Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 372)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Využití komprehensivní dvoudimenzionální plynové chromatografie s hmotnostně spektrometrickou detekcí pro metabolomickou analýzu houby Gloeophyllum trabeum
Název práce v češtině: Využití komprehensivní dvoudimenzionální plynové chromatografie s hmotnostně spektrometrickou detekcí pro metabolomickou analýzu houby Gloeophyllum trabeum
Název v anglickém jazyce: Use of comprehensive two-dimensional gas chromatography with time-of-flight mass spectrometric detection for metabolomic analysis of Gloeophyllum trabeum fungus
Klíčová slova: Gloephyllum trabeum, stopovací feromon, (3Z,6Z,8E)-dodekatrien-1-ol, termiti, komprehensivní dvoudimenzionální plynová chromatografie, hmotnostní spektrometrie, (GC×GC-TOFMS), analýza hlavních komponent (PCA) (GC×GC-TOFMS)
Klíčová slova anglicky: Gloephyllum trabeum, Trail Pheromone, (3Z,6Z,8E)-dodecatrien-1-ol, Termites, Comprehensive Two-dimensional Gas Chromatography, Mass Spectrometry, (GC×GC-TOFMS), Principal Component Analysis (PCA)
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra analytické chemie (31-230)
Vedoucí / školitel: RNDr. Jana Sobotníková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 09.11.2017
Datum zadání: 15.01.2018
Datum odevzdání elektronické podoby:30.08.2019
Datum proběhlé obhajoby: 10.09.2019
Oponenti: doc. RNDr. Petr Kozlík, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: Mgr. Pavlína Kyjaková, Ph.D.
Předběžná náplň práce
Semiochemikálie, přírodní chemické látky těkavé povahy, mají nezastupitelnou roli v komunikaci většiny organismů a nejinak je tomu i hmyzu, obzvláště pak hmyzu společenského.
V diplomové práci se zaměříme na vývoj a aplikaci vzorkovacích metod vhodných pro analýzu těkavých a středně těkavých organických analytů. Budou využity moderní separační metody plynové chromatografie; v jednorozměrném, preparativním a především v dvoudimensionálním komprehensivním uspořádání s následnou hmotnostní, infračervenou a elektroantenografickou detekcí. Separované látky budeme identifikovat na základě jejich retenčního chování, interpretace spekter a s pomocí derivatizačních technik; biologické účinky nalezených látek ověříme v behaviorálních pokusech.
Vyvinuté analytické postupy použijeme ke studiu feromonů a obranných látek a jejich biosyntézy u několika druhů neotropických termitů.
Práce bude vypracována na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, Praha 6, pod vedením Mgr. Pavlíny Kyjakové, Ph.D. (Email: kyjakova@uochb.cas.cz, Tel: +420 220 183 319; www.uochb.cz/hanus).
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK