Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Štamgastství v současné kultuře hospod
Název práce v češtině: Štamgastství v současné kultuře hospod
Název v anglickém jazyce: Regular Guests in Contemporaryr Pub Cultur
Klíčová slova: štamgast, štamgastství, kultura pohostinství, hospoda, česká společnost
Klíčová slova anglicky: Stammgast, habitue, hospitality culture, pub, Czech society
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (23-KS)
Vedoucí / školitel: doc. Mgr. Jakub Grygar, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 19.06.2015
Datum zadání: 19.06.2015
Datum a čas obhajoby: 13.06.2016 00:00
Místo konání obhajoby: Jinonice, U Kříže 8, Praha 5
Datum odevzdání elektronické podoby:16.05.2016
Datum proběhlé obhajoby: 13.06.2016
Oponenti: Michal Kotík, prom. mat.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Předběžná náplň práce
Štamgasti (z něm. Stammgast, tj. „kmenový host“) je označení pro specifickou skupinu hostů restauračního zařízení, tradičně hospody, kteří svou vyhraněnou preferencí konkrétního zařízení a vysokou frekvencí návštěvnosti s postupem času v hospodě získají specifické sociální postavení spojované s nadstandardním vztahem s obsluhou, jistými privilegii (např. permanentní rezervace). Pro členy této skupinu i pro hospodu může mít toto postavení jakýsi symbiotický vztah ve statusové hře (jsem štamgast a mám „svoji“ hospodu / jsem plnohodnotná hospoda, protože mám „svoje“ štamgasty).

Štamgastství jako kulturní fenomén v prostředí hospod, špeluněk a náleven všeho druhu hraje či v minulosti hrálo významnou roli. Jako takové se stává vděčným námětem a figurou v umění, lidové tvorbě a stává se i nedílnou součástí představ o hospodské kultuře, která vždy byla Čechy vnímaná jako svébytná součást jejich vlastní identity. Zpětně pak štamgastství spoluvytváří mikrosvět hospody, vstupuje do vztahů obsluhy a zákazníků a ovlivňuje i materiálně prostředí hospody.

Mikrosvět hospod a jeho pozorování může být přínosné pro pochopení některých specifik české společnosti a české kultury, neboť jak už bylo řečeno, hospodská kultura je vnímána jako pevná součást kanonizovaných představ o Češích a češství. Scénáře a etnografické situace odehrávající se v prostředí hospody pak mohou být vypovídat i o české společnosti, například vzhledem k představám o údajně plebejské, ale veskrze demokratické povahy českého národa apod. Fenomén štamgastství je Čechy obecně vnímán se samozřejmostí, a právě proto považuji za vhodné na něj zaměřovat v rámci bakalářské práce moji výzkumnou činnost. Zajímá mě především, jestli tento fenomén pronikl i do současné kultury pohostinství a pokud ano, tak jak rozšířený je a zdali si uchovává formu dobře známou z umělecké a lidové tvorby. Je totiž možné, že s výrazným navýšením počtu restauračních zařízení a jejich záběrem na rozličnou klientelu fenomén štamgastství v tradičním pojetí mohl vymizet a je udržován právě jen v hospodách zaměřujících se na velmi úzkou skupinu zákazníků (fotbaloví fanoušci aj.), kdy je faktorem vytvářejícím skupinu privilegovaných hostů příslušnost k určité sociální skupině či subkultuře.

Prozatím orientačně bych se ve své bakalářské práci chtěl věnovat těmto dílčím otázkám:
1) Můžeme fenomén štamgastství pozorovat i v současné kultuře pohostinství?
2) Ve kterých typech restauračních zařízení tento fenomén vzniká? Týká se jen zaběhlých hospod, nebo se štamgasti etablují i v nově otevřených zařízeních?
3) Je možné vysledovat společné znaky štamgastství? Existuje sdílená kulturní představa o štamgastství, podle níž pak samo vzniká?
4) Musí mít štamgasti některé podobné vlastnosti, např. příslušnost k určitě sociální skupině nebo subkultuře, která je vede k vyhraněné preferenci zařízení (tematické hospody apod.)?
5) Jak probíhá etablace skupiny štamgastů?
6) Jaký význam má vztah hospody a štamgasta pro obě strany?


Hlavní náplní této bakalářské práce by měl etnografický popis několika vybraných restauračních zařízení. V něm si budu všímat principů fungování mikrosvěta dané hospody v souvislosti se štamgaststvím, tedy zdali a v jaké formě v hospodě existuje výše popisovaná skupina privilegovaných hostů, jak se jejich postavení projevuje, jaký vliv má existence štamgastů na běžný chod hospody apod. Další informace bych následně rád doplnil z rozhovoru s provozovateli i hosty. Mým záměrem je vybrat si pro svou výzkumnou činnost velmi malý okruh restauračních zařízení, u nichž však bude možné na první pohled pozorovat jejich vzájemnou rozdílnost. Tak se budu v nich moci nalézat jak společné prvky podob štamgastství, tak i jejich rozdílnosti.

Svoji práci budu podkládat příslušnou literaturou zaměřující se na význam hospodské kultury pro českou společnost, české mýty, stereotypy a figury spojené s hospodou a štamgaststvím, stejně jako odraz štamgastství v české umělecké tvorbě.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK