Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Nová média jako součást mediální výchovy na středních školách
Název práce v češtině: Nová média jako součást mediální výchovy na středních školách
Název v anglickém jazyce: New media as a part of media education on high schools
Klíčová slova: nová média, mediální výchova, sociální síť, středoškolské vzdělávání, Facebook, Instagram
Klíčová slova anglicky: new media, media education, social media, high school education, Facebook, Instagram
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mediálních studií (23-KMS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Radim Wolák
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 14.08.2017
Datum zadání: 14.08.2017
Datum a čas obhajoby: 27.06.2018 08:30
Místo konání obhajoby: Hollar - Smetanovo nábřeží 6,Praha 1, H012, 12, Hollar - místn. č. 012
Datum odevzdání elektronické podoby:09.05.2018
Datum proběhlé obhajoby: 27.06.2018
Oponenti: Mgr. Markéta Supa, M.A., Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
FRANK, Tomáš, JIRÁSKOVÁ, Věra. K mediální výchově - Titul se zaměřuje na výklad základních pojmů a souvislostí s důrazem na školský sektor. Stanovuje cíle mediální výchovy jako růřezového tématu RVP.
BROKLOVÁ, Zdeňka. Média tvořivě: pro 2. stupeň ZŠ a střední školy: mediální tvorba, mediální výchova, využití médií ve výuce, technické dovednosti - Titul je metodická příručka, která stanovuje obecný přístup k mediální výchově a její cíle. Kromě toho je dále rozdělena na kapitoly zaměřující se na výuku o samotných médiích, stejně jako o médiích zastoupených v jiných předmětech.
JIRÁK, Jan, ŠŤASTNÁ, Lucie. K periodizaci vývoje mediální výchovy a mediálního vzdělávání v českém prostředí v evropském kontextu - Text pojednává o vývoji formálního vzdělávání v rámci mediální výchovy v České republice a evropském kontextu. Vývoj začíná již u presystematických pokusů na začátku 20. století a končí až začátkem století 21.
MIČIENKA, Marek a Jan JIRÁK. Rozumět médiím: základy mediální výchovy pro učitele - Titul představuje etodický materiál pro výuku mediální výchovy. Kniha je určena především pedagogům na 2. stupni ZŠ a SŠ, na všech typech gymnázií, vysokoškolským pedagogům, studentům pedagogiky a mediálních oborů na VŠ. Nastiňuje princip fungování médií, kritický přístup k médiím a uvádí základy mediální gramotnosti.
JIRÁK, Jan, KÖPPLOVÁ, Barbara. Masová média - Kniha nabízí uvedení do studia médií z hlediska sociálně vědní disciplíny mediální studia. Zabývá se mediální komunkací jako obecným pojmem. Problematika je nahlížená v rámci historie i současnosti mediální scény a mediálních studií u nás.
Předběžná náplň práce
Cílem práce je popsat současný stav mediální výchovy v České republice především s ohledem na téma nových médií na středních školách. Mediální výchova je ukotvena v Rámcových vzdělávacích programech, jedním z cílů je i zjistit postavení tématu nových médií v nich. Přes analýzu dostupných metodik mediální výchovy zjistím zastoupení nových médií i tam. O tom, jaká je situace mezi studenty a vyučujícími, provedu výzkum při návštěvách středních škol v rámci spolupráce s projektem Společenské vědy studentům. Cílem bude na středních školách zjistit současný stav znalosti tématu na straně žáků i vyučujících. Z posbíraných informací z analýzy zdrojů i zjištění z praxe bude výsledkem práce vytvoření tipů a doporučení pro poskládání vlastní funkční metodiky k vyučování na téma nová média v hodinách mediální výchovy.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The aim of the thesis is to describe the current state of media education in Czech Republic, especially with regard to the topic of new media on high schools. The media education is anchored in the national curriculum and one of the aims is to find out the status of the new media theme in them. Through analysis of avaible methodologies for media education I will find out the new media representation there as well. What is the situation like among students and teachers I will make a research during my visits on high schools in collaboration with the project Společenské vědy studentům. The aim will be to find out the current state of the knowledge of new media among students and teachers as well. From the information gathered from the analysis of sources and findings from practice I will create a tips and recommendations for preparation of own functional methodology for teaching the topic of new media in classes of media education.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK