Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Folklorismus po roce 1948 na příkladu Strakonic
Název práce v češtině: Folklorismus po roce 1948 na příkladu Strakonic
Název v anglickém jazyce: Folklorism after 1948 on the example of Strakonice
Klíčová slova: folklorismus|Strakonice|dudáci|identita|regionální dějiny
Klíčová slova anglicky: folklore movement|Strakonice|bagpipers|identity|regional history
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav hospodářských a sociálních dějin (21-UHSD)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Jiří Štaif, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 23.05.2017
Datum zadání: 23.05.2017
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum potvrzení stud. oddělením: 29.05.2017
Datum a čas obhajoby: 09.09.2019 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:12.08.2019
Datum proběhlé obhajoby: 09.09.2019
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. PhDr. Jan Randák, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Ačkoli se jihočeské Strakonice utvářely v moderní době jako průmyslové centrum, dochází zde především po roce 1948 a v další vlně pak po roce 1989 k živému rozvoji folklorních aktivit. Děje se tak bezpochyby pod vlivem symbolického fenoménu „strakonického dudáka“, jenž se stal nedílnou součástí zdejší veřejné sebeprezentace. Na základě analýzy folklorních projevů, jejich oficiální podpory, jakož i dalších prezentací „dudáctví“ ve veřejném prostoru, hledá tato bakalářská práce odpovědi na následující obecnější výzkumné otázky: Jak závažnou roli může hrát akcent na folklorismus při utváření konstrukcí městské lokální identity a jaký je jeho vztah k ostatním jejím složkám, především pak identitě dělnické? Jakou roli hraje v kolektivní paměti obyvatel města? Do jaké míry je folklorismus fenomén nacionální a do jaké regionální? Jak je ovlivněn kulturní politikou státu a města? Jak funguje jako ideologický či politický nástroj? Jaké faktory se promítaly a promítají do institucionální podpory folklorismu před a po roce 1989?
Teoreticky práce vychází především z konceptů kolektivní paměti, míst paměti a lokální identity. Jako primární zdroje informací budou použity archivní materiály souvisejících s činností místních folklorních souborů a Mezinárodním dudáckým festivalem ve Strakonicích ve Státním okresním archivu Strakonice. Dále půjde o předmětné novinové příspěvky v místních periodikách (Strakonický zpravodaj, Listy Strakonicka, Naše noviny – časopis pracujících ČZM, n. p., ve Strakonicích) a propagační materiály města Strakonice. Provedeny budou též rozhovory se členy folklórních souborů a místními politiky. Výzkum se rovněž zaměří na místa „materializované“ paměti (pomníky, expozice Muzea středního Pootaví ve Strakonicích), či filmy Hrály dudy (1953) Strakonický dudák (1955), Bejvávalo: Já jsem ze Strakonic (1967) a Hvězda padá vzhůru (1974).
Seznam odborné literatury
ERLL, Astrid, NÜNNING, Ansgar (ed.). Cultural memory studies: an international and interdisciplinary handbook. Berlin / New York 2008.
NORA, Pierre. Mezi pamětí a historií. Problematika míst, In: BENSA, Alban (ed.). Politika paměti. Antologie francouzských společenských věd. Praha, 1998.
HALBWACHS, Maurice, Gérard NAMER a Marie JAISSON. Kolektivní paměť. Praha, 2009.
HOBSBAWM, Eric. Introduction: Inventing Traditions. In: HOBSBAWM, Eric J. a Terence
RANGER. The Invention of Tradition. Cambridge, 2003.
JANČÁŘ, Josef. Institucionalizace folklorismu v českých zemích. Národopisná revue, Strážnice, 2015, roč. 25, č. 4.
KRIST, Jan a Martina PAVLICOVÁ. Národní ústav lidové kultury a Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici. (K 60. výročí založení ústavu a 70. výročí konání festivalu). Národopisná revue, Strážnice, 2015, roč. 25, č. 4.
KŘÍŽOVÁ, Alena, Miroslav VÁLKA a Martina PAVLICOVÁ. Lidové tradice jako součást kulturního dědictví. Brno, 2015.
PAASI, Anssi. Region and place: Regional identity in question. Progress in Human Geography, 2003, roč. 27, č. 4.
PAVLICOVÁ, Martina a Lucie UHLÍKOVÁ. Folklorismus v historických souvislostech let 1945 - 1989 (na příkladu folklorního hnutí v České republice). Národopisná revue, Strážnice, 2008, roč. 18, č. 4.
PAVLICOVÁ, Martina a Lucie UHLÍKOVÁ. Romantický obraz lidové kultury jako základ novodobého folklorismu. Folia ethnographica : Supplementa ad Acta Musei Moraviae, Scientiae sociales, Brno, 2011, roč. 45, č. 1.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK