Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Televizní publicistický pořad Věda 24
Název práce v češtině: Televizní publicistický pořad Věda 24
Název v anglickém jazyce: The television journalistic broadcast Věda 24
Klíčová slova: Věda 24, týdeník, televizní publicistika, analýza, mediální projekt, televizní vysílání
Klíčová slova anglicky: Věda 24, weekly, television journalism, analysis, media project, television broadcasting
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra žurnalistiky (23-KZ)
Vedoucí / školitel: PhDr. Mgr. Martin Lokšík
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 19.07.2017
Datum zadání: 19.07.2017
Datum a čas obhajoby: 03.09.2018 00:00
Místo konání obhajoby: Hollar - Smetanovo nábřeží 6,Praha 1, H108, Hollar - místn. č. 108
Datum odevzdání elektronické podoby:11.05.2018
Datum proběhlé obhajoby: 03.09.2018
Oponenti: Mgr. Pavel Křemen
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
Základní literatura (nejméně 5 nejdůležitějších titulů k tématu a způsobu jeho zpracování; u všech titulů je nutné uvést stručnou anotaci na 2-5 řádků):

1) Osvaldová, B. a kol.: Zpravodajství v médiích. Praha, Karolinum 2011 – Publikace obsahuje články odborníků, kteří se věnují fonoménu zpravodajství ve všech jeho podobách. V jednotlivých kapitolách nám předkládá popis teoretických i praktických obrysů zpravodajské produkce.
2) Rea, P. A Irving, D.: Producing and directing the short film and video 4th edition. Oxfotd, Focal press 2010 – Kniha určená pro začínající filmaře a studentyjasně ilustruje všechny kroky spojené s předprodukcí, výrobou, postprodukcí a distribucí.
3) Russ-Mohl, S. a Bakičová, H.: Žurnalistika. Praha, Grada 2005 – Kniha nabízí podrobný úvod do praktické žurnalistiky. Text se komplexně zabývá žurnalistickou praxí, propojuje teorii komunikace s praktickými každodenními požadavky na profesi novináře.
4) Šmíd, M. a Trunečková, L.: Novinář a jeho digitální éře. Praha, Karolinum 2009 – Text odborného charakteru, který se věnuje novým technologiím a produktům v oblasti mediální komunikace. Rozebírá jejich vliv na vývoj metody shromažďování informací při výkonu žurnalistické práce.
5) Rosenthal, A.: Writing, directing and producing documentary films and videos. Illinois, Southern Illinois University Press 2002 – Text v reakci na technologický pokrok se zabývá dokumentárním filmem ve 21. století. Autor v knize řeší každodenní problémy od počátečního konceptu přes distribuci, zdůrazňující přístup k výzkumy i psaní.
6) Koščo, J.: Žurnalistické žánry v televizi, Praha, Novinář 1984. Publikace se věnuje žánrové typologii zpravodajsko-publicistických žánrů v televizním vysílání.
7) Cysařová, J.: Česká televizní publicistika. Svědectví šedesátých let. Praha, ČT1 993. Kniha zachycuje formování a vznik prvních publicistických pořadů v Československé televizi.
Předběžná náplň práce
Výraznou součástí zpravodajství a aktuální publicistiky na kanálu ČT24 se stala věda, která se v současnosti objevuje nejen v pořadu Hyde Park Civilizace, ale od září 2016 nově také v 25 minutovém týdeníku Věda 24. Pořad seznamuje diváky s nejnovějšími vědeckými objevy z domova i zahraničí a přináší jim pestrý obsah spojený s přírodovědnými i humanitními tématy. Cílem bakalářské práce je definovat a popsat vznik a úlohu pořadu, kterou plní v rámci vysílání ČT24. Dále se text bude věnovat jednotlivým aspektům realizace pořadu, včetně jeho tematické struktury, moderace a dramaturgie. V praktické části se práce zaměří na obsahovou analýzu pořadu a využití výrazových prostředků při zprostředkování vědeckých informací.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This bachelor thesis focuses on the first year of a current affairs TV programme called Věda 24 (Science 24) and the wider theoretical background of television journalism. It has two main parts, theoretical and practical. The first part describes theoretical context of the programme while the other describes chapters in the history of Czech journalism, with emphasis on the television journalism. The main object of study is the weekly magazine Věda 24, whose first episode was broadcasted by the Czech Television in 2016. In the examination, the author applies knowledge defined in the first part of her bachelor thesis and information obtained by interviewing the programme’s creator. The thesis also delineates and specifies the programme itself while displaying methodology applied in research. The method utilized for the comparison is quantitative content analysis. It presents the main themes of the programme in its first year of it being broadcast. On the basis of the obtained results it then describes how the weekly magazine Věda 24 currently fulfils its task and how it enriches the public service broadcasting. It also analyses composition of topical blocks within the programme and briefly describes its basic structure during the first year.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK