Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 385)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Inhibiční kontrola u obsedantně-kompulzivní poruchy
Název práce v češtině: Inhibiční kontrola u obsedantně-kompulzivní poruchy
Název v anglickém jazyce: Inhibition control in Obsessive-Compulsive Disorder
Klíčová slova: obsedantně-kompulzivní porucha, behaviorální inhibice, kognitivní interference, inhibice odpovědi, dimenzionální přístup k symptomům
Klíčová slova anglicky: obsessive-compulsive disorder, behavioral inhibition, cognitive interference, response inhibition, dimensional approach to OCD symptoms
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (41-KPSY)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Marek Preiss, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem, čeká na schválení garantem
Datum přihlášení: 05.10.2016
Datum zadání: 05.10.2016
Datum a čas obhajoby: 05.09.2017 08:00
Datum odevzdání elektronické podoby:14.07.2017
Datum proběhlé obhajoby: 05.09.2017
Předmět: Obhajoba diplomové práce (OSZD005)
Oponenti: Mgr. Veronika Juríčková
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce se zabývá behaviorální a kognitivní inhibicí u pacientů s obsedantně-kompulzivní poruchou. V práci jsou popsána teoretická východiska této problematiky a závěry aktuálních výzkumů. Hlavním cílem práce je zjištění, zda se u pacientů s OCD v porovnání s kontrolní skupinou zdravé populace vyskytují deficity v kognitivní a behaviorální inhibici, jaká je mezi nimi souvislost a zejména jak se daný vztah změní, pokud u pacienta dominují jen obsese/kompulze. Kognitivní inhibice je měřena pomocí Stroopova testu, behaviorální inhibice pomocí dvou počítačových testů GoNoGo a Stop Signal Task. Při testování je použit i test ve virtuální realitě, jehož vztah s ostatními proměnnými se práce také bude snažit vyhodnotit. Jedná se o pohyb ve virtuální aréně a sbírání různých předmětů, jejichž poloha se na základě určitých proměnných mění. Cílem tohoto virtuálního testu je zjištění, jak jsou respondenti schopni se během řešení úkolu adaptovat na novou situaci.

Seznam odborné literatury
xxx
Předběžná náplň práce
Schopnost inhibice odpovědi řadíme mezi exekutivní funkce, které lze definovat jako soubor vyšších kognitivních procesů lokalizovaných zejména v oblasti frontálně-subkortikálních okruhů. Jelikož hlavní symptomy obsedantně-kompulzivní poruchy (OCD) se zdají být v souvislosti s neschopností inhibovat určité podněty, dalo by se předpokládat, že inhibice odpovědi bude u pacientů narušena. Výzkumy zaměřující se na toto téma přinášejí spíše variabilní výsledky. V našem výzkumu jsme se u pacientů s obsedantně-kompulzivní poruchou zaměřovali na dvě oblasti inhibice odpovědi – na hodnocení behaviorální inhibice, která obecně zahrnuje kontrolu nad chováním (např. kontrolu impulzů), a na hodnocení kognitivní interference (neboli kognitivního zpracování konfliktní informace), která bývá považována za kognitivní složku inhibice a souvisí více s kontrolou nad vnitřními kognitivními procesy nebo obsahy. V první části našeho výzkumu jsme ověřovali hypotézu, zda platí, že větší závažnost obsesí je spojena s mírou narušení schopnosti kognitivní interference, zatímco závažnost kompulzí koreluje s mírou narušení výkonu v testech měřících behaviorální inhibici. Druhým cílem výzkumu bylo objasnění, zda se schopnost inhibice odpovědi liší mezi pacienty podle převažujícího obsahu symptomů. V našem výzkumu jsme konkrétně porovnávali výkon mezi pacienty z dimenze „obsese kontaminace a kompulze mytí“ a „agresivní, sexuální, religiózní a somatické obsese a kompulze kontrolování“. Kognitivní interference byla měřena pomocí Stroopova testu, behaviorální inhibice pomocí počítačově administrovaného testu Go/no-go a Stop signál úlohy. První část výzkumu neprokázala signifikantní vztah mezi mírou kompulzí a úrovní schopnosti behaviorální inhibice, ani mezi mírou obsesí a úrovní kognitivní interference. Druhá část výzkumu prokázala statisticky významný rozdíl mezi oběma dimenzemi symptomů v počtu opomenutých reakcí v Go/No-go testu.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The response inhibition ability is part of executive functions, which may be defined as a set of higher cognitive processes particularly located in the frontal-subcortical circuits. Since the main obsessive-compulsive disorder (OCD) symptoms seem to be relevant to the inability of inhibiting certain stimuli, it can be assumed that response inhibition in these patients will be disrupted. Studies related to this topic have brought inconsistent results. Our research dealing with OCD patients has focused on two dimensions of the response inhibition – the behavioral inhibition, which generally includes the behavior control (for instance impulse control), and the cognitive interference, which is considered to be the cognitive component of inhibition process and is mostly associated with the control of internal cognitive processes. The first part of our research included the verification of hypothesis, stating that the increased severity of obsession is associated with the degree of disrupted ability of cognitive interference, while the severity of compulsions correlates with the degree of disrupted performance in tests measuring behavioral inhibition. The second research objective was to clarify whether the inhibition response ability was different between patients when the predominance of symptoms was taken into an account. In our research we compared the performance between patients from contamination and washing compulsions dimension and patients from aggressive, sexual, religious, somatic obsession and checking compulsions dimension. The cognitive interference was measured using Stroop test, while behavioral inhibition was measured using computer-assisted test Go/no-go and Stop Signal Task. The first part of research has not proved a significant correlation between compulsion and degree of behavioral inhibition ability, correlation has not even been found between the degree of obsession and cognitive interference. The second part of research statistically proved a significant difference between two dimensions of symptoms in the number of omitted reactions in Go/No-go test.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK