Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 381)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Smrt – fenomén, o kterém se nemluví
Název práce v češtině: Smrt – fenomén, o kterém se nemluví
Název v anglickém jazyce: Death - the unspoken phenomenon
Klíčová slova: Smrt, rozhlas, dokument, rozhlasový dokument, Naďa Urbánková, fenomén smrti, Marie Svatošová
Klíčová slova anglicky: Death, radio, documentary, radio documentary, Naďa Urbánková, the phenomenon of death, Marie Svatošová
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra žurnalistiky (23-KZ)
Vedoucí / školitel: PhDr. ThMgr. Mgr. Karol Lovaš, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 20.07.2017
Datum zadání: 20.07.2017
Datum a čas obhajoby: 19.06.2018 08:00
Místo konání obhajoby: Hollar - Smetanovo nábřeží 6,Praha 1, H108, Hollar - místn. č. 108
Datum odevzdání elektronické podoby:11.05.2018
Datum proběhlé obhajoby: 19.06.2018
Oponenti: Mgr. Tereza Zavadilová, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
Základní literatura (nejméně 5 nejdůležitějších titulů k tématu a způsobu jeho zpracování; u všech titulů je nutné uvést stručnou anotaci na 2-5 řádků):

MARŠÍK, Josef. Výběrový slovníček termínů slovesné rozhlasové tvorby. Sdružení prorozhlasovou tvorbu, 1999. 60 s. ISBN: 8023856197.
Publikace obsahuje teoretický základ pro studenty i profesionály, kteří by v životě chtěli působit rozhlase. Čtenář zde najde podrobný popis některých pojmů z oboru a žánrů, jejichž znalost je nutná k výkonu povolání v rozhlase.

NAVRÁTIL, Karel, ed. Čtrnáct kapitol o rozhlase. Literární akademie, 2006. 98 s. ISBN: 80-86877-04-3.
Kniha se ve 14 kapitolách snaží čtenářům vysokých škol co nejlépe přiblížit rozhlas a přinášejí o něm informace, které by se čtenářům mohli hodit během práce v rozhlase. Autorem každé kapitoly je jiný autor a společně se snaží přinést ucelený popis tohoto média. Publikace obsahuje oddíl, který se zabývá rozhlasovou reportáží.

ARIES, Philippe. Dějiny smrti I.: Doba ležících. Argo, 2000. 359 s. ISBN: 80-7203-286-0.
Autor P. Aries přes dvacet let shromažďoval materiál a díky tomu vzniklo jedno z vrcholných děl francouzské historiografie. Zachytil vztah člověka ke smrti a umírání. Tento vztah autor popisuje od přelomu mezi antickým a křesťanským světem, zároveň neopomíjí ani poznatky z moderní doby, které se právě projevily ve změnách postojů ke smrti.

ARIES, Philippe. Dějiny smrti II.: Zdivočelá smrt. Argo, 2000. 412 s. ISBN: 80-7203-293-3
Toto dílo se zaměřuje na zachycení dějin vztahu člověka ke smrti, který vznikl na rozhraní antického a křesťanského světa a trval až do 19. století. Autor se snažil zachytit historické změny ve smýšlení Evropanů ve vztahu ke smrti a umírání. Můžeme v publikaci najít vývoj pohřbívání, dějiny hřbitovů nebo například vztah člověka k mrtvému tělu.

SVATOŠOVÁ, Marie. Hospice a umění doprovázet. Karmelitánské nakladatelství, 2011. 152 s. ISBN: 978-80-7195-580-1.
Tato kniha byla napsaná lékařkou Marií Svatošovou, zakladatelkou hospicového hnutí v Čechách. V publikaci se snaží přiblížit lidem pocity nemocných, kteří na situace na sklonku života mohou reagovat agresí, úzkostí nebo depresí. Dobře připravené okolí se může naučit vyřešit situaci lépe, čímž nemocnému může být oporou a pomocí.

RATZINGER, Joseph. Eschatologie smrt a věčný život. Barrister & Principal, 2004. 195 s. ISBN: 80-85947-19-6.
Kniha se zabývá výkladem křesťanství a posledními věcmi člověka, smrtí a věčností. Popisuje dějiny křesťanské katolické eschatologie od středověku až po současnost. Řeší ty nejdůležitější body eschatologické tematiky.
Předběžná náplň práce
Cílem mé bakalářské práce je podívat se na „fenomén“ smrti prostřednictvím rozhlasové reportáže. Smrt je přirozenou součástí lidského života, přesto od nepaměti patří k „fenoménům“, o kterých se nemluví. Právě tento kontrast ve vnímání smrti bude předmětem mé připravované práce. Bakalářskou práci hodlám rozdělit na dvě části: teoretickou a praktickou. V prvním oddíle představím rozhlasovou reportáž jako žánr, se kterým budu dále pracovat. Zároveň popíšu metodiku práce a postup, včetně scénáře, produkční a postprodukční přípravy. Výsledkem bude 15 minutová reportáž o smrti jako fenoménu, o kterém se nemluví.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The main purpose of my bachelor thesis is to analyze "phenomenon" of death via radio reportage. Death is the natural part of human life, despite it is considered as an unspoken phenomenon. This contrast will be the main subject of the upcoming work. The bachelor thesis will be divided into two parts: theoretical and practical. In the first part, the radio reportage will be introduced as a genre. At the same time work methodology, procedure, production, and post-production will be described. The result will be 15 minutes long radio reportage about death - the unspoken phenomenon.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK