Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Analýza filmových postav kyboržek z perspektivy postmoderních a post-teoretických přístupů k tělu a konstituování identity.
Název práce v češtině: Analýza filmových postav kyboržek z perspektivy postmoderních a post-teoretických přístupů k tělu a konstituování identity.
Název v anglickém jazyce: The analysis of movie characters of cyborg-woman from the perspective of the postmodern and post-theoretical approaches to the body and the identity constitution.
Klíčová slova: android/androidka, dualismus, film, feminismus, gender, identita, kinematografie, kyberfeminismus, kyborg/kyboržka, moc, pohlaví, postčlověk, posthumanismus, postmodernismus, poststrukturalismus, post-teorie, robot/robotka, subjektivita, tělo, tělesnost, umělá ženská bytost, žena
Klíčová slova anglicky: android, dualism, movie, feminism, gender, identity, cinematography, cyberfeminism, cyborg, power, sex, posthuman, posthumanism, postmodernism, poststructuralism, post-theories, robot, subjectivity, body, corporeality, artificial female being, woman
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Program Elektronická kultura a semiotika (24-KEKS)
Vedoucí / školitel: doc. Michaela Fišerová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 10.03.2016
Datum zadání: 10.03.2016
Datum odevzdání elektronické podoby:06.05.2016
Datum proběhlé obhajoby: 02.06.2016
Předmět: Obhajoba diplomové práce (YMMM4A10)
Oponenti: Mgr. Ĺubica Kobová, M.A., Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomová práce se zaměří na analýzu základních typů filmových postav umělých žen, tedy bytostí kloubících “ženství” (lidství) a technologii vykazujících vnější ženské pohlavní znaky či charakteristiky stereotypně vnímané jako ženské (např. kyboržky, androidky, robotky), z perspektivy postmoderního přístupu k formování jejich těla a identity vzhledem k narativu. Postavy budou rozděleny do kategorií na základě jejich dominující tělesné a „sociální“ funkce v příběhu. Následná identifikace a interpretace tělesnosti, identity a vztahů k ostatním postavám narativu se bude opírat nejen o principy sémiotické analýzy, ale zohlední zejména přístup postmoderny. Hlavními východisky práce budou teorie poststrukturalismu a tvz. „post“ teorie, tedy teorie posthumanismu a kyberfeminismu.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK