Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Bezpečnostní strategie malých států v sousedství velmocí
Název práce v češtině: Bezpečnostní strategie malých států v sousedství velmocí
Název v anglickém jazyce: Security Strategy of Small State in the Neighborhood of Great Powers
Klíčová slova: bezpečnostní strategie, malé státy
Klíčová slova anglicky: security strategy, small states
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra bezpečnostních studií (23-KBS)
Vedoucí / školitel: Mgr. et Mgr. Tomáš Kučera, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 27.06.2016
Datum zadání: 27.06.2016
Datum a čas obhajoby: 26.06.2017 08:30
Místo konání obhajoby: Jinonice - U Kříže 8, J3093, Jinonice - místn. č. 3093
Datum odevzdání elektronické podoby:19.05.2017
Datum proběhlé obhajoby: 26.06.2017
Oponenti: PhDr. JUDr. Tomáš Karásek, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
CHALOUPKOVÁ, Kamila. Gruzie a vstup do NATO po ozbrojeném konfliktu s Ruskem v srpnu 2008. Brno: Masarykova Univerzita, 2014.

CORNELL, Svante E. Small nations and great powers: a study of ethnopolitical conflict in the Caucasus. Richmond, Surrey, England, 2001.

DRULÁKOVÁ, Radka a DRULÁK, Petr. Tvorba a analýza zahraniční politiky. Praha: Oeconomica, 2007.

FOX, Anette Baker. The Small States in the International System. KOTCHIKIAN, Asbed. The Dialectics of Small States: Foreign Policy Making in Armenia and Georgia. Dissertation. Boston: Boston University, 2006.

HAD, Miloslav a KOTYK, Václav a kol. Malé země, velcí sousedé. Ústav mezinárodních vztahů: Praha, 1998

HEY, Jeanne A. K. Introducing Small State Foreign Policy. In: Hey, Jeanne A. K. (eds.): Small States in World Politics. Lynne Rienner Publisher: London 2003.

CHRISTOS, Kassimeris: 2008. The foreign policy of small power. International Politics, Vol. 46, No. 1, s.

KENNEDY, P. (Ed.) . Grand Strategies in War and Peace, New Haven: Yale Univ. Press, 2001

LYNCH, D. Why Georgia Matters. Paris: EU Institute for Security Studies. 2006
ROTHSTEIN, Robert. Alliances and Small Powers. KOTCHIKIAN, Asbed. The Dialectics of Small States: Foreign Policy Making in Armenia and Georgia. Dissertation. Boston: Boston University, 2006.

VITAL, David. The Inequality of States: a Study of Small Power in International Relations. Oxford, England: Oxford University Press, 1967.

Předběžná náplň práce
1. Název projektu
Bezpečnostní strategie malých států v sousedství velmocí

2. Volba tématu
Mnoho vědeckých prací se zabývá bezpečnostní strategií mocností, jako jsou Spojené státy americké či Ruská federace, přesto jsou geopoliticky velmi důležité i malé státy, které se nacházejí v sousedství těchto velmocí. Motivací mé diplomové práce je analyzovat schopnost malého státu přežít a zároveň být součástí mezinárodního společenství. Zahraniční politika takových států musí umět efektivně uzavírat aliance s ostatními státy ačkoliv nedisponuje velkou vojenskou silou. Dilema malých států je, zda zachovat neutralitu a spoléhat se, že nebudou začleněni do případného konfliktu či si zvolit stranu a být součástí vojenské aliance. Strategií, které si mohou malé státy zvolit je vícero, a jejich úspěšnost je závislá na mnoha faktorech.
Tato práce se bude zabývat případem Gruzie, jakožto malým státem, který si zvolil alianční strategii k zajištění své suverenity a vykompenzování chybějící vojenské síly. Případ Gruzie je zajímavý právě proto, že je v konfliktu s Ruskou federací, tedy sousedním státem a velmocí a zároveň selhává v alianční politice směrem k Západu, jelikož se jí nedaří přijetí do Severoatlantické aliance. Smyslem této práce bude analyzovat, proč je Gruzie v alianční strategii neúspěšná.

3. Výzkumná otázka
Hlavní výzkumnou otázkou, kterou budu zkoumat v této práci, bude: Je Gruzií zvolená alianční strategie vhodná vzhledem k její geopolitické situaci a geografické poloze?
Dílčí otázky budou: Jaká je nejefektivnější strategie pro zajištění bezpečí a suverenity pro malé státy?
Jak se liší zahraniční politika Gruzie k NATO a Ruské federaci od malých států, které jsou ve své bezpečnostní politice úspěšné?



4. Hypotéza
Historicky neměly malé státy velkou naději na přežití. To se po zavedení mezinárodního práva změnilo. Přesto malé státy, sousedící s velmocemi, musí svojí zahraniční politiku přizpůsobit své diplomatické i vojenské síle. Po rozpadu Sovětského svazu vzniklo mnoho států, které již neměly zájem být v ruském vlivu. Gruzie byla jedním z prvních států, které ze Sovětského svazu vystoupily. Posléze se pokoušela o navázání kontaktu se Západem. Hypotézou je, že vybraná alianční strategie nebyla pro Gruzii nejvhodnější vzhledem k vnitrostátním problémům, které jí sužovaly po celou dobu její existence.

5. Analýza literatury
Malé státy byly po dlouhou dobu přehlíženy výzkumy, které se věnovaly především velmocím. Toto se pomalu začalo měnit po dekolonizaci a hlavně po rozpadu bipolárního systému. První ucelené studie přicházejí v šedesátých letech od autorů jako David Vital , Robert Rothstein nebo Robert Keohane . V současné době je studií dostatek, malými státy v mezinárodní politice se zabývá například i Jeanne A.K. Hey ve své publikaci Small states in World politics. Tuto problematiku můžeme najít zpracovanou i v českém jazyce, především práce manželů Drulákových Tvorba a analýza zahraniční politiky a článek od Petra Druláka Co dělat, když jste malý. Problematice malých států se věnují i další čeští autoři například Miloslav Had a Václav Kotyk ve své publikaci Malé země, velcí sousedé.
Ve své empirické části budu zkoumat případ Gruzie. Jelikož jde o geopoliticky velmi zajímavou oblast, je jí věnováno poměrně velké množství studií. Například Svante E. Cornell , Dov Lynch nebo Darchiashvili ve svém článku Security Sector Reform in Georgia 2004-2007 nebo v kapitole Georgian Defense Policy and Military Reform. Z českých publikací se Kavkazem zabývají autoři Michael Romancov a hlavně Emil Suleimanov.

6. Metodologie
Jako metodu pro zkoumání jsem si zvolil případovou studii. Budu komplexně zkoumat případ Gruzie a její bezpečnostně-zahraniční politiku. Jde o deskriptivně-analytickou metodu, kdy nejprve práce představí Teorii malých států, jak jí definovali autoři uvedení výše a vymezí kritéria, která stát musí splňovat, aby byl označen za malý. Dále budu popisovat bezpečnostní strategie malých států.
Konceptualizovat bezpečnostní strategii malých států budu především podle autora Arthura F. Lykkea, který popisuje národní bezpečnost státu jako trojnožku, kdy tři nohy představují cíle, koncepce a zdroje. K udržení stability je nutné vybalancovat všechny tři složky. Se zahraniční politikou pro malé státy je to podobné, jelikož jde o kompromis mezi mírou bezpečí, samostatností a mezinárodní důležitostí.

7. Osnova
1. Úvod
2. Teoretická část
2.1. Teorie malého státu
2.1.1. Definice malého státu
2.1.2. Malé státy v mezinárodních vztazích
2.1.3. Malé státy v mezinárodních organizacích
2.1.4. Bezpečnostní strategie malých států
2.1.5. Neutralita
2.1.6. Aliance
2.2. Politický systém Gruzie
3. Analytická část
3.1. Historický vývoj Gruzie od rozpadu Sovětského svazu do současnosti
3.2. Zahraniční a bezpečnostní politika Gruzie
3.3. Ekonomická i geopolitická závislost na okolních státech
4. Závěr
Seznam použité literatury
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK