Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 385)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Princip rovného zacházení a zákaz diskriminace v pracovněprávních vztazích
Název práce v češtině: Princip rovného zacházení a zákaz diskriminace
v pracovněprávních vztazích
Název v anglickém jazyce: The principle of equal treatment and prohibition of discrimination
in labour relations
Klíčová slova: rovné zacházení, zákaz diskriminace, pracovněprávní vztahy
Klíčová slova anglicky: equal treatment, prohibition of discrimination, labour relations
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: rigorózní práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pracovního práva a práva sociálního zabezpečení (22-KPP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Margerita Vysokajová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 11.02.2015
Datum zadání: 11.02.2015
Datum potvrzení stud. oddělením: 11.02.2015
Datum a čas obhajoby: 23.10.2020 11:00
Místo konání obhajoby: m. 311
Datum odevzdání elektronické podoby:10.02.2020
Datum proběhlé obhajoby: 23.10.2020
Oponenti: prof. JUDr. Martin Štefko, Ph.D., DSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Princip rovného zacházení a zákaz diskriminace lze chápat jako jeden z nejvýznamnějších principů pracovního práva. Rigorózní práce si klade za cíl komplexně informovat o tomto tématu a ukázat jeho promítnutí v jednotlivých právních dokumentech a rozhodovací praxi. Vlastní text je rozdělen do šesti kapitol, kterým předchází úvod a uzavírá je závěr.
První kapitola se zabývá základními pojmy, jako je rovnost, rovné zacházení, diskriminace a další související pojmy. Dále obsahuje klasifikaci těchto pojmů a jejich definování.
Druhá kapitola obsahuje promítnutí principu rovného zacházení a zákazu diskriminace na mezinárodní úrovni. Dané téma je zde zkoumáno na podkladě mezinárodních organizací, jako je Organizace spojených národů, Mezinárodní organizace práce a Rada Evropy. Součástí kapitoly je i podrobné popsání jednotlivých mezinárodních dokumentů upravujících dotčenou materii.
Třetí kapitola se věnuje dané úpravě na evropské úrovni. Zde je poskytnut i komplexní výčet nejdůležitějších dokumentů evropského práva, ať už práva primárního, tak i sekundárního. Podrobně je rozebrána stěžejní Smlouva o fungování Evropské unie, Smlouva o Evropské unii i Evropská sociální charta. V druhé části jsou rozebrány jednotlivé směrnice, které mají nezastupitelné místo v uplatňování principu rovného zacházení a zákazu diskriminace.
Čtvrtá kapitola pojednává o české úpravě. Zde jsou nastíněny důležité právní dokumenty, ve kterých nalezneme danou úpravu. Jedná se o občanský zákoník, zákoník práce, zákon o zaměstnanosti, zákon o veřejném ochránci práv, zákon o inspekci práce a služební zákon. Podrobně je rozebrán i antidiskriminační zákon, včetně právních prostředků ochrany před diskriminací v České republice.
Pátá kapitola je z hlediska rozsahu nejobsáhlejší a popisuje aplikaci zásady rovného zacházení a zákazu diskriminace v soudní praxi, na evropské i národní úrovni. Závěr této kapitoly obsahuje komparaci evropské a české judikatury.
Poslední, šestá kapitola se věnuje hlavním diskriminačním důvodům a jejich promítnutí v praxi.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The principle of equal treatment and prohibition of discrimination is considered as one of the most important principles of labor law. The aim of this thesis is to give a comprehensive informational overview on this topic and showcase its projection into legal documents and decision-making practice. The text itself is divided into six chapters, which precede the introduction and conclude the conclusion.
The first chapter deals with the key terms such as equality, equal treatment, discrimination and other related concepts. It also contains classification of these terms and their definition.
The second chapter focuses on the projection of the equal treatment and non-discrimination principles at the international level. The basis of international organizations such as the United Nations, the International Labor Organization and the Council of Europe are the examined subjects. Detailed descriptions of the various international documents dealing with this matter are discussed further in this chapter as well.
The third chapter specifies the regulation at European level, with a comprehensive list of the most important documents of European law, both primary and secondary. The main Treaty on the Functioning of the European Union, the Treaty on European Union and the European Social Charter are closely examined. Furthermore the chapter analyzes the individual directives, which have an irreplaceable role in the application of the principle of equal treatment and non-discrimination.
The fourth chapter concerns the Czech legislation. Important legal documents in which we find the regulation are outlined here. These are the Civil Code, the Labor Code, the Employment Act, the Public Defender of Rights Act, the Labor Inspection Act and the Service Act. The Anti-discrimination Act, including legal means of protection against discrimination in the Czech Republic, is also discussed in detail.
The fifth chapter is the most comprehensive in scope and describes the application of the principle of equal treatment and non-discrimination in judicial practice, at European and national level. The conclusion of this chapter contains a comparison of European and Czech case law.
The last, sixth chapter is dedicated to the main discriminatory reasons and their projection in practice.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK