Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Syndrom vyhoření u vybraných pracovníků pomáhajících profesí z řad příslušníků ozbrojených složek, pracovníků ve zdravotnictví a školství
Název práce v češtině: Syndrom vyhoření u vybraných pracovníků pomáhajících profesí z řad příslušníků ozbrojených složek, pracovníků ve zdravotnictví a školství
Název v anglickém jazyce: Burnout syndrome among selected workers in helping professions from the ranks of members of the armed forces, workers in health and education
Klíčová slova: syndrom vyhoření, pomáhající profese, učitelé, policisté, zdravotní sestry
Klíčová slova anglicky: burnout syndrome, helping proffesion, teachers, police officers, nurses
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pedagogiky (41-KPG)
Vedoucí / školitel: PhDr. Jaroslava Hanušová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 11.01.2017
Datum zadání: 12.01.2017
Datum a čas obhajoby: 04.09.2018 09:00
Místo konání obhajoby: M. Rettigové 4, Praha 1, R217, 217, 2. patro, vlevo, zadní trakt
Datum odevzdání elektronické podoby:11.07.2018
Datum proběhlé obhajoby: 04.09.2018
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (OSZD004)
Oponenti: PhDr. Jiří Kučírek, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Formulace problému, který bude v práci řešen:
Ve své práci bych se ráda zaměřila především na tři okruhy. Prvním z nich je zhodnotit, zda u dotazovaných osob se jedná skutečně o syndrom vyhoření, nebo zda se jedná o jiný jev. V další části mé práce, se budu snažit zjistit, zda syndrom vyhoření se vyskytuje u všech mnou vybraných skupin z řad příslušníků ozbrojených složek, pracovníků ve zdravotnictví i školství, tedy: policistů, zdravotních sester a pedagogů, které lze zahrnout do kategorie tzv. pomáhajících profesí. Pokud tomu tak skutečně je, a syndrom se vyskytuje u všech těchto skupin, pokusím se odhalit, zda je některá ze skupin náchylnější. Třetí oblast bude věnována řešení nastíněného problému, která je dále popsána v cíli práce.

Cíl práce:
Cílem práce bude zjistit, která skupina oslovených respondentů z řad příslušníků ozbrojených složek, pracovníků ve zdravotnictví i školství (tj. policistů, zdravotních sester a pedagogů, které lze zahrnout do kategorie tzv. pomáhajících profesí), je subjektivně nejvíce spokojena v aktuálním zaměstnání, a která je spokojena nejméně.

Charakteristika metod:
V praktické části práce bude využit kvantitativní výzkum (dotazníkové šetření). Dotazování bude prováděno u vybraných skupin policistů, zdravotních sester a pedagogů.

Struktura práce:
V úvodu nastíním, čím se budu ve své práci zabývat a proč jsem si téma zvolila. Poté se zaměřím na terminologii, vlastní definici syndromu vyhoření a historický vývoj syndromu. Následně popíšu možné příčiny a projevy syndromu vyhoření.
V další části budu hledat, jak lze zabránit syndromu vyhoření, zaměřím se tedy na jeho prevenci. Součástí mé práce je také dotazníkový průzkum, který budu provádět u vybraných skupin policistů, zdravotních sester a pedagogů. Na závěr shrnu získané poznatky a následně zhodnotím, zda jsem dokázala odpovědět na problémy, které jsem v práci řešila.

Seznam odborné literatury
HONZÁK, Radkin. Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření. Vyd. 2. V Praze: Vyšehrad, 2015. ISBN 978-80-7429-552-2.

JEŘÁBEK, Josef. Policista a syndrom vyhoření. Brno, 2012. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta. Vedoucí práce Ema Štěpařová.

POSCHKAMP, Thomas. Vyhoření: rozpoznání, léčba, prevence. Brno: Edika, 2013. Rádce pro pedagogy. ISBN 978-80-266-0161-6.

PRIEß, Mirriam. Jak zvládnout syndrom vyhoření: najděte cestu zpátky k sobě. Praha: Grada, 2015. ISBN 978-80-247-5394-2.

PTÁČEK, Radek, Jiří RABOCH a Vladimír KEBZA. Burnout syndrom jako mezioborový jev. Praha: Grada, 2013. Edice celoživotního vzdělávání ČLK. ISBN 978-80-247-5114-6.

STOCK, Christian. Syndrom vyhoření a jak jej zvládnout. Praha: Grada, 2010. Poradce pro praxi. ISBN 978-80-247-3553-5.
Předběžná náplň práce
Tato bakalářská práce s tématem "Syndrom vyhoření u vybraných pracovníků pomáhajících profesí z řad příslušníků ozbrojených složek, pracovníků ve zdravotnictví a školství" je rozdělena na dvě hlavní části - část teoretickou a praktickou. Teoretická část se zabývá především charakteristikou pojmu syndrom vyhoření, příznaky, projevy, léčbou a rovněž možnostmi prevence vyhoření. Zároveň jsou zde nastíněny jednotlivé pomáhající profese, které jsou zařazeny do výzkumu. Praktická část je zaměřena na zkoumání syndromu vyhoření u vybraných pracovníků, a to vyhodnocováním dotazníkového šetření. Předmětem zkoumání byly vedle subjektivních pocitů pracovníků a jejich informovanosti v otázce syndromu vyhoření, také zkušenosti přímo se syndromem vyhoření a prevencí. V praktické části jsem se také zaměřila na výzkum nejčastějších a nejméně častých metod vyrovnávání se se stresem. Výsledky mé práce mohou sloužit jako podklad pro doporučení v praxi ve sledovaných oborech.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This bachelor thesis with the topic "The Burnout syndrome among selected workers in helping professions from the ranks of members of the armed forces, workers in health and education" is divided into two main parts – theoretical and practical. The theoretical part is concerned especially with the characteristics of the concept of burnout, its symptoms, manifestations and possibilities of preventing it. There is also an outline
of the various helping professions that are included in the research. The latter part focuses on examination of the burnout syndrome among selected workers by the evaluation of the questionnaire survey. The research focused on several issues. Subject to examination were next to the subjective feelings of the workers and their awareness of the issue, also direct experiences with the syndrome and its prevention. The practical part also focused on the research of the most common and the least frequent methods of coping with stress. The results of my work can serve as a basis for the recommendations in practice in the surveyed fields.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK