Significance of virtue in the philosophy of Plotinus
Klíčová slova:
Plótínos, etika, ctnost, novoplatonismus, J. M. Dillon, P. Hadot, vyšší a nižší ctnosti, vztah k druhému, tělo a duše, smyslový a duchovní svět, pozdně antická filozofie.
Klíčová slova anglicky:
Plotinus, ethics, virtue, neoplatonism, J. M. Dillon, P. Hadot, higher and lower virtues, relation with other, body and soul, sensual and spiritual world, late anthique philosophy.
Akademický rok vypsání:
2015/2016
Typ práce:
diplomová práce
Jazyk práce:
čeština
Ústav:
Katedra teologické etiky a spirituální teologie (do 2018) (26-KTE)
Student prostuduje doporučenou literaturu vztahující se k Plótínově filosofii, se zvláštním ohledem na její etické obsahy. Vyloží relevantní rysy této filosofie v dobovém kontextu. Poté se zaměří na místo ctnosti v Plotínově pojetí výstupu k dobru a prodiskutuje sporné body tohoto pojetí, zejména otázku, v jakém smyslu ctnost jakožto vlastnost duše spojená s tělesností k intelektuálnímu výstupu přispívá.
Seznam odborné literatury
F. Karfík, Plótínova metafyzika svobody. OIKOYMENH, 2002
P. Hadot, Plótinos čili prostota pohledu. OIKOYMENH, 1993
L. P. Gerson (ed.), Cambridge Companion to Plotinus. Cambridge University Press, 1996
Předběžná náplň práce
Práce si klade za cíl objasnit některé aspekty Plótínova pojetí ctnosti. Na základě referátu o článku J. M. Dillona Etika pro pozdně antického mudrce, a následné komparace s esejem P. Hadota Plótínos, čili prostota pohledu, je v Plótínově etické reflexi charakterizován dualismus smyslového a duchovního světa, protipól těla a duše, stejně jako vztah nižších a vyšších ctností. Na tomto základě je pak zkoumán vztah Plótínovského mudrce k druhému. Práce ústí v závěr, že Dillonova interpretace radikálního rozlišení zmíněných vztahů je přehnaná a jeho prohlášení absence elementu vztahu k druhému v Plótínově etické reflexi je v zásadě mylné.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The main intention of this thesis is to clarify some aspects of Plotinus´s concept of virtue. Significant part of it is a report of J. M. Dillon´s article An ethic for the late anthique sage and its comparison with P. Hadot´s essay Plotinus or the simplicity of vision, which form a base for characteristics of a dualism between sensual and spiritual world, the body/soul polarity, and relation between higher and lower virtues. Consequently a relationship of a Plotinian sage towards others is being investigated. The result of this thesis confirms that Dillon´s interpretation of a radical distinction between polarities mentioned above is exaggerated and his pronouncement of an absence of the element of concern for others in Plotinus´s ethical reflextion is basically mistaken.