Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 390)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Postavení znalce v mezinárodním soukromoprávním kontextu
Název práce v češtině: Postavení znalce v mezinárodním soukromoprávním kontextu
Název v anglickém jazyce: Expert Witness in International Private Law Context
Klíčová slova: institut znalce, mezinárodní právo soukromé, evropská legislativa
Klíčová slova anglicky: The Institution of the Expert Witness, International Private Law, European legislation
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: rigorózní práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Monika Pauknerová, CSc., DSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 30.05.2016
Datum zadání: 30.05.2016
Datum potvrzení stud. oddělením: 30.05.2016
Datum a čas obhajoby: 22.09.2020 16:00
Místo konání obhajoby: PF UK m. 317
Datum odevzdání elektronické podoby:03.07.2020
Datum proběhlé obhajoby: 22.09.2020
Oponenti: doc. JUDr. Mgr. Magdalena Pfeiffer, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Shrneme-li poznatky z uvedené rigorózní práce, pak může konstatovat, že současná evropská legislativa neupravuje jednotně oblast znalectví. V České republice je činnost znalce upravena v zákoně o znalcích a tlumočnících ve znění prováděcí vyhlášky ministerstva spravedlnosti k provedení zákona o znalcích a tlumočnících a Organizačního pokynu ministra spravedlnosti, jímž se upravuje postup při vyřizování žádostí o zápis do seznamu ústavů kvalifikovaných pro znaleckou činnost.

Českou právní úpravu činnosti znalce v mezinárodním právu soukromém obsahuje zejména zákon o mezinárodním právu soukromém a jednotlivé smlouvy o právní pomoci, kterými je Česká republika vázána.

Úprava mezinárodní a Evropské unie pro oblast znalců je zakotvena zejména v Úmluvě o provádění důkazů v cizině ve věcech občanských a obchodních, nařízení o spolupráci soudů členských států při dokazování v občanských a obchodních věcech, Smlouvě o fungování Evropské unie, směrnici Evropského parlamentu a Rady o koordinaci postupů při zadávání veřejných zakázek na stavební práce, dodávky a služby, směrnici Evropského parlamentu a Rady o uznávání odborných kvalifikací a směrnici Evropského parlamentu a Rady o službách na vnitřním trhu. Haagská úmluva o důkazech umožňuje dožádání jednoho signatářského státu, který požaduje důkazy, jinému signatářskému státu, kde se nachází důkazy, bez použití konzulární a diplomatické cesty.
Pro kontinentální právo (s výjimkou Kypru) je typická právní úprava mezinárodního práva soukromého v podobě závazných normativních aktů. Tradice common law se zaměřuje zejména na úpravu otázek souvisejících s procesním režimem s mezinárodním prvkem. Účinných smluv z pohledu České republiky, kde je upraveno postavení znalců v soukromoprávních věcech, je 50. Celkem je však v účinnosti smluv daleko více.
V jednotlivých smlouvách o právní pomoci lze postavení znalce specifikovat pomocí několika principů. Smlouva od smlouvy se tyto principy mohou drobně odlišovat.
Při dožádání je beztrestnost výkonu znalecké činnosti na území jiného státu ve smlouvách o právní pomoci upravena co do rozsahu jako osobní, věcná nebo časová. Z pohledu věcného se beztrestností rozumí, že je zakázáno postihovat předvolené znalce za skutky spáchané před překročením hranic dožadující strany.
Časová beztrestnost je smlouvami omezena na sedm až patnáct dnů od doby, kdy znalci bylo sděleno, že jeho přítomnost v zemi dožádání již není nutná. Z tohoto pravidla existují výjimky (zamezení opuštění, dobrovolný návrat).
Jakákoliv pohrůžka použití donucení jednoho státu vůči občanovi jiného státu je považována z pohledu mezinárodního práva veřejného za porušení suverenity, proto v řadě smluv o právní pomoci je toto jednání výslovně zakázáno pro případy, že se znalec na základě předvolání nedostaví.
Někdy se tato zásada vztahuje i na situaci, kdy se znalec již nachází na území dožadujícího státu, a upřesňují se pokyny pro procesní úkony. Znalec podle některých smluv o právní pomoci může vystupovat jako úřední osoba, a to v případech, kdy dokument potvrdí tak, že již není nutné další ověření ze strany druhého smluvního státu.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
If we sum up the findings from the stipulated thesis, then it can be stated that current European legislation does not regulate the field of expertise in a uniform manner. In the Czech Republic, the activity of the expert witness is regulated for in the Act on Expert Witnesses and Interpreters as amended by the implementing decree of the Ministry of Justice for implementation of the Act on Expert Witnesses and Interpreters and Organisational instruction of the Minister of Justice, which regulates procedure on handling of applications for registration in the list of institutions qualified to perform the activity of an expert witness.

Czech legislation for the activity of an expert witness in international private law is especially contained in the Act on International Private Law and individual treaties on legal assistance which the Czech Republic is bound by.

International regulations and the regulations of the European Union for the field of expert witnesses is especially enshrined in the Convention on the Taking of Evidence Abroad in Civil or Commercial Matters, the Regulation on cooperation between the courts of the Member States in the taking of evidence in civil or commercial matters, the Treaty on the Functioning of the European Union, the Directive of the European Parliament and of the Council on the coordination of procedures for the award of public works contracts, public supply contracts and public service contracts, the Directive of the European Parliament and of the Council on the recognition of professional qualifications and the Directive of the European Parliament and of the Council on service in the internal market. The Hague Evidence Convention allows for request by one signatory country which is requesting evidence to be sent to another signatory country where evidence is to be found without using consolatory and diplomatic paths.

Typical for continental law (with the exception of Cyprus) is legal regulation of international private law in the form of binding normative acts. The tradition of common law is especially focused on regulation of matters regulating to a procedural regime with an international element. From the point of view of the Czech Republic, there are 50 effective treaties where the standing of expert witnesses in private law cases is regulated for. In total there are many more effective treaties.

In the individual treaties on legal assistance the legal position of an expert witness can be specified using several principles. These principles can vary slightly from one treaty to another.

In terms of a request, the immunity of performance of the activity of the expert witness within the territory of a different country is regulated for in treaties on legal assistance in terms of scope as personal, substantive or in terms of time. From a substantive point of view, immunity is understood to mean that it is forbidden to punish a summonsed expert witness for facts committed before he or she crosses the border of the country making the request. The time limit for immunity is limited by the treaties to a period of seven to fifteen days from the time when it was communicated to the expert witness that his or her presence in the country making the request is no longer necessary. There are exceptions to this rule.

Any threat of use of coercion by one country against the citizen of another country is regarded, from the point of international public law, as infringement of sovereignty and this is why in several treaties on legal assistance this behaviour is explicitly forbidden for cases when the expert witness fails to make an appearance in court when summonsed.
Sometimes this principle also applies to a situation in which the expert witness is already within the territory of the requesting state and the directives for procedural acts are being specified. According to some treaties on legal assistance, the expert witness can act as an official. This applies to situations when the document is certified in a way that it doesn´t require further authentication from the other party (country) to the treaty.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK