Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Drogové trestné činy
Název práce v češtině: Drogové trestné činy
Název v anglickém jazyce: Drug related crimes
Klíčová slova: Trestní právo hmotné, drogové trestné činy, množství větší než malé
Klíčová slova anglicky: Penal Law, Drug related crimes, quantity larger than small
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra trestního práva (22-KTP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Bc. Jiří Říha, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 30.06.2015
Datum zadání: 30.06.2015
Datum potvrzení stud. oddělením: 22.09.2017
Datum a čas obhajoby: 22.09.2017 08:30
Místo konání obhajoby: Místnost č. 313
Datum odevzdání elektronické podoby:21.06.2017
Datum proběhlé obhajoby: 22.09.2017
Oponenti: JUDr. Rudolf Vokoun, CSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cílem následující práce je blíže vymezit tzv. drogové trestné činy, rozebrat rozdílné pojetí pojmu „množství větší než malé“ u omamných a psychotropních látek v průběhu let a srovnat českou právní úpravu s německými předpisy.

První kapitola je věnována úvodu do problematiky. Nejprve je nastíněno historické pozadí využívání drog a objevování nových druhů v závislosti na rozvoji medicíny a chemické vědy. Následně je podrobně popsán vývoj právní úpravy trestných činů souvisejících s neoprávněným nakládáním s omamnými a psychotropními látkami. Prostor je věnován jak regulaci národní, tak mezinárodní. Tyto jsou svým obsahem úzce provázány, neboť ČR přistoupila ke všem dosavadním mezinárodním úmluvám zabývajícím se touto problematikou – na základě čl. 10 Ústavy jsou tak pro ni tato ujednání závazná.

Druhá kapitola se zabývá zařazením drogových trestných činů v rámci trestního zákoníku č. 40/2009 Sb., koncepčním směrem protidrogové politiky a jejím institucionálním zaštítěním na národní a mezinárodní úrovni.

Ve třetí kapitole jsou vymezeny základní pojmy, se kterými trestní zákoník pracuje – návykové látky, omamné a psychotropní látky, prekursory a jedy.

Ve čtvrté kapitole je pak podrobně rozebrána současná právní úprava. Trestní zákoník zná celkem pět drogových trestných činů – trestný čin nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy (§ 283 TZ), trestný čin přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu (§ 284 TZ), trestný čin nedovoleného pěstování rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku (§ 285 TZ), trestný čin výroby a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky a jedu (§ 286 TZ) a v neposlední řadě trestný čin šíření toxikomanie (§ 287 TZ).

Meritem práce je v páté kapitole popsaná problematika výkladu pojmu „množství větší než malé“, která po řadu let působila v praxi problémy a vedla k nejednotnosti pojetí ze stran různých orgánů činných v trestním řízení. Podrobně jsou vylíčeny tři základní rozhodnutí v této oblasti – nařízení vlády č. 467/2009 Sb., nález Ústavního soudu č. 126/2013 Sb.n.u.US a na ně navazující stanovisko trestního kolegia Nejvyššího soudu č. 15/2014 Sb.NS.

Šestá kapitola pak poskytuje bližší pohled do úpravy drogové kriminality ze strany našeho souseda – Spolkové republiky Německo - a komparace jejich řešení výkladu pojmu „množství větší než malé“ oproti úpravě tuzemské. Závěry, hodnocení zjištěných skutečností ohledně vývoje interpretace pojmu množství větší než malé a návrh řešení tohoto problému v budoucnosti je obsahem poslední části práce.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The main aim of this thesis is to define “drug-related crimes“ in more detail, closely analyse the different interpretations of the term “quantity larger than small“ in the case of narcotic and psychotropic substances invoked over time and finally to compare the Czech regulation with the German one.

The First Chapter introduces the reader to the issues surrounding drugs by describing the history of usage of drugs and the process of national and international law-making as a reaction to the expansion of illicit dealings with drugs.

The Second Chapter deals with classifying “drug-related crimes“ according to the Czech Penal Code (Act No. 40/2009 Coll.) and outlines the national drug policy regarding the control and regulation of drug dangers, including examples of international cooperation.

The Third Chapter contains definitions of the legal terms “narcotic drugs”, “narcotic and psychotropic substances”, “drug precursors” and “poisons”.

The Fourth Chapter scrutinises the current Czech regulation on drug-related crimes. The Penal Code distinguishes between five different criminal acts – Unauthorised Production and other Handling of Narcotic and Psychotropic Substances and Poisons (Par. 283), Possession of Narcotic and Psychotropic Substances and Poisons (Par. 284), Unauthorised Cultivation of Plants Containing Narcotic or Psychotropic Substances (Par. 285), Production and Possession of Articles for the Illegal Production of Narcotic and Psychotropic Substances and Poisons (Par. 286), Distribution of Drug Addiction (Par. 287).

The Fifth Chapter summarises how the interpretation of the term “quantity larger than small“ in the case of narcotic and psychotropic substances has evolved over time. Varying definitions of this term have caused many problems in practice and led to heterogeneous interpretations being applied by the police, the public prosecutor’s office and the courts. Further attention is subsequently paid to the three main decisions in this field – Government Regulation No. 467/2009 Coll., decision of the Constitutional Court No. 126/2013 Sb.n.u.US and the Statement of the Criminal Law Chamber of the Supreme Court No. 15/2014 Sb.NS.

The Sixth Chapter compares the Czech regulation to German law. Conclusions are then drawn in the final part of this thesis, including a summary and comments on the different interpretations of the term “quantity larger than small“ over time, as well as a suggested solution to this problem in the future.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK