Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Uchazeč o zaměstnání a Úřad práce České republiky
Název práce v češtině: Uchazeč o zaměstnání a Úřad práce České republiky
Název v anglickém jazyce: A Job Seeker and the Labour Office of the Czech Republic
Klíčová slova: Zákon o zaměstnanosti, Uchazeč o zaměstnání, Nezaměstnanost, Podpora v nezaměstnanosti
Klíčová slova anglicky: Employment Act, Job seeker, Unemployment, Unemployment benefit
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pracovního práva a práva sociálního zabezpečení (22-KPP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Jan Pichrt, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 16.10.2014
Datum zadání: 16.10.2014
Datum potvrzení stud. oddělením: 16.10.2014
Datum a čas obhajoby: 30.09.2020 10:00
Místo konání obhajoby: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, m. č. 412.
Datum odevzdání elektronické podoby:27.01.2020
Datum proběhlé obhajoby: 30.09.2020
Oponenti: JUDr. Libuše Brádlerová
  doc. JUDr. Martin Štefko, Ph.D., DSc.
 
 
Předběžná náplň práce
Disertační práce se primárně soustředí na právní úpravu zákona o zaměstnanosti dopadající na problematiku uchazeče o zaměstnání v rámci činnosti úřadu práce, především při procesu zprostředkování zaměstnání a při pobírání podpory v nezaměstnanosti.
Na úvodní teoretický výklad ohledně základního sociálního práva garantovaného Listinou základních práv a svobod, tedy práva na práci, navazuje pojednání o nezaměstnanosti a o jejím vývoji. Pro kompaktní vhled do dané problematiky nebylo v této práci opomenuto shrnutí koncepce politiky zaměstnanosti, jak v České republice, tak i v rámci Evropské unie, a její realizace státní správou v rámci České republiky.
Nosná část disertační práce přináší rozbor jednotlivých ustanovení zákona o zaměstnanosti z praktického pohledu uchazeče o zaměstnání. Vymezuje jeho práva a povinnosti od podání žádosti o zprostředkování vhodného zaměstnání o zařazení do evidence úřadu práce až po ukončení této evidence nebo po vyřazení uchazeče o zaměstnání z evidence úřadu práce. Tyto jsou podrobně rozebrány ve vazbě na stěžejní instituty, se kterými se uchazeč o zaměstnání může v průběhu evidence setkat, jako je vhodné zaměstnání, vážné důvody, režim dočasné neschopnosti uchazeče o zaměstnání, nekolidující zaměstnání a nelegální práce apod. Značná pozornost je věnována jednotlivým podmínkám a překážkám pro zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Dále jsou shrnuty nejčastěji opakované způsoby porušení povinností uchazeče o zaměstnání, na základě nichž musí být z evidence úřadu práce vyřazen. Práce se zabývá také aplikačními problémy a nejčastějšími chybami v rámci procesu zprostředkování zaměstnání úřadem práce a jsou navržena případná možná legislativní řešení de lege ferenda. V souvislostech je probrán i nárok na podporu v nezaměstnanosti a její přiznání, výplatu a případné vrácení, a jednotlivé nástroje a opatření aktivní politiky zaměstnanosti.
Dané téma je rozebíráno v provazbě na související právní normy, metodiku Úřadu práce ČR, rozhodovací praxi a nejnovější judikaturu správních soudů. Komparace právní úpravy daného tématu s německou právní úpravou ukázala, že si jsou koncepce státní politiky zaměstnanosti a proces zprostředkování zaměstnání v obou zemích podobné. Na druhé straně tato práce poukazuje na jednotlivé nuance německé úpravy, které se mohou stát inspirací pro případnou změnu naší právní úpravy.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The PhD thesis focuses primarily on the legal regulation of the Employment Act affecting the issue of job seekers within the activities of the Labour office, especially in the process of employment intermediation and in receiving unemployment benefits.
The introductory theoretical interpretation of the fundamental social right guaranteed by the Charter of Fundamental Rights and Freedoms, i.e. the right to work, is followed by a treatise on unemployment and its development. A compact overview of this issue is given by a summary of the concept of employment policy in the Czech Republic and within the European Union and its state management within the Czech Republic.
The main part of the thesis presents an analysis of individual provisions of the Employment Act from the practical point of view of the job seeker. It defines his rights and obligations starting by submitting an application for mediation of suitable employment to the Labor office register. These are discussed in detail in relation to the main instruments that the job seeker may encounter during registration, such as “appropriate employment”, “serious reasons”, “temporary incapacity to work”, “non-conflicting employment”, “illegal work”, etc. The thesis contains a detailed analysis of the conditions and obstacles to inclusion in the job seekers register. Furthermore, the thesis provides a list of the most frequent violations of the job seekers’ obligations that lead to the exclusion from the register of the Labor office. The thesis also provides an analysis of the application problems and the most common mistakes in the employment mediation process by the job centers and proposes possible legislative solutions de lege ferenda.
In this context, the entitlement to unemployment benefit and its granting, payment and eventual repayment and individual instruments and measures of active employment policy are discussed.
The topic is analysed in relation to related legal norms, methodology of the Labour office of the Czech Republic, decision-making practice and the latest case law of administrative courts.
Comparison with the German legislation showed that the two concepts of the state employment policy and the processes of employment intermediation in both countries are similar. On the other hand, this thesis points to the individual differences that can become an inspiration for a possible change in our legislation.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK