Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 385)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Možnosti využití systému alternativního hlasování ve volbách do Senátu Parlamentu České republiky
Název práce v češtině: Možnosti využití systému alternativního hlasování ve volbách do Senátu Parlamentu České republiky
Název v anglickém jazyce: Employment of the Alternative Vote in Elections to the Senate of the Czech Republic
Klíčová slova: volební systémy; volební inženýrství; alternativní hlasování; preferenční hlasování; Senát Parlamentu České republiky
Klíčová slova anglicky: electoral systems; electoral engineering; alternative vote; instant-runoff voting; preferential voting; Senate of the Parliament of the Czech Republic
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie (23-KP)
Vedoucí / školitel: PhDr. Karel Höfer
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 26.05.2017
Datum zadání: 27.05.2017
Datum a čas obhajoby: 03.09.2018 09:00
Místo konání obhajoby: Jinonice - U Kříže 8, Praha 5, J4020, Jinonice - místn. č. 4020
Datum odevzdání elektronické podoby:31.07.2018
Datum proběhlé obhajoby: 03.09.2018
Oponenti: Mgr. Jakub Stauber, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Volby do horní komory Parlamentu České republiky dlouhodobě provází relativně nízká volební účast, a to především v jejich druhém kole, kdy volební účast často nedosahuje ani 20 %. I proto byla po senátních volbách v roce 2016 obnovena laická i odborná diskuse ohledně možností zvýšení volební účasti (včetně seminářů a přednášek na půdě samotného Senátu). Jednou z možností, jak dosáhnout zvýšení volební účasti je změna volebního systému na jednokolovou variantu. Ke zkoumání byl vybrán systém alternativního hlasování, a to hned ze dvou důvodů. Zaprvé je svými výstupy relativně podobný dvoukolovému systému a na rozdíl od systému relativní většiny by tedy neměl zásadním způsobem ovlivňovat politický systém. Za druhé je k němu, zejména kvůli dlouhodobému používání v Austrálii, dostupné poměrně velké množství empirických dat.
Seznam odborné literatury
BALÍK, Stanislav. Většinový systém pro sněmovní volby?: české zkušenosti a debaty. Centrum pro Studium Demokracie a Kultury, 2013.
DUVERGER, Maurice. Duverger’s Law: Forty Years Later. Electoral Laws and Their Political Consequences, 1986, 69-84.
FARRELL, David M. Electoral Systems: A Comparative Introduction. Palgrave Macmillan, 2011.
FARRELL, David M.; MCALLISTER, Ian. The Australian Electoral System: Origins, Variations, and Consequences. UNSW Press, 2006.
GALLAGHER, Michael; MITCHELL, Paul (ed.). The Politics of Electoral Systems. OUP Oxford, 2005.
CHYTILEK, Roman, et al. Volební systémy. Praha: Portál, 2009, 273-320.
LIJPHART, Arend; AITKIN, Don. Electoral Systems and Party Systems: A Study of Twenty-seven Democracies, 1945-1990. Oxford University Press, 1994.
NOVÁK, Miroslav; LEBEDA, Tomas. Volební a stranické systémy: ČR v mezinárodním srovnání. Aleš Čeněk, 2004.
REILLY, Benjamin. The Global Spread of Preferential Voting: Australian Institutional Imperialism?. Australian Journal of Political Science, 2004, 39.2: 253-266.
SARTORI, Giovanni. Srovnávací ústavní inženýrství: zkoumání struktur, podnětů a výsledků. Sociologické nakladatelství, 2001.
Předběžná náplň práce
Hlavním cílem práce je určit zda a jak je systém alternativního hlasování využitelný a vhodný pro senátní volby v České republice. V rámci toho se práce pokusí odpovědět na otázky týkající se potenciálního vlivu alternativního hlasování např. na volební účast, státní rozpočet, nutnost technických a legislativních změn a možný nárůst neplatných hlasů z důvodů složitějšího způsobu hlasování.

Základním metodologickým východiskem práce bude komparativní analýza politického a volebního systému České republiky a zemí, kde se systém alternativního hlasování uplatňuje – tedy zejména Austrálie a Irska. Sledováno bude především chování voličů v rámci AV a dvoukolového hlasování. Vycházet se bude také z teoretických poznatků politických vědců zabývajících se volebními systémy a volebním inženýrstvím, např. Arendta Lijpharta, Maurice Duvergera nebo Giovanni Sartoriho.

Předběžná struktura:
Úvod
Metodologie práce
1. Stávající volební systém do Senátu Parlamentu ČR
2. Volební systém alternativního hlasování
3. Příklady využití alternativního hlasování a jeho účinky
4. Možnosti využití alternativního hlasování ve volbách do Senátu Parlamentu ČR a jeho možné účinky
Závěr
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Main goal of the thesis is to determine whether and how is the alternative voting system applicable and suitable for the elections to the Senate of the Czech Republic. Subsequently, the thesis will try to answer questions about potential impact of the alternative vote on turnout, budget, required legislative changes and possible increase of invalid votes, because of a more complicated way of voting.

The methodology will be mostly based on a comparative analysis of the political and electoral system of the Czech Republic and the countries where the alternative voting system is applied - especially Australia and Ireland. Voters’ behavior in both alternative vote and two-ballot voting will be observed. Thesis will also rely on the theoretical knowledge of political scientists dealing with electoral systems and electoral engineering, such as Arendt Lijphart, Maurice Duverger, or Giovanni Sartori.

Preliminary structure:
Introduction
Methodology of work
1. The existing electoral system to the Senate of the Parliament of the Czech Republic
2. The alternative vote
3. Examples of the use of the alternative vote and its effects
4. Possibilities of using the alternative vote in the elections to the Senate of the Parliament of the Czech Republic and its possible effects
Conclusion
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK