Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Prostorové rozložení mladých hvězd pozorovaných v jádře Mléčné dráhy
Název práce v češtině: Prostorové rozložení mladých hvězd pozorovaných v jádře Mléčné dráhy
Název v anglickém jazyce: Spatial distribution of the young stars observed in the centre of the Milky Way
Klíčová slova: Galaxie: centrum -- rešerše -- hvězdy: pozorovatelská data -- statistická analýza
Klíčová slova anglicky: Galactic Centre -- review -- stars: observational data -- statistical analysis
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Astronomický ústav UK (32-AUUK)
Vedoucí / školitel: RNDr. Jaroslav Haas, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 27.09.2016
Datum zadání: 05.10.2016
Datum potvrzení stud. oddělením: 15.12.2016
Datum a čas obhajoby: 13.09.2018 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:24.07.2018
Datum odevzdání tištěné podoby:24.07.2018
Datum proběhlé obhajoby: 13.09.2018
Oponenti: doc. RNDr. Ladislav Šubr, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
V současné době se všeobecně soudí, že v samotném středu naší Galaxie -- Mléčné dráhy -- je přítomna černá veledíra o hmotnosti několika milionů hmotností našeho Slunce. Pozorování provedená v posledních třech desetiletích odhalila v její těsné blízkosti zhruba stovku velmi mladých hvězd vykazujících nezvyklé prostorové uspořádání, které je stále předmětem vědeckých diskuzí. Cílem této bakalářské práce je detailní analýza tohoto uspořádání vhodnými statistickými metodami s uvážením pozorovatelských nepřesností, výběrových efektů či jiných vlivů negativně ovlivňujících spolehlivost pozorování. Student bude plnit následující úkoly:

(1) Seznámit se se základními pozorovatelskými daty týkajícími se jádra Mléčné dráhy a popsat jejich interpretaci; zaměřit se především na mladé hvězdy v těsné blízkosti centrální černé veledíry (tzv. Young Nuclear Cluster)
(2) Nastudovat relevantní statistické metody pro analýzu prostorového rozložení pozorovaných hvězd
(3) S ohledem na nejistoty pozorovaných veličin kriticky posoudit, co je či není možné s určitostí o pozorovaném rozložení hvězd prohlásit
Seznam odborné literatury
Bartko H., Martins F., Fritz T. K., Genzel R. et al., 2009, ApJ, 697, 1741
Do T., Lu J. R., Ghez A. M., Morris M. R. et al., 2013, ApJ, 764, 154
Genzel R., Schödel R., Ott T., Eisenhauer F. et al., 2003, ApJ, 594, 812
Ghez A. M., Salim S., Hornstein S. D., Tanner A. et al. 2005, ApJ, 620, 744
Levin Y., Beloborodov A. M., 2003, ApJL, 590L, 33
Yelda S., Ghez A. M., Lu J. R., Do T., 2014, ApJ, 783, 131
a další relevantní původní i přehledové práce ze standardní vědecké databáze The SAO/NASA Astrophysics Data System (http://adsabs.harvard.edu) dle doporučení vedoucího či konzultanta
Předběžná náplň práce
Černá veledíra o hmotnosti několika milionů hmotností našeho Slunce, hvězdokupy s hustotami převyšující hvězdné hustoty ve Slunečním okolí o mnoho řádů, hvězdy velmi neobvyklých typů, rozlehlá prachoplynná mračna a mnoho dalšího. To vše dělá z jádra naší Galaxie -- Mléčné dráhy -- zcela jedinečné místo nabízející celou řadu nezodpovězených astrofyzikálních otázek, které by v jiných částech Galaxie zněly až poněkud komicky. Hledání odpovědí na tyto otázky nám však může pomoci porozumět nejen jádru naší Galaxie samotné, ale i jádrům dalších, stavbou podobných galaxií, a představuje tak důležitou součást dnešní astronomie. Jednou z takových otázek je objasnění původu mladých hvězd, teprve nedávno objevených velmi blízko černé veledíry v samotném středu naší Galaxie, které se zdají být velmi pozoruhodně prostorově uspořádány. Aby však bylo možné jejich původ objasnit, je v první řadě zapotřebí vědět, co jsou o tomto uspořádání současná pozorovatelská data skutečně schopna s určitostí říci a co nikoli. Řádná statistická analýza pozorovaného prostorového uspořádání těchto mladých hvězd s uvážením pozorovatelských nejistot je tedy více než žádoucí. Takováto analýza je předmětem nabízené bakalářské práce, která tak poskytuje možnost podrobně nahlédnout do jedné z nejexotičtějších částí naší Galaxie a přispět do vysoce aktuální vědecké diskuze.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
A supermassive black hole of mass of several millions of masses of our Sun, star clusters whose densities are by many orders of magnitude greater than the stellar densities in the Solar neighbourhood, stars of very rare types, giant clouds of gas and dust. All of this makes the centre of our Galaxy -- the Milky Way -- an entirely unique place that offers myriads of open astrophysical questions which would sound somewhat funny in any other parts of our Galaxy. Seeking answers to them, however, represents an important part of the contemporary astrophysics as it may help us to understand not only the centre of our own Galaxy but also the nuclei of other similar galaxies. One of such questions definitely is the origin of the young stars that have been recently discovered in the vicinity of the supermassive black hole in the very centre of our Galaxy which exhibit a very unusual spatial distribution. In order to shed some light on their origin, however, it is first necessary to know what trustworthy constraints the currently available observational data are actually able to provide. A thorough statistical analysis of the observed spatial distribution of the young stars is thus highly desirable. Such an analysis is the main aim of this bachelor thesis which thus enables to have a detailed look at one of the most exotic parts of our Galaxy and contribute to a very live scientific discussion.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK