Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Právo na podobu
Název práce v češtině: Právo na podobu
Název v anglickém jazyce: Right to one´s own image
Klíčová slova: právo na podobu, právo k podobizně, ochrana osobnosti
Klíčová slova anglicky: right to one’s own image, right to portrait, personality protection
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav práva autorského, práv průmyslových a práva soutěžního (22-UPA)
Vedoucí / školitel: JUDr. Veronika Křesťanová, Dr.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 26.05.2015
Datum zadání: 26.05.2015
Datum potvrzení stud. oddělením: 01.06.2016
Datum a čas obhajoby: 31.05.2016 08:30
Místo konání obhajoby: PFUK č.28 další část zkoušky v 10:30
Datum odevzdání elektronické podoby:29.04.2016
Datum proběhlé obhajoby: 31.05.2016
Oponenti: JUDr. Irena Holcová
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cílem této práce je popsat podmínky zachycení něčí podoby a následného užití podobizny podle práva České republiky. Text reflektuje nedávné zásadní změny v českém soukromém právu, ke kterým došlo vlivem přijetí nového občanského zákoníku s účinností od 1. 1. 2014.
Práce začíná osvětlením ústavních základů ochrany osobnosti, na které navazuje výklad o ochraně osobnosti jako takové. Hlavní část textu je věnována právu na podobu a právu k podobizně. Obecně je možné zachytit něčí podobu jen po předchozím souhlasu dotčené osoby, ale existuje několik výjimek: zájmová, úřední, vědecká, umělecká a zpravodajská licence. Situace je odlišná u veřejně známých osobností, u nichž je úroveň ochrany jejich soukromí nastavena níž než ochrana soukromí „běžných“ lidí. Přelomovým byl rozsudek Evropského soudu pro lidská práva ve věci von Hannover v. Německo v roce 2004, kde soud řekl, že veřejnost má právo být informována o skutečnostech zasahujících do soukromí veřejně známých osobností za předpokladu, že tyto skutečnosti mohou v demokratické společnosti přispět k diskusi o otázkách veřejného zájmu.
V případě zásahu do práva na podobu nebo do práva k podobizně je možno uplatnit zdržovací a odstraňovací nárok. Kromě toho je možno žádat náhradu nemajetkové újmy, náhradu škody a vydání bezdůvodného obohacení. Po smrti dotčené osoby se těchto nároků může domáhat osoba jí blízká.
Práce přináší několik příkladů z Německa a v závěru představuje německý pohled na toto téma v obecných rysech. Tato práce se rovněž zabývá autorským právem autora podobizny a jeho možnými střety s právem na ochranu osobnosti.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The aim of this thesis is to describe the conditions of capturing someone’s image and of further portrait use under the law of the Czech Republic. Its content reflects recent fundamental changes in Czech civil law through the new Civil Code, effective since 1 January 2014.
This thesis begins with an explanation of the constitutional fundamentals of personality protection, followed by a description of personality protection itself. The major part of the thesis focuses on the right to one’s own image and to right to portrait. Generally, capturing one’s appearance is possible only upon one’s prior consent but there exist several exceptions: interest license, official license, scientific license, artistic license and newspaper license. The situation is different with public figures as the level of their privacy protection is lower than the level of privacy protection of “ordinary“ people. The judgment of the European Court of Human Rights in the case of von Hannover v. Germany in 2004 was ground-breaking, saying that the public has the right to be informed about facts which intrude into the privacy of public figures, as long as these facts are capable of contributing to a debate on matters of public interest in a democratic society.
In the case of a breach of the right to one’s own image and to the right to portrait, it is possible to exercise negatory and restitution claims. Apart from these, it is also possible to claim non-material damage, damages and unjust enrichment. After the death of the concerned person, these claims can be exercised by her or his close person.
The thesis includes several examples from Germany and in its conclusion introduces the German point of view on this topic from a general perspective. This thesis also deals with the copyright of the portrait author and with its possible clashes with personality protection law.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK