Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Role adiktologické ambulance v procesu posouzení navrácení řidičského oprávnění po jeho předchozím odebrání u pacientů s diagnózou závislosti na návykových látkách
Název práce v češtině: Role adiktologické ambulance v procesu posouzení navrácení řidičského oprávnění po jeho předchozím odebrání u pacientů s diagnózou závislosti na návykových látkách
Název v anglickém jazyce: The role of the outpatient addictological care in the process of assessing the return of a driving license after its previous removal in patients diagnosed by addiction to addictive substances
Klíčová slova: Adiktologická ambulance, závislost, řidičské oprávnění, způsobilost k řízení motorových vozidel.
Klíčová slova anglicky: Outpatient addictological care, addiction, driving license, ability to drive motor vehicles.
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN (11-00611)
Vedoucí / školitel: Mgr. Jaroslav Šejvl, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 10.10.2018
Datum zadání: 10.10.2018
Datum a čas obhajoby: 03.09.2019 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:17.07.2019
Datum proběhlé obhajoby: 03.09.2019
Předmět: Obhajoba diplomové práce (B02236)
Oponenti: PhDr. Eva Aigelová, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Studentka je povinna každý kalendářní měsíc, který následuje po zadání práce do SISu, předložit průběžně zpracovanou diplomovou práci vedoucímu, který zpracuje své připomínky k text. Studentka je povinna tyto připomínky akceptovat a v případě odlišného názoru jej řádně obhájit do práce.
Diagnostikování syndromu závislosti vylučuje adiktologické pacienty ze splnění podmínky způsobilosti k řízení motorových vozidel. S novelizací zákona č. 361/2000 Sb. o silničním provozu, který byl nahrazen zákonem č. 297/2011 Sb. přišlo několik změn, které mohou mít pro adiktologické pacienty zásadní dopad (Švarc, 2012). § 89a zákona č. 297/2011 Sb. udává lékaři, který zjistí, že žadatel o řidičské oprávnění nebo držitel řidičského oprávnění není zdravotně způsobilý k řízení motorových vozidel, povinnost neprodleně o této skutečnosti informovat příslušný obecní úřad s rozšířenou působností. V praxi toto znamená, že lékař, který zjistí, že je jeho pacient držitelem řidičského průkazu a není dle jeho názoru zdravotně způsobilý k řízení motorových vozidel nebo je způsobilý jen omezeně, má povinnost tuto informaci oznámit obecnímu úřadu. Tuto povinnost má kterýkoliv lékař bez ohledu na odbornost. Lékař příslušnému obecnímu úřadu nesděluje pacientovu konkrétní diagnózu, ale pouze informaci, že má podezření, že jeho pacient není způsobilý k řízení motorových vozidel. Na základě tohoto oznámení, zahájí obecní úřad správní řízení o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. Pacient je posléze vyzván obecním úřadem s rozšířenou působností, aby se podrobil přezkoumání jeho zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel.
Dle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 277/2004 Sb. novelizované vyhláškou č. 72/2011 Sb. je zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel vyloučena u žadatele nebo řidiče, který je závislý na alkoholu/psychoaktivních látkách nebo neschopný vzdát se požívání alkoholu/psychoaktivních látek tak, aby nebyla ovlivněna jeho schopnost řídit motorové vozidlo. U žadatelů nebo řidičů, kteří byli v minulosti závislí na alkoholu, se za bezpečné abstinenční období nutné k nabytí způsobilosti řídit motorová vozidla považuje nezpochybnitelná, důsledná a trvalá abstinence trvající alespoň 1 rok, jejíž prokázání vyplývá ze závěrů učiněných příslušným odborným lékařem. U žadatelů nebo řidičů, kteří byli v minulosti závislí na jiných psychoaktivních látkách, se za bezpečné abstinenční období považuje nezpochybnitelná, důsledná a trvalá abstinence trvající alespoň 2 roky.
Kromě výše uvedeného příkladu, jsou dle zákona č. 297/2011 Sb. o provozu na pozemních komunikacích z řízení motorových vozidel vyloučeny také osoby, které požily návykovou látku bezprostředně před jízdou či během jízdy. S výjimkou alkoholu je u jiných návykových látek určena limitní hodnota návykové látky v krevním vzorku řidiče. Tato hodnota je stanovena nařízením vlády č. 41/2014 Sb. Při zjištění, že řidič řídil pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky, je věc řešena v přestupkovém řízení. V případě závěru, že řidič byl ve stavu vylučujícím způsobilost řídit motorové vozidlo připadá v úvahu trestní stíhání pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky dle § 274 trestního zákoníku. Za řízení pod vlivem návykové látky pak řidiči ve správním řízení hrozí peněžitý trest ve výši 2 500 – 20 000 Kč, zákaz řízení motorových vozidel na 6 měsíců až 1 rok a ztráta 7 bodů.
Přezkoumání odborným lékařem se vyžaduje, pokud má pacient v anamnéze opakované akutní intoxikace, pravidelně zneužívá psychoaktivní látky nebo pravidelně užívá psychoaktivní látky či léčiva, jejichž účinek nebo jejich kombinace nebo jejich množství může snížit schopnost bezpečně řídit motorová vozidla.
Odborný lékař, který toto přezkoumání provádí, je v praxi obvykle psychiatr nebo lékař v oboru návykové nemoci. § 87 zákona č. 297/2011 Sb. pak posuzujícímu lékaři umožňuje nařídit provedení odborného vyšetření, je-li to potřebné pro zjištění zdravotní způsobilosti posuzované osoby. Posuzující lékař si tedy může vyžádat psychologický či adiktologický posudek.
V případě, že lékař vyhodnotí, že je držitel řidičského oprávnění zdravotně nezpůsobilý k řízení motorových vozidel, příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností mu dle § 94 zákona č. 297/2011 Sb., řidičské oprávnění odejme.
Držitel řidičského oprávnění, kterému bylo toto oprávnění odejmuto nejméně na 6 měsíců a který posléze žádá o jeho vrácení, se musí podrobit dopravně psychologickému vyšetření, které provádí psycholog s akreditací Ministerstva zdravotnictví. Zdravotní doporučení k navrácení řidičského oprávnění posléze uděluje posuzující lékař, mimo jiné i na základě výše zmíněného psychologického posudku.
V procesu navrácení řidičského oprávnění pacientům diagnostikovaných syndromem závislosti figuruje hned několik institucí a odborníků. Na jedné straně je to obecní úřad obce s rozšířenou působností, na straně druhé pak lékaři, adiktologové a dopravní psychologové.
Nezpochybnitelná, důsledná a trvalá abstinence se velmi těžko prokazuje. O posouzení splnění této podmínky v praxi většinou rozhoduje adiktolog či lékař.
V současné době však neexistuje jasně daný postup, kterým by se měli adiktologové v posuzování abstinence od návykových látek u těchto lidí řídit, proto si tato práce klade za cíl tento postup a současnou situaci popsat.
Seznam odborné literatury
Čalovka, O., Sklenář, O. (2017). Zajištění ambulantní adiktologické péče v rámci smluv se zdravotními pojišťovnami (poster). AT konference 2017. Kongres hotel Jezerka u Sečské přehrady.
Miovský, M. (2006). Kvalitativní přístup a metody v psychologickém výzkumu. Praha: Grada Publishing.
Mravčík, V., Chomynová, P., Grohmannová, K., Janíková, B., Tion Leštinová, Z., Rous, Z., Kiššová, L., Kozák, J., Nechanská, B., Vlach, T., Černíková, T., Fidesová, H., Vopravil, J. (2017). Výroční zpráva o stavu ve věcech drog v České republice v roce 2016. Mravčík, V. (Ed.). Praha: Úřad vlád České republiky.
Nařízení vlády č. 41/2014 Sb. o stanovení jiných návykových látek a jejich limitních hodnot, při jejichž dosažení v krevním vzorku řidiče se řidič považuje za ovlivněného takovou návykovou látkou.
Švarc, J. (2012). Povinnost oznamovat nezpůsobilost k řízení motorového vozidla obecnímu úřadu. Praktická doporučení. Psychiatrie pro praxi, 13(3), 136-137.
Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 277/2004 Sb., o zdravotní způsobilosti k řízení motorového vozidla, ve znění vyhlášky 72/2011 Sb.
Zákon č. 40/2009 Sb. trestní zákoník.
Zákon č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Zákon č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, ve znění zákona č. 297/2011 Sb.
Předběžná náplň práce
Hlavním cílem diplomové práce je popsat roli adiktologa v adiktologické ambulanci v procesu posouzení navrácení řidičského oprávnění po jeho předchozím odebrání u pacientů diagnostikovaných závislostí na návykových látkách.
Dílčími cíli je popis spolupráce mezi odborníky, kteří jsou zapojeni do procesu navrácení řidičského oprávnění (adiktologové, lékaři, dopravní psychologové, úředníci probační a mediační služby) u pacientů se syndromem závislosti na návykových látkách z pohledu posuzování způsobilosti k řízení motorových vozidel, popis metod, které adiktologové v adiktologické ambulanci používají v procesu posouzení navrácení řidičského oprávnění po jeho předchozím odebrání a posledním dílčím cílem je navrhnutí postupu práce adiktologů v adiktologické ambulanci s pacienty s diagnózou syndromu závislosti na návykových látkách, kterým bylo odebráno řidičské oprávnění, a žádají o jeho navrácení.
Výzkumné otázky:
1. Jaká je role adiktologa v adiktologické ambulanci v procesu posouzení navrácení řidičského oprávnění po jeho předchozím odebrání u pacientů diagnostikovaných syndromem závislosti na návykových látkách?
2. Jak vypadá spolupráce mezi odborníky, kteří jsou zapojeni do procesu navrácení řidičského oprávnění po jeho předchozím odebrání u pacientů diagnostikovaných syndromem závislosti na návykových látkách?
3. Jaké metody adiktologové používají v procesu posouzení navrácení řidičského oprávnění po jeho předchozím odebrání u pacientů se syndromem závislosti na návykových látkách?
4. Jaký by mohl být postup práce adiktologa v adiktologické ambulanci s pacienty, kterým bylo odebráno řidičské oprávnění, a žádají o jeho navrácení?
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The main aim of this thesis is to describe the role of addictologist in outpatient addictolgical care in the process of assessment of the return of driving license after its previous removal in patients diagnosed with substance abuse syndrome.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK