Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vztahy v pedagogickém sboru jako činitel klimatu školy
Název práce v češtině: Vztahy v pedagogickém sboru jako činitel klimatu školy
Název v anglickém jazyce: The relations among the school staff as a factor in the school climate
Klíčová slova: škola, klima, prostředí, tým, učitel, vztahy
Klíčová slova anglicky: school, climate, environment, team, teacher, relation ships
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pedagogiky (41-KPG)
Vedoucí / školitel: PhDr. Marie Linková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 15.02.2015
Datum zadání: 15.02.2015
Datum a čas obhajoby: 04.09.2019 09:00
Místo konání obhajoby: M. Rettigové 4, Praha 1, R218, 218, 2. patro, vlevo, zadní trakt
Datum odevzdání elektronické podoby:12.07.2019
Datum proběhlé obhajoby: 04.09.2019
Předmět: Obhajoba diplomové práce (OSZD005)
Oponenti: PaedDr. Zdeňka Hanková, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce bude mít teoreticko-výzkumný charakter. Toeretická část bude založena na studiu, analýze a komparaci odborné literatury, empirická část na výzkumném šetření v reálném školním prostředí (včetně interpretace a vyhodnocení získaných dat).
Seznam odborné literatury
ČÁP, J., MAREŠ, J. Psychologie pro učitele. Praha: Portál, 2001.
GRECMANOVÁ, H. Klima školy. Olomouc: Hanex, 2008.
GRECMANOVÁ, H. Problematika posuzování školního klimatu. Pedagogická orientace, 1997, roč. 34, č. 1, s. 17-25.
JEŽEK, S. (ed.). Psychosociální klima školy I. Brno: MSD, 2003.
JEŽEK, S. (ed.). Psychosociální klima školy II. Brno: MSD, 2004.
LAŚEK, J. Sociálně psychologické klima školních tříd a školy. Hradec Králové: Gaudeamus, 2001.
POL, M. (ed.). Kultura školy. Příspěvek k výzkumu a rozvoji. Brno: MU, 2005.
URBÁNEK, P. Klima učitelských sborů ZŠ: empirická zjištění. In Současné metodologické přístupy a strategie pedagogického výzkumu. Sborník příspěvků 14. konference ČAPV. Plzeň: PedF ZČU, 2006.
Předběžná náplň práce
Předmětem práce je klima školy a jeho ovlivnění vztahy v pedagogickém sboru. V teoretické části se zabývá vysvětlením pojmů klima, klima školy, rozdíly mezi prostředím a kulturou školy. Důležitou roli hraje i samotná škola nejen jako instituce, ale také jako organizace. V této části práce vymezuje klima školy, zabývá se jeho typologií. Seznamuje nás s požadavky na pozitivní klima školy a také s faktory (subjektivní, objektivní) klimatu školy. Práce se věnuje i otázkám samotného výzkumu školního klimatu, historií výzkumu i jednotlivým metodám výzkumné práce (různé druhy dotazníků, swot analýza, mapa ZŠ apod.). Velmi důležitou složkou teoretické části práce jsou samotné vztahy (klima) v pedagogickém sboru, definuje nám pedagogický tým, osobnost pedagogického pracovníka, samotnou osobnost učitele, jeho typologii a autoritu. V závěrečné části se zabývá práce klady a zápory ve vztazích mezi členy učitelského sboru a objasňuje jejich příčiny.
Praktická část je zaměřena na výzkum klimatu v pedagogickém sboru, mezi samotnými vyučujícími a jejich vlivem na klima školy. Porovnává klima v učitelských sborech ze tří základních hledisek. Za určující kritéria jsem zvolil rozdílnost pohlaví, věku a délky praxe jednotlivých vyučujících.
Hlavním cílem práce je za pomocí dotazníku OCDQ – RS porovnat klima v pedagogickém sboru složeného pouze z žen / z mužů, v pedagogickém sboru věkově mladším / věkově starším a v poslední řadě vnímání klimatu pedagogického sboru z pohledu začínajících učitelů / zkušených učitelů.
Výsledkem práce je přehled vnímání školního klimatu ze tří různých hledisek a také porovnání výsledků výzkumu mezi jednotlivými typy pedagogických sborů.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The topic of this thesis is school climate and relationships among teaching staff influencing it. The theoretical part includes explanation of the terms climate and school climate, and defines differences between school environment and school culture. An important part is school as an institution and an organisation as well.
Theoretical part also defines school climate and its typology. It identifies requirements for a positive school climate and factors influencing it (subjective, objective).
The thesis is also focused on research of the school climate itself, the history of research and particular research methods (various queationairres, SWOT analysis, school map, etc.).
A very important component of the theoretical part is the description of relationships (climate) among the teaching staff. It defines the teaching team, personality of a pedagogical worker, personalities of teachers, their typology and authority.
The concluding part is focused on positives and negatives of teaching staff relationships and it clarifies their causes.
The practical part is focused on the research of teaching staff relationship climate, relationships between individual teachers and their influence on school climate. It compares three different points of view on the climate. As the defining criteria of the comparison we chose the teachers‘genders, age and length of teaching practice.
The aim of this thesis is to compare the climate of female only/ of men only, younger/older and less/more experienced teaching staff. We used OCDQ questionnaire as the research method.
The outcome of the thesis is a summary of school climate perception in three different points of view and a comparison of research results amongst different types of teaching staff teams.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK