Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 385)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Imunitní buňky infiltrující preinvazivní léze a invazivní karcinomy vyvolané infekcí HPV
Název práce v češtině: Imunitní buňky infiltrující preinvazivní léze a invazivní karcinomy vyvolané infekcí HPV
Název v anglickém jazyce: Immune cells infiltrating premalignant lesions and invasive carcinomas associated with HPV infection
Klíčová slova: imunitní buňky, HPV, karcinom, preinvazivní, mikroprostředí, imunoterapie
Klíčová slova anglicky: immune cells, HPV, cancer, pre-invasive, microenvironment, immunotherapy
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra genetiky a mikrobiologie (31-140)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Ruth Tachezy, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem, čeká na schválení garantem
Datum přihlášení: 31.10.2016
Datum zadání: 31.10.2016
Datum odevzdání elektronické podoby:23.08.2017
Datum proběhlé obhajoby: 11.09.2017
Oponenti: RNDr. Hana Španielová, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: RNDr. Michal Šmahel, Ph.D.
Předběžná náplň práce
Lidské papilomaviry vyvolávají široké spektrum onemocnění, od benigních lézí až po invazivní karcinomy. U preinvazivních lézí dochází často ke spontánní regresi. Závažnější stadia onemocnění jsou pak léčena, protože u neléčených lézí vyššího stupně dochází naopak často k progresi onemocnění. Schopnost regrese nebo progrese lézí je dána genotypem HPV a také individuální odlišností reakce pacientova imunitního systému. Právě interakce imunitního systému s preinvazními lézemi a nádory vyvolanými lidskými papilomaviry jsou předmětem intenzivního zkoumání. Jeho cílem je jednak objasnit případné rozdíly, které u některých pacientů vedou ke spontánnímu odhojení lézí, zatímco u jiných dochází k jejich progresi, nebo které mohou některým pacientům poskytnout prognostickou výhodu. Současný výzkum se také zabývá charakteristikou a vytipováním případných imunoterapeutických cílů. Imunoterapie představuje v současné době především doplňkovou metodu pro léčbu reziduálního onemocnění a uplatňuje se i v kombinaci s další systémovou terapií. Objevují se však první studie, jejichž výsledky naznačují, že by mohla být v budoucnosti použita jako monoterapie první volby. Takovéto povolení pro použití již dostala pro solidní nádory monoklonální protilátka pembrolizumab (keytruda) blokující imunitní kontrolní bod.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Human papillomaviruses cause a wide range of diseases from benign lesions to invasive tumours. Pre-invasive lesions can regress spontaneously. Later stages of the disease need to be treated as, if left untreated, higher-grade lesions tend to progress to malignancy. The potential to regress or progress varies depending on the HPV genotype involved and patient's immune system reactivity. Interactions between the immune system and pre-invasive lesions or tumours induced by human papillomaviruses have been the subject of intensive research. The aim is, on the one hand, to shed some more light on the differences between patients whose lesions regress spontaneously and those whose lesions progress to malignancy or to identify factors which give some patients prognostic advantage. Another aim is to characterize and select potential immunotherapeutic targets. Immunotherapy is thought to be the method of treatment of residual disease and can also be used in combination with systemic therapy. However, results of some recent studies suggest that immunotherapy has the potential to become the first-line monotherapy. An authorisation has already been granted to the monoclonal antibody pembrolizumab (keytruda), effective in blocking immune checkpoint molecules, for use in the treatment of solid tumours.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK