Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Trestněprávní a kriminologické aspekty domácího násilí
Název práce v češtině: Trestněprávní a kriminologické aspekty domácího násilí
Název v anglickém jazyce: Criminal Law and Criminological Aspects of Domestic Violence
Klíčová slova: Domácí násilí, oběť domácího násilí, pachatel domácího násilí, vykázání, týrání osoby žijící ve společném obydlí
Klíčová slova anglicky: Domestic violence, victim of domestic violence, perpetrator of domestic violence, expulsion, abuse of person living together in the dwelling
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra trestního práva (22-KTP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Jiří Jelínek, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 29.06.2015
Datum zadání: 29.06.2015
Datum potvrzení stud. oddělením: 03.06.2016
Datum a čas obhajoby: 02.06.2016 15:00
Místo konání obhajoby: Místnost č. 309
Datum odevzdání elektronické podoby:04.05.2016
Datum proběhlé obhajoby: 02.06.2016
Oponenti: JUDr. Marie Vanduchová, CSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tématem předkládané diplomové práce jsou „Trestněprávní a kriminologické aspekty domácího násilí“. Fenomén domácího násilí prostupuje celou společnost, jedná se o celospolečenský problém, který se vyskytuje již velmi dlouho. Zpočátku bylo domácí násilí chápáno jako soukromý problém, do kterého by stát neměl zasahovat. V posledních třiceti letech se tento přístup změnil, vnímání domácího násilí prodělalo velkou změnu. Společnost začala tuto problematiku vnímat jako celospolečenský veřejný problém, který vyžaduje též zásah státu. Domácí násilí si žádá svou komplexností interdisciplinární přístup.
V úvodní části je domácí násilí definováno jako pojem a současně v obecné rovině též popsáno. Následující část je věnována popisu domácího násilí jako takového. Popsány jsou znaky domácího násilí (jakými je neveřejnost, opakování, dlouhodobost, nerovné postavení stran, případně eskalace atd.), jeho druhy a formy, zákonitosti a specifika, které jej diferencují od jiného násilného jednání. Dále jsou popsány příčiny domácího násilí a jednotlivé teorie zabývající se důvody vedoucími k domácímu násilí. Ke konci první kapitoly je nastíněna role genderu v domácím násilí.
Kriminologická část této práce přináší pohled na pachatele domácího násilí, dále na oběť domácího násilí a bližší vymezení jednotlivých skupin obětí. Je zde také obsažen viktimologický pohled na tuto problematiku. Cílem této části je uvést domácí násilí v jeho komplexnosti a nastínit specifika pachatelů a obětí domácího násilí. Pro lepší přehlednost jsou jednotlivé skupiny pachatelů i obětí členěny v samostatných bodech. Další kapitoly jsou věnovány právním aspektům domácího násilí, kde je přiblížena současná právní úprava v České republice. Nejdříve z pohledu trestního práva hmotného, dále z pohledu trestního práva procesního a nakonec z pohledu právních předpisů stojících mimo trestněprávní úpravu. Cílem kapitol zabývajících se právní úpravou domácího násilí v České republice je poskytnout ucelený přehled institutů, které jsou v současnosti v našem právním řádu k dispozici.
V poslední kapitole je uvedeno několik myšlenek de lege ferenda ve vztahu k této problematice. V závěru je shrnut obsah práce a zhodnocen stav současné právní úpravy tohoto fenoménu v České republice.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The topic of the thesis is "Criminal Law and Criminological Aspects of Domestic Violence". The phenomenon of domestic violence transpires through the whole society; it is a socially-wide issue which has been present for a long period of time. Initially, domestic violence was considered to be a private problem not to be intervened by the state. However, in last 30 years this attitude has changed and the interception of domestic violence gone through a significant transformation. The society started to recognize this issue as a subject of a public concern which requires also state intervention. The complexity of domestic violence requires interdisciplinary approach.
The first part of the thesis provides definition and general description of domestic violence. It describes elements of domestic violence (such as privateness, recurrence, long-term, inequality of the involved parties, escalation, etc.), its kinds and forms, rules and specifics which differentiates domestic violence from other types of violent conduct. Further, it describes causes of domestic violence and theories of causes leading to its occurrence. The end of the first chapter deals with the role of gender in domestic violence.
Criminological part of the thesis presents view on the perpetrators and victims of domestic violence and more detailed description of individual types of victim. The chapter also includes victimological perspective on the subject matter. The purpose of this part is to introduce domestic violence in its complexity and to outline specifics of the perpetrators and victims of domestic violence. For the sake of clarity, individual groups of victims and perpetrators are divided into separate points. Next chapters focus on legal aspects of domestic violence and current legislation in the Czech Republic – from the point of view of criminal substantive law, criminal procedural law as well as non-criminal laws. The aim of the chapters dealing with the Czech legislation on domestic violence is to provide a comprehensive overview of the institutes which are currently available in Czech law.
The last chapter introduces several de lege ferenda ideas relating to the subject of this thesis. In the conclusion, it summarizes the content of this paper and assesses current legal regulation of the phenomenon in the Czech Republic.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK