Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 384)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Radio Stalin jako příklad českého pirátského rozhlasového vysílání
Název práce v češtině: Radio Stalin jako příklad českého pirátského rozhlasového vysílání
Název v anglickém jazyce: Radio Stalin as an example of the Czech pirate radio
Klíčová slova: Rádio Stalin, Rádio Ultra, Rádio 1, Totalitní zóna, rozhlasové vysílání, Československý rozhlas, pirátství, mediální transformace, Československo
Klíčová slova anglicky: Radio Stalin, Radio Ultra, Radio 1, Totalitarian zone, radio broadcasting, Czechoslovakia radio, piracy, media transformation, Czechoslovakia
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mediálních studií (23-KMS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Jan Křeček, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 11.08.2016
Datum zadání: 11.08.2016
Datum a čas obhajoby: 26.06.2017 08:30
Místo konání obhajoby: Hollar - Smetanovo nábřeží 6, H012, 12, Hollar - místn. č. 012
Datum odevzdání elektronické podoby:18.05.2017
Datum proběhlé obhajoby: 26.06.2017
Oponenti: PhDr. Jan Cebe, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
• BEDNAŘÍK, Petr, JIRÁK, Jan, KÖPPLOVÁ, Barbara. Dějiny českých médií: od počátku do současnosti. Praha: Grada Publishing a.s., 2011. ISBN 978-80-247-3028-8.
Kniha mapuje vývoj českých médií od vzniku knihtisku v polovině 15. století až po současnost. Zabývá se také historií vysílacích médií existujících zhruba od 20. let 20. století. Historický vývoj našich médií je zasazen do kontextu českých i světových dějin a vývoje masmédií ve světě.
• KÖPPLOVÁ, Barbara. 2003. Dějiny českých médií v datech: rozhlas, televize, mediální právo. Praha: Karolinum, 2003. ISBN 80-246-0632-1.
Chronologický přehled historického vývoje československého a českého rozhlasového a televizního vysílání a legislativy týkající se dané oblasti.
• Zákon ze dne 31. ledna 1964 o Československém rozhlase
• Federální shromáždění České a Slovenské Federativní republiky 1992 o Československém rozhlase
• Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání č. 468/1991 Sb.
• Zákon č. 484/1991 Sb. o Českém rozhlasu
Zákony vztahující se k tématu diplomové práce, tedy k části zabývající se legislativním rámcem a jeho změnami v období kolem fungování rádia Stalin.
• MORAVEC, Václav, Mgr. Vývoj koncepce rozhlasového vysílání v České republice. In: sborník Svět rozhlasu 04/2000 (str. 11-14). 1. vydání. Český rozhlas, úsek komunikace. Praha: 2000.
Autor v první části příspěvku shrnuje závěry své diplomové práce na téma Deset let duálního systému v ČR a v druhé části pak odpovídá na otázky související s dalším vývojem duálního systému rozhlasového vysílání. Mezi ně patří i otázka ohledně úkolu a očekávání od soukromého rozhlasového vysílání nebo otázka vztahu vysílatele veřejné služby a soukromých rádií.
• GIRARD, Bruce. A Passion for Radio: Radio Waves and Community. Bruce Girard & Comunica, 2001. ISBN 90-5638-0834.
Součástí této knihy je příspěvek Stanislava Perknera a Barbary Kent Radio Stalin to Radio One: The first independent station in Czechoslovakia. Seznamuje se základními informacemi o rádiu Stalin od stručného úvodu do historie rozhlasu u nás přes vznik a fungování rádia Stalin až po jeho zánik a změnu na již legální vysílání Rádia 1, které existuje dodnes.
• JOHNS, Adrian. Pirátství: boje o duševní vlastnictví od Gutenberga po Gatese. Brno: Host, 2013. ISBN 978-80-7294-711-9.
Kniha představuje pirátství ve smyslu zcizování duševního vlastnictví a jeho dějiny od raného novověku do současnosti. Jeho důsledky ovlivňují vznik, distribuci a využití nápadů či technologií a týkají se ideálů autorství a tvořivosti. Zabývá se různými druhy pirátství v širokých kulturněhistorických souvislostech.
• HENDY, David. Radio in the Global Age. Cambridge: Polity Press, 2000. ISBN 0-7456-2069-8.
Kniha představuje široký úvod do role rozhlasu v současné společnosti a to v globálním kontextu. Klade důraz na dopad internetu, digitalizace a globalizace na politickou ekonomii rozhlasu i důraz na spojení mezi hudbou a rozhlasem aj.
Předběžná náplň práce
Předpokládaným cílem této diplomové práce je komplexní formou představit vysílání pirátské rozhlasové stanice Stalin, která vysílala v říjnu 1990 v Praze. V první části seznámit jednak s mediální a okrajově i politickou situací té doby, jednak také s legislativním rámcem v oblasti rozhlasového vysílání, potažmo jeho změnami po roce 1989. V druhé části pak seznámit jednak s pirátským rozhlasovým vysíláním a jeho konkrétními příklady, jednak komplexně představit vysílání rádia Stalin a to i prostřednictvím rozhovorů s jeho zakladateli či redaktory apod.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The expected goal of this diploma thesis is to complexly present the piracy radio station Radio Stalin which was broadcasting in October 1990 in Prague. In the first part present medial and political situation of that time, legislative framework of radio broadcasting and its changes after 1989. In the second part present piracy radio broadcasting and its concrete examples and also complexly present broadcasting of Radio Stalin trought interviews with its founders or editors etc.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK