Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 385)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Ergonomie a prevence poruch pohybového aparátu ve stomatologii - se zaměřením na zubní lékaře a dentální hygienistky
Název práce v češtině: Ergonomie a prevence poruch pohybového aparátu ve stomatologii - se zaměřením na zubní lékaře a dentální hygienistky
Název v anglickém jazyce: Ergonomics and prevention of musculoskeletal disorders in dentistry - focusing on dentists and dental hygienists
Klíčová slova: ergonomie, zubní lékař, dentální hygienistka, muskuloskeletální onemocnění, prevence
Klíčová slova anglicky: ergonomics, dentist, dental hygienists, musculoskeletal disorders, prevention
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Klinika rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN (11-00640)
Vedoucí / školitel: Ing. Eva Kejhová
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 06.04.2018
Datum zadání: 04.07.2019
Datum a čas obhajoby: 30.01.2020 00:00
Místo konání obhajoby: Praha
Datum odevzdání elektronické podoby:08.07.2019
Datum proběhlé obhajoby: 30.01.2020
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (B01226)
Oponenti: Mgr. Jindřiška Hálková
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cílem této práce je popsat problematiku ergonomie ve stomatologické praxi a zhodnotit její dodržování mezi tuzemskými zubními lékaři a dentálními hygienistkami.
Teoretická část práce se zabývá rizikovými faktory působícími ve stomatologické praxi a následky nedodržování správné ergonomie. Dále se věnuje ergonomickým aspektům od jednotlivých pracovních pozic zubního lékaře či dentální hygienistky, přes ergonomické uspořádání pracovního místa až po vhodné rozvržení pracovní doby s pravidelnými přestávkami využívanými mimo jiné i na provedení protahovacích a kompenzačních cviků.
V praktické části byly na základě dotazníku zmapovány pracovní podmínky a návyky zubních lékařů a dentálních hygienistek z hlediska ergonomie a zjištěna jejich informovanost o ergonomii. Dále pak byl zmapován výskyt obtíží pohybového aparátu spojených s výkonem jejich povolání a výsledky porovnány s tuzemskými i zahraničními studiemi.
V kombinaci s informacemi z odborné literatury byl jako výstup sestaven edukační materiál, kde jsou vyobrazeny uvolňovací, protahovací a kompenzační cviky na vyrovnání svalových dysbalancí.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The aim of this work is to describe the issue of ergonomics in dental practice and evaluate its compliance among Czech dentists and dental hygienists.
The theoretical part of the thesis deals with risk factors affecting dental practice and the consequences of non-compliance with correct ergonomics. Furthermore, it deals with ergonomic aspects from the individual positions of the dentist or dental hygienist, through the ergonomic arrangement of the work place to the appropriate working time layout with regular breaks used, inter alia, for performing stretching and compensation exercises.
In the practical part, the working conditions and habits of dentists and dental hygienists were mapped on the basis of the questionnaire in terms of ergonomics and their awareness of ergonomics was ascertained. Furthermore, the occurrence of musculoskeletal problems associated with the performing of their profession was mapped and the results compared with domestic and foreign studies. In combination with literature information, educational material was created as an output, showing release, stretching, and compensation exercises to balance muscle imbalances.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK