parts, one theoretical and one practical chapter. In the theoretical part im dealing with the modality in the sentences. The morphological and syntactic differences between the two forms of the german conjunktives are described.
The practical part is based on articles in the Media. I selected newspapers like the Münchner Merkur (MM), FrankfurterAllgemeine Zeitung (FAZ) or the Süddeutsche Zeitung (SZ).
The Analysis of the articles consists of the use of the conjunktives and their specifical functions. The work is focused on the frequency of their appereance and the evidence of their active use, as well in the written as in the oral use of the language.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK