Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Problematika psychosomatických onemocnění u vysokoškolských studentů
Název práce v češtině: Problematika psychosomatických onemocnění u vysokoškolských studentů
Název v anglickém jazyce: The Issue of Psychosomatic Disease in Undergraduate Students
Klíčová slova: psychosomatika, psychosomatické onemocnění, stres, zdravý životní styl, vysokoškolský student
Klíčová slova anglicky: Psychosomatics, psychosomatic illness, stress, a healthy lifestyle, an undergraduate student
Akademický rok vypsání: 2015/2016
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav teorie a praxe ošetřovatelství 1. LF UK (11-00250)
Vedoucí / školitel: Mgr. Monika Sojková
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 21.05.2015
Datum zadání: 24.02.2016
Datum a čas obhajoby: 14.06.2016 07:00
Datum odevzdání elektronické podoby:11.04.2016
Datum proběhlé obhajoby: 14.06.2016
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (B02110)
Oponenti: PhDr. Jana Podaná
 
 
 
Zásady pro vypracování
Bakalářská práce bude zpracována podle Opatření děkana 10/2010 a Manuálu pro vytvoření závěrečných kvalifikačních prací a dalších požadavků UTPO.
Seznam odborné literatury
Barboříková, J. (2007). Psychsomatika: duše, tělo a nemoc (Bakalářská práce). Universita Tomáše Bati ve Zlíně, Zlín. Dostupné z:http://digilib.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/3342/barbo%C5%99%C3%ADkov%C3%A1_2007_bp.pdf?sequence=1

Dahlke, R., & Dahle, M. (2014). Nemoc jako symbol: výklad významů a příznaků psychosomatických chorob od slavného psychoterapeuta. Praha: Pragma.

E15:Zdravotnictví a medicína [online]. Přístup dne 04.05.2015, Dostupné z:http://zdravi.e15.cz/

Fidriková, K. (2013). Problematika psychosomatických poruch (Diplomová práce). Masarykova universita, Brno.Dostupné z:http://is.muni.cz/th/327482/pedf_m/Diplomova_prace.pdf

Kantorová, Z. (2008). Psychosomatický obraz nemoci (Bakalářská práce). Masarykova universita, Brno. Dostupné z:https://is.muni.cz/th/176639/lf_b/PSYCHOSOMATICKY_OBRAZ_NEMOCI_2008.pdf

Miklánek, J. (2014). Psychosomatická medicína pro každého, aneb, Jak se chtít skutečně vyléčit. Zlín: Tigris.

Nováková, M. (2011). Atribuční styly a jejich výzkum u osob s psychosomatickým onemocněním (Diplomová práce). Universita Karlova, Praha. Dostupné z:www.google.cz/?gfe_rd=cr&ei=jMNHVfvKKuOk8we2n4DwCQ&gws_rd=ssl#q=diplomov%C3%A9+a+bakal%C3%A1%C5%99sk%C3%A9+pr%C3%A1ce+-+psychosomatick%C3%A9+onemocn%C4%9Bn%C3%AD

Novotný, P. (2009). Filozofie nemocí: uzdravování psychickými prostředky. Liberec: Dialog.

Ordinace.cz [online]. Přístup dne 04.05.2015, Dostupné z: http://www.ordinace.cz/

Pešek, R., & Praško, J., & Štípek, P. (2014). Kognitivně behaviorální terapie v praxi: pro terapeuty, studenty a poučené laiky. Zlín: Tigris

Poněšícký, J. (2001). Psychosomatika pro lékaře, psychoterapeuty i laiky. Praha: Portál.

Psychosomatické onemocnění – atopická dermatitida (2009). Medical tribune, 5 (17). Dostupné z:http://www.tribune.cz/clanek/13959

Sinelnikov, V. (2005). Dohoda s nemocí. Praha: Zvonící cedry.

Tress, W., & Krusse, J. & Ott,J. (2008). Základní psychosomatická péče. Praha: Portál.
Předběžná náplň práce
Pro svou bakalářskou práci jsem si vybrala téma psychosomatických onemocnění a jejich projevů u vysokoškolských studentů.
Práce bude obsahovat část teoretickou a empirickou. V teoretické části se zaměřím na psychosomatická onemocnění jako funkční poruchu, kdy se psychické problémy projevují jako tělesné nemoci, na jejich rozčlenění, možné příčiny, způsoby léčby i prevenci.
Empirická část si klade za cíl zjistit, zda jsou vysokoškoláci ohroženou skupinou pro vznik psychosomatických onemocnění a z jakých důvodů. Také bych se chtěla zaměřit na informovanost vysokoškolských studentů o možném psychosomatickém onemocnění během studia, na to, zda vědí, kde se mohou s touto problematikou seznámit, zda k ní existuje dostatečné množství materiálu či jakým způsobem mu lze předcházet či ho zmírnit.

Úvod do problematiky a význam tématu:
Psychosomatická onemocnění patří v současné době k velmi rozšířeným. Podle odborné literatury jimi trpí až 85% populace v České republice. S tímto onemocněním se můžeme setkat napříč věkovými skupinami, riziko představují jak pro dospělé, tak i pro děti. Výskyt psychosomatických onemocnění nemusí záviset ani na povolání, sociální situaci, rodinném zázemí, ač patří mezi faktory, které mohou tento typ nemoci vyvolat.
Psychosomatická onemocnění jsou totiž způsobena mnoha různými faktory. Za nejčastější je udáván dlouhodobý stres. Tato trvalá zátěž se posléze projevuje příznaky různých nemocí (migrény, poruchy spánku, únavový syndrom, chronická kožní onemocnění, astma aj.) A protože je určitě možné obdobným onemocněním předcházet, práce se bude zabývat i možnou prevencí psychosomatických onemocnění, jako je změna životního stylu, správná výživa či fyzická aktivita. A dále pak možnostmi léčby v již rozvinuté fázi pomocí psychoterapie či medikace.
Z uvedených informací i skutečnosti, že stres je v současné době často řešeným problémem, vyplývá, že význam tohoto tématu je nesporný a že je nutné se touto problematikou zabývat. A to je patrné i z faktu, že je dnes možné běžně navštívit psychosomatickou kliniku či poradnu a že se jejich počet stále zvyšuje.

Cíl práce:
Hlavním cílem práce je zjistit, zda jsou vysokoškolští studenti ohroženou skupinou pro vznik možného psychosomatického onemocnění.
Mezi dílčí cíle bych pak ráda zahrnula: zda a jak se změnil životní styl u vysokoškolských studentů; zda popisují vysokoškoláci obtíže, které by mohly signalizovat psychosomatické onemocnění a zda již nějakým diagnostikovaným trpí; zda mají vysokoškoláci informace o možnostech prevence před psychosomatickým onemocněním a zda dodržují nějaká opatření.

Výzkumné otázky:
Závisí vznik možného psychosomatického onemocnění na typu studia a oboru? Závisí vznik možného psychosomatického onemocnění na délce studia?

Metodologie (metoda, výzkumný vzorek):
Pro získání dat bude využito anonymních dotazníků.
Výzkumným vzorkem bude náhodný výběr studentů různých českých vysokých škol.

Předpokládaná implementace:
Ráda bych na základě výsledků své práce vypracovala informační leták, který by studenty na možnost vzniku psychosomatického onemocnění upozornil ještě před nástupem na vysokou školu. Také by je informoval o možnostech předcházení psychosomatickým chorobám. Tento materiál by mohl být studentům poskytován při zápisech na VŠ.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
For my bachelor´s thesis, I chose the topic of psychosomatic diseases and their speeches for college students.
The work will include part of theoretical and empirical. In the theoretical part I will focus on psychosomatic illness as a functional disorder, when psychological problems manifest themselves as a physical illness, on their breakdown, the possible causes, treatments and prevention.
The empirical part aims to find out whether college students are vulnerable group for the formation of psychosomatic diseases and the reasons for. I would like also to focus on the awareness of university students about the possible psychosomatic disease during the study, whether they know where they can get acquainted eith this issue. Whether there is a sufficient quantity of material about it or how it can be prevented or minigated.

Introduction to the issues and the significance of the topic:
Psychosomatic diseases are currently the very widespread. according to the literature suffer from diseases 85% of the population in the Czech Republic. With this condition we can meet across the age groups, the risk they represent for both adults and children. The incidence of psychosomatic disease does not depend on the occupation, social situation, family background, though they are among the factors that cause this type of illness.
Psychosomatic illness are caused by many different factors. Long-term stress is given for the most common factor. This permanent stress is then manifested the symptoms of various diseases (migraine, sleep disorders, fatigue syndrome, chronic skin diseases, asthma, etc. It is possible to prevent diseases the disease, therefore, the work will also consider the possible prevention of psychosomatic diseases, lifestyle change, proper nutrition, and physical activity and treatment options in the advanced stage already using psychotherapy or medication.
Mentioned information and the fact that stress is currently often addressed the problem, show that the importance of this topic is an undisputed and i tis necessary to deal with this issue. And this is evident from the fact that today it is possible to normally visit a psychosomatic clinic or counseling and that their number is still increasing.

The objective of work:
The main aim of this work is to find out whether undergraduate students are vulnerable group for the emergence of a possible psychosomatic diseases.
Among the intermediate objectives I would like to include whether and how these diseases change the lifestyle of undergraduate students, if they describe difficulties, that could indicate psychosomatic illnes and whether they already suffer from a diagnosed condition; whether undergraduate students have the information about prevention of psychosomatic diseases and their compliance with some measures.

Research questions:
Does the possible emergence of a psychosomatic illness depend on the type of study and field of study? Does the possible emergence of a psychosomatic illness depend on the length of the study?

Methodology (method, research sample):
To obtain the data will be used anonymous questionnaires.
The research sample will be a random selection of students of different Czech universities.

Estimated implementation:
I would like to on the basis of the results of this work to develop an information leaflet. It would be pointed out to the students the posibility of psychosomatic disease before the arrival of the university. It is also informed about the possibilities of how to present psychosomatic diseases. This material could be provided to the students in universities during the enrolment at universities.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK