Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Právní úprava chovu zvířat
Název práce v češtině: Právní úprava chovu zvířat
Název v anglickém jazyce: Legislation for breeding animals
Klíčová slova: chov zvířat, podnikání, evidence zvířat
Klíčová slova anglicky: animal breeding, business, animal registration
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: rigorózní práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra práva životního prostředí (22-KPZP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Vojtěch Stejskal, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 07.11.2016
Datum zadání: 07.11.2016
Datum potvrzení stud. oddělením: 07.11.2016
Datum a čas obhajoby: 08.12.2020 10:00
Místo konání obhajoby: m. 38
Datum odevzdání elektronické podoby:15.09.2020
Datum proběhlé obhajoby: 08.12.2020
Oponenti: JUDr. Karolina Žákovská, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Rigorózní práce Právní úprava chovu zvířat podává rámcový přehled o právních předpisech upravující tuto oblast.
Právní úprava je obsažena ve velkém množství předpisů veřejného práva zejména v oblasti ochrany zvířat proti týrání. Aspekty týkající se podnikání a obchodu se zvířaty jsou z části upraveny i soukromoprávními předpisy.
Pro celkový koncept práce je její část věnována mezinárodním úmluvám a Evropské legislativě. Ze sekundární evropské legislativy je část práce věnována několika vybraným nařízením a směrnicím upravující tuto oblast.
Práce dále obsahuje kapitoly zabývající se právní úpravou proti týrání zvířat, veterinární péče a obchodování se zvířaty. Dále vymezuje rozdíly v evidenci hospodářských a zájmových zvířat.
Práce se také zabývá problematikou podnikání se zvířaty, chovem zvířat s průkazem původu a tzv. množírnami, ale i provozem útulků pro opuštěná zvířata.
Práce obsahuje kapitolu zabývající se kompetencemi a jejich rozdělení mezi orgány veřejné moci, s nimiž se chovatelé zvířat mohou ve své praxi setkat. U těchto orgánů jsou shrnuty některé jejich kompetence v dané oblasti a u vybraných orgánů je udělán právní rozbor témat, která nejsou v literatuře příliš zpracována (například živnostenské oprávnění pro výcvik zvířat nebo mimosoudní řešení spotřebitelských sporů).
V práci nechybí také kapitoly věnující se trestným činům a přestupkům. U trestných činů jsou popsány změny, které přinesla novela zákonem č. 114/2020 Sb., kterým se mění zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
Po stručném popisu vývoje historie práva ve Velké Británii následuje komparatistika některých ustanovení Animal Welfare Act s tím, jak je daná problematika legislativně ošetřena v ČR.
Možné budoucí úpravy vnitrostátní legislativy jsou uvedeny v kapitole nazvané úvahy de lege ferenda.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The “ Legislation for breeding animals” thesis gives overview of laws and regulations in this area.
The respective legislation is included in many acts and regulations of public law, mainly the laws protecting animals from abuse. Some aspects of entrepreneurship and animal trade are included in private law.
One part of the thesis covers international agreements and European legislation. Out of secondary European legislation the thesis discusses some regulations relating to the topic.
The thesis also contains chapters on legislature concerning animal abuse, veterinary care and animal trade. It states differences in record keeping of farm animals and pet animals.
The thesis also deals with animal trade, farming, breeding facilities and animal shelters.
The thesis contains a chapter on competencies and the distribution of competencies among the authorities. There is a list of some competencies relating to the topic at every authority, with some authorities there are issues which are rarely addressed in publications (e.g. animal training licence or alternative dispute resolution for consumer disputes).
The thesis also provides chapters on criminal acts and offences. Changes brought by act No. 114/2020 Sb. which changes the act No. 40/2009 Sb., Criminal Code, as subsequently amended, are described in the thesis.
After a short outline of history of law in Great Britain, a comparative study of Animal Welfare Act and its Czech counterpart follows.
The possible future changes in Czech legislation are stated in the chapter Consideration de lege ferenda.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK