Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 372)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Psychická resilience u všeobecných sester na dvou vybraných klinikách fakultní nemocnice
Název práce v češtině: Psychická resilience u všeobecných sester na dvou vybraných klinikách fakultní nemocnice
Název v anglickém jazyce: Psychological resilience of Nurses in Two Selected Clinics of University Hospital
Klíčová slova: psychická resilience, všeobecná sestra, zátěž, adaptace, osobnost člověka
Klíčová slova anglicky: psychological resilience, general nurse, adversity, adaptation, personality
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav sociálního lékařství (15-190)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Jiří Mareš, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 17.09.2018
Datum zadání: 17.09.2018
Datum a čas obhajoby: 05.06.2019 08:00
Datum odevzdání elektronické podoby:26.04.2019
Datum odevzdání tištěné podoby:30.04.2019
Datum proběhlé obhajoby: 05.06.2019
Oponenti: PhDr. Mariana Štefančíková, Ph.D., Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Bakalářská práce se zabývá problematikou psychické resilience všeobecných sester. V teoretické části se práce zabývá pojetím osobnosti, dále se zaměřuje na problematiku stresu. Zmiňuje nejen základní teoretické poznatky o stresu jako jsou jeho příznaky, reagování osob na stres, ale také zvládání zátěžových situací (coping). S tím vším velmi úzce souvisí psychická resilience, které je v teoretické části věnována samostatná kapitola. Teoretická část se dále zaměřuje na konkrétní problematiku osobnosti všeobecných sester, jejich zátěž v práci a na možnosti duševní hygieny, jež napomáhá k posílení psychické resilience.

V empirické části výzkumné šetření zkoumá resilienci všeobecných sester na. gerontometabolické a na chirurgické klinice. Jednalo se o dotazníkové šetření pomocí české verze dotazníku Connor-Davidson_Resilience_Scale (CD-RISC). Cílem bylo zjistit, jaká je úroveň resilience zkoumaného souboru 84 všeobecných sester. Výsledky ukázaly, že neexistují výrazné rozdíly v úrovni resilience sester, pokud jde o jejich vzdělání, délku praxe, typ oddělení, typ kliniky). Naopak se ukázalo, že úroveň resilience sester významně souvisí s jejich věkem. Středně staré sestry (30–49 let) podle výsledků výzkumného šetření vykazovaly vyšší úroveň psychické resilience, než sestry zbývajících dvou věkových skupin, tedy sestry mladší a setry vyššího věku. Faktorová analýza české verze dotazníku CD-RISC dospěla k třífaktorovému řešení oproti pětifaktorové podobě originální americké verze. Bylo by však vhodné ověřit zjištěné závěry dalšími studiemi.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Bachelor thesis is focused on psychological resilience of general nurses. Nurses were randomly chosen in two selected clinics of university hospital in Hradec Králové. The purpose of the theoretical part was to present personality concepts in general, stress theory, symptoms of stress and reactions to stress. Besides it also presents resilience in face of adversity. There is a separate chapter which is focused on resilience in particular. Another chapter of the theoretical part is focused on general nurses‘ coping strategies and mental hygiene strategies which helps to strengthen their resilience.

The aim of the empirical part of bachelor thesis was to find out if there are any differences in the level of resilience among selected groups of general nurses. There was Connor-Davidson Resilience Scale (CD-RISC) used to measure resilience. As the results showed, no significant differences were proven in connection with education, work experience, work department and clinic. On the other side, the results have proven there is a significant relationship between resilience and age of nurses. Middle-aged nurses (30 to 49 years) were more resilient than younger ones and older ones. Another aim of the empirical part was to analyse and verify psychometrics characteristics of the Connor-Davidson Resilience Scale. Based on the analysis, it showed that three-factors solution instead of five-factors has described data in the best way possible. It would be essential to verify our results in other studies of the same subject.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK