Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Výbory Poslanecké sněmovny a jejich vliv na výsledky návrhů zákonů
Název práce v češtině: Výbory Poslanecké sněmovny a jejich vliv na výsledky návrhů zákonů
Název v anglickém jazyce: Committees of the Chamber of Deputies and their influence in the rule-making
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie (23-KP)
Vedoucí / školitel: PhDr. Kamil Švec, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 23.02.2017
Datum zadání: 09.05.2018
Datum a čas obhajoby: 11.06.2018 08:00
Místo konání obhajoby: Jinonice - U Kříže 8, Praha 5, J4020, Jinonice - místn. č. 4020
Datum odevzdání elektronické podoby:09.05.2018
Datum proběhlé obhajoby: 11.06.2018
Oponenti: doc. PhDr. Miloš Brunclík, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Tato bakalářská práce se zabývá sněmovními výbory a jejich vlivem na výsledky tvorby zákonů. Jedná se o téma, které je z hlediska studia parlamentarismu v ČR velmi podstatné, v odborné literatuře však spíše okrajové. Výbory Poslanecké sněmovny jsou nedílnou součástí legislativního procesu. I přes tento fakt jsou veřejností přehlížené a není o nich všeobecné povědomí, ačkoliv výbory vykonávají důležitou a nepostradatelnou práci. Sněmovní výbory jsou začasté předmětem studia spíše ústavních právníků, jejich dopad na činnost parlamentu je však velmi podstatná i z hlediska politologického.
Hlavním záměrem práce je zaměřit se detailněji na tzv. povinné výbory, ale nejen na ně. Analýza se bude zaobírat výbory organizačním, rozpočtovým, ústavně-právním, výborem pro evropské záležitosti, výborem pro obranu, petičním výborem, mandátovým a imunitním, kontrolním, volebním a zahraničním výborem. Zmíněnými výbory se práce bude zabývat podrobně, včetně konkrétního složení, momentálně projednávaných návrhů zákonů atd.



Výbory Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky jsou sněmovní orgány, které se zabývají různorodými agendami jednotlivých oborů lidské činnosti nebo specifickými záležitostmi vnitřního fungování sněmovny. Výbory zpracovávají odbornou analýzu k jednotlivým zákonům podle přikázání, ke kterému dochází v prvním čtení návrhů v Poslanecké sněmovně. Podle sněmovního jednacího řádu existuje celá řada výborů, přičemž není povinno zřizovat všechny. Ty, co se zřídit musí, jsou dále vypsány: mandátový a imunitní, petiční, rozpočtový,kontrolní, organizační, volební, výbor pro evropské záležitosti. Platí, že členové vlády nesmí být členy žádného výboru, z toho vyplývá, že členy výborů mohou být jen poslanci, mimo organizačního výboru, v němž mohou být i předseda a místopředseda sněmovny. Formálně výbory patří do struktury Poslanecké sněmovny a hrají nezastupitelnou úlohu. Výbory jsou ze své podstaty odpovědné sněmovně. Jejich schůze jsou ze zásady veřejné, pokud jednací řád sněmovny či výbor nestanoví jinak. Výjimkou jsou řízení v disciplinárních záležitostech, která jsou neveřejná, ale platí, že členové vlády, poslanci, prezident a jiné osoby mající právo účastnit se jednání sněmovny, se mohou účastnit i těchto neveřejných schůzí výborů.


Seznam odborné literatury
Práce bude čerpat především z domácí literatury. V českém jazyce bylo vydáno několik odborných knih, které se zabývají tématikou Poslanecké sněmovny a ze zákonů, které upravují činnost parlamentu.
FRANCOVÁ, Jana, Petr KOLÁŘ a Petr VALENTA. Parlament České republiky - Poslanecká sněmovna. Praha: Pro Kancelář Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky vydal Ivan Král, 2008. ISBN 9788090285163.
KOLÁŘ, Petr. Parlament České republiky. 3., přeprac. a aktualiz. vyd. Praha: Leges, 2013. Extra (Leges). ISBN 9788087576953.
KUBÁT, Michal. Současná česká politika: co s neefektivním režimem?. Brno: Barrister & Principal, 2013. ISBN 9788087474860.
MANSFELDOVÁ, Zdenka a Lukáš LINEK. Český parlament ve druhé dekádě demokratického vývoje. Praha: Sociologický ústav AV ČR, 2009. Sociologické studie. ISBN 9788073301712. Dostupné také z: http://toc.nkp.cz/NKC/201007/contents/nkc20102109320_1.pdf
TOMEŠ, Josef. Tváře našich parlamentů: 150 let parlamentarismu v českých zemích 1861-2011. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, c2012. ISBN 9788074221903.
WINTR, Jan. Česká parlamentní kultura. Praha: Auditorium, 2010. ISBN 9788087284131.
Zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. In: Sbírka zákonů. roč.95, č.90.
Předběžná náplň práce
Cílem bakalářské práce je analýza činnosti výborů Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a jejich vlivu na výsledky návrhů zákonů. Hlavním cílem mé práce je tedy popsat jejich funkci, analyzovat jejich význam v zákonodárném procesu, složení z posledních voleb a přiblížit princip, podle kterého se složení jednotlivých výborů tvoří.


Metodologicky se jedná o klasickou případovou studii. Konkrétně to bude kvalitativní, deskriptivní práce, jelikož bude popisovat současný stav daného tématu, jak výbory v současnosti vypadají, fungují a jaký mají vliv a postavení v organizační struktuře Poslanecké sněmovny.
Zdrojem pro momentální složení výborů a projednávaných návrzích zákonů získám z oficiálních stránek Poslanecké sněmovny. Bude se jednat o složení 18 výborů z 8. volebního období, tedy po volbách na podzim 2017, což se týká časového vymezení této práce, které bude pevně stanovené a to sice stav platný k 1.12.2017, kdy předpokládám, že již výbory budou po volbách a zahajovací schůzi Poslanecké sněmovny pevně stanovené.


Úvod
1. Teoretická část
1.1.Legislativní proces
2. Parlamentní výbory obecně
2.1. Nepovinné parlamentní výbory
2.2. Povinné parlamentní výbory
3. Vliv výborů na výsledky návrhů zákonů
Závěr

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK